Twój inteligentny dom

W branży elektroinstalacyjnej zostały obalone powszechne założenia. Inżynierowie firmy Hager udowodnili, że 9+16>400...

nowa platforma elektroniki Berker.Net oferuje użytkownikom czterysta funkcji wykorzystując jedynie 9 mechanizmów oraz 16 nasadek. Dodatkowo w nowej platformie zastosowali dwukierunkową komunikację radiową, teraz każdy element jest równocześnie nadajnikiem i odbiornikiem, oraz można go zintegrować z systemem KNX RF inteligentnych budynków.

Berker.Net to nowa platforma elektroniki w ramach osprzętu elektroinstalacyjnego marki Berker. Najprościej mówiąc, składa się z elementów elektronicznych, które wchodzą w miejsce zwykłych włączników, pozwalając na sterowanie oświetleniem i roletami.

Jej podstawową częścią jest mechanizm, który definiuje konkretną funkcję. Aby dopełnić funkcjonalność, na mechanizm montujemy elektroniczną nasadkę. Taką nasadką w zależności od potrzeb, może być zwykły przycisk, zegar ze sterowaniem czasowym lub czujnik ruchu.

Wyjątkowa platforma Berker.Net

System możemy zastosować w każdej instalacji, nawet tej już istniejącej. Został tak przygotowany, żeby umożliwić wymianę tradycyjnego łącznika na elektroniczny odpowiednik w każdej instalacji niezależnie czy nowej czy starszej. Istnieje również możliwość ściemniania coraz popularniejszych energooszczędnych, a w szczególności LEDowych, źródeł światła bez żadnej przeróbki instalacji.

Wszystkie komponenty instalacji elektrycznej można rozszerzyć o funkcje komunikacji radiowej. To znaczy, że elementy obsługiwane ręcznie po zamianie nasadki mogą być sterowne drogą bezprzewodową, dodatkowo uzyskując nową funkcjonalność, która pozwala stworzyć zaczątki tzw. inteligentnych systemów. Dają one dużo większe możliwości sterowania niż tradycyjna instalacja.

Możliwość stosowania w systemie konwencjonalnym i radiowym

Konwencjonalne rozwiązania wymagają przygotowania odpowiedniego okablowania. Jest dobre, kiedy planujemy zastosowanie inteligentnych rozwiązań już na etapie budowy domu. Rozwiązanie radiowe daje nam pełna swobodę w zrealizowaniu nowych funkcji bez konieczności ingerencji w istniejącą instalację. To jest duża zaleta, ponieważ mamy możliwość zwiększenia funkcjonalności w instalacji, która pierwotnie nie przewidywała takiej opcji, a co najważniejsze jest to możliwe bez ingerencji w strukturę ścian, co pociągałoby za sobą nieunikniony remont domu. Wystarczy, że podmienimy standardowe łączniki na sterowniki radiowe systemu Berker.Net

Quiklink czyli szybkie połączenie

System radiowy posiada bardzo uproszczoną konfigurację czyli programowanie. Każdy z elementów radiowych wyposażony jest w przycisk konfiguracji a wszystkie odbiorniki posiadają  przycisk funkcyjny. Posługując się tymi dwoma przyciskami, możemy stworzyć powiązania oraz zdefiniować żądaną funkcję sterowania bezprzewodowego między elementami.

Całe programowanie odbywa się w pięciu krokach. Uruchamiamy proces konfiguracji. Wybieramy nadajnik. Wybieramy odbiornik, którym nadajnik będzie sterował. Ustawiamy na odbiorniku funkcje. Zapisujemy te funkcje i kończymy konfigurację. Quiklink jest bardzo szybkim i prostym sposobem tworzenia funkcjonalności systemów bezprzewodowych.

Dwukierunkowa komunikacja radiowa

Na rynku jest dużo systemów radiowych, ale większość z nich to są systemy jednokierunkowe. Jest nadajnik i odbiornik, jednak nadajnik może sterować tylko w jednym kierunku odbiornikiem. System Berker.Net wykorzystuje komunikację dwukierunkową, tutaj każdy element, który jest odbiornikiem, może być równocześnie nadajnikiem i sterować dodatkowo innym elementem. Prosty przykład. Podłączając do lampy ściemniacz z klawiszem radiowym, mamy możliwość sterowania ręcznego natężeniem oświetlenia, dodatkowo możemy kontrolować nasz ściemniacz zdalnie za pomocą pilota. To jest typowy przykład systemu jednokierunkowego. Teraz dodając dwukierunkowość do  systemu uzyskujemy możliwość wykorzystania klawisza ściemniacza również jako nadajnik. Czyli poza funkcją sterowania ręcznego i odbierania sygnału z pilota, możemy dodatkowo wysłać komendę do innego odbiornika, np. załączając oświetlenie w pokoju. Jednocześnie możemy wyłączyć światło w korytarzu lub, poprzez zastosowanie klawisza podwójnego, lewą jego część przypisać do sterowania ściemniaczem, a prawą na dodatkowe sterowanie innymi odbiornikami np. roletą. Oczywiście to jest uproszczony przykład, a funkcjonalność jaką uzyskujemy dzięki dwukierunkowości jest bardzo szeroka.

Berker.Net a KNX RF

Firma Hager nie stworzyła własnego protokołu dla Berker.Net lecz stosuje rozwiązanie, które jest już standardem czyli protokół komunikacyjny systemu KNX. Wszystkie urządzenia radiowe wykorzystują standard komunikacji KNX RF, który jest powszechnie obecny w systemach sterowania budynkami. To jest kolejny atut platformy Berker.Net. Wszystkie elementy radiowe możemy zintegrować z systemem inteligentnego budynku, czyli tak naprawdę platforma Berker.Net jest rozwiązaniem bardzo szerokim i uniwersalnym. Znajduje zastosowanie w standardowych instalacjach, poprzez urządzenia z komunikacją radiową, zwiększających funkcjonalność zwykłej instalacji, do systemów KNX inteligentnych budynków. Często zdarza się, że przygotowując inteligentną instalację, wydaje się nam że przewidzieliśmy wszelkie możliwości sterowania. Budynek jest wykończony, a tu okazuje się, że pojawia się nowy obwód oświetleniowy i niestety  instalacja nie jest przygotowana, żeby fizycznie podłączyć ją do systemu. W tej sytuacji wystarczy, że do nowego obwodu dodamy element radiowy i już jest w pełni zintegrowany system przewodowy.

Czytaj więcej na www.hagerhome.pl

Zobacz wszystkie materiały partnera >>

Więcej o:
Copyright © Agora SA