Recykling odpadów po druku 3D

Studio Ilio stworzyło serię stołków łącząc energię elektryczną z odpadami po druku 3D! Jak się udał eksperyment?

Druk 3D nie jest już niczym zaskakującym. Co chwilę obserwujemy nowe wynalazki stworzone właśnie tą metodą, ale co powiecie na recykling i połączenie odpadów z druku 3D i energii elektrycznej? To właśnie te dwa elementy zostały wykorzystane w najnowszym projekcie Studia Ilio, które stworzyło serię stołków poprzez "włożenie" prądu w przewody osadzone w proszku powstałego z druku 3D.

Seongil Choi i Fabio Hendry - znani jako Studio Ilio - pracowali razem nad projektem "Hot Wire Extensions", który wykorzystuje prosty proces tworzenia obiektów stałych, w tym przypadku serii stołków. Cały proces rozpoczyna się od budowy kształtu stołka z cienkiego drutu. Następnie druciany stołek wypełniany jest mieszaniną czystego piasku krzemionkowego i resztek proszku nylonowego zbieranego jako produkt odpadowy z druku 3D. Akumulator podłączony do końców przewodu przesyła prąd elektryczny pomiędzy 10 i 120 woltów przez wytrzymały metal, ogrzewając go do temperatury 500 °C. Ciepło powoduje, że mieszanka proszku znajdująca się blisko przewodów topnieje i łączy się w całość. Ostateczny kształt stołka zależy od tego, jak blisko siebie były przewody.

Projektanci proponują tę technikę jako sposób ponownego użycia proszku nylonowego, który bardzo często pozostaje w ogromnych ilościach właśnie po wydrukowaniu SLS.

Mamy ponad tonę odpadów po prostu za darmo. To bardzo interesujące, aby pokazać możliwości wykorzystania ich.

- mówi Hendry.

A Wy co o tym myślicie?

Więcej o:
Copyright © Agora SA