Wzornictwo żyje!

Pierwsza w Polsce Żywa Galeria Designu (Design Alive!) powstała w Cieszynie. Żywa, bo można tu nie tylko oglądać, ale też usiąść przy i na eksponatach oraz bez obaw dotykać ich - mówi szefowa galerii Ewa Trzcionka.
Przy kawie o designie

Na mapie Polski pojawiło się nowe ciekawe miejsce dla wielbicieli polskiego wzornictwa. W Klubokawiarni Presso w Śląskim Zamku Szuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie rozpoczęła działalność żywa Galeria Design (Design Alive!). Zgromadzono tu większość designerskich produktów stworzonych w ostatnich latach przez polskich projektantów i wyprodukowanych przez polskie firmy. Nowoczesne meble, oświetlenie, naczynia służą klientom klubokawiarni i jednocześnie stanowią ekspozycję Żywej Galerii Designu. Osoby odwiedzające galerię mogą bezpośrednio obcować z polskim wzornictwem przemysłowym oglądając lampy i meble, siedząc na nich, przy nich, pod nimi oraz korzystać z pięknych naczyń popijając kawę, czy jedząc desery. Galeria spełnia też funkcję edukacyjną. Karta menu jest zarazem katalogiem wystawy, a napoje, drinki czy desery przybrały nazwy prezentowanych wyrobów.

Promocja w nowej formie

Tworząc Żywą Galerię Designu przyświecały mi dwa cele. Po pierwsze chciałam pokazać, że polskie wzornictwo przemysłowe stoi na wysokim poziomie i ma się coraz lepiej. Po drugie, zależało mi na promocji rodzimego designu, a można to zrobić tylko i wyłącznie wyciągając go z typowych galerii i sklepów, do takich miejsc jak klubokawiarnia, gdzie niezwykły i wysublimowany design przybrał zwykłą użytkową formę - przekonuje Ewa Trzcionka i dodaje: - Cieszę się, że środowisko designerskie i producenckie w Polsce podeszło do mojego projektu z wielkim entuzjazmem. Ekspozycja Żywej Galerii Designu będzie systematycznie uzupełniana nowościami pojawiającymi się na polskim rynku. - Obecna ekspozycja to połączenie kanonu polskiego projektowania, produktów, które właśnie wdzierają się przebojem na polskie i zagraniczne rynki oraz nowości, które premierę miały właśnie w Żywej Galerii Designu podczas jej uroczystego otwarcia 19 lipca - mówi Ewa Trzcionka.

Założycielka o pomyśle:

Design Alive! to próba prowokowania pytań o wzornictwo. By nadać rzeczom rodowód posunęliśmi się do podstępu. Stworzyliśmy miejsce, które z definicji jest ogólnodostępne i w sprytny sposób wciąga w osobliwą ekspozycję polskiego designu. Urządzając wnętrza klubokawiarni Presso w Śląskim Zamku Sztuki i Przedsiębiorczości w Cieszynie stworzyliśmy pierwszy przejaw żywej galerii designu. Wyciągnęliśmy z ekspozycji i salonów sprzedaży meble, lampy, dywany, naczynia i inne przykłady dobrego polskiego wzornictwa. Subiektywnie wybraliśmy to, co najlepsze, żeby pokazać design w naturalnym środowisku. Jako wyposażenie klubokawiarni Presso służą, zgodnie ze swoim przeznaczeniem, dodatkowo wzbudzając ciekawość gości. Opatrzone metką z opisem przestają być anonimowe i prowokują pytania o nazwę, projektanta, producenta, na końcu o cenę. Zgromadziliśmy blisko 30 eksponatów tworząc pierwszą w Polsce Żywą Galerię Designu.

Więcej o: