Design z Warszawą - moda na miejską sztukę

Warszawa i jej symbolika to teraz ulubiony temat artystów ze Stolicy. Neony, Syrenka, Pałac Kultury i Nauki czy kultowe budynki jak Rotunda stały się modnym tematem i inspiracją do powstania wielu projektów. To nie są tandetne pamiątki to małe dzieła artystyczne.

W warszawskich sklepach, galeriach lub na weekendowych targach możemy kupić kubki, koszulki, magnesy, przypinki, torby, podstawki, kartki pocztowe, plakaty i kolorowe napisy. Wszystkie te przedmioty mają przypominać jak barwnym, ciekawym i inspirującym miastem jest Warszawa. Nie są to typowe pamiątki dla przyjezdnych, są to raczej symbole miłości i przywiązania do Stolicy, zaprojektowane i wykonane przez artystów.

Tworzeniem warszawskich gadżetów zajmują się grupy projektantów jak HelloWawa, WawDesign, Twórczywo, Prima Sort, Malu i Wars Sawa Design, czy indywidualni artyści np. Magda Łapińska. W większości przypadków są to bardzo praktyczne przedmioty, których możemy używać w codziennym miejskim życiu.

fot. mat. prasowe

Warszawski design do kuchni to przede wszystkim prace od HelloWawa, czyli wyjątkowa deska do chleba w kształcie Pałacu Kultury i kubki z Syrenką i PKiN. Pod kubki i szklanki Twórczywo i Warsaw Slow Design proponują artystyczne podkładki z retro warszawskimi napisami, neonami, mozajkami i autami.

Pokój ozdobią nam kolorowe napisy od Twórczywa, w tym zapomniane słowa gwary warszawskiej, plakaty i ceramiczne miniatury kultowych budynków Magdy Łapińskiej oraz przeróżne przedmioty z Syrenką od WawDesign.

Przywiązanie do Warszawy możemy też manifestować swoim codziennym ubiorem, dzięki zabawnym koszulkom, torbom i przypinkom. Te ostatnie znajdziemy w portfolio PrimaSort. A dla dzieci marka Malu przygotowała szereg gier i plastycznych zadań z Warszawą na pierwszym planie.

Warszawski design to dopiero początek mody na miejską sztukę. Inne polskie miasta nie zostają w tyle i też mogą pochwalić się pierwszymi projektami jak poznański kubek "Okraglak" autorstwa Andrzeja Majchera.

ZOBACZCIE ZDJĘCIA>>

Więcej o:
Copyright © Agora SA