Pokaż mi, na czym siedziesz...

A powiem Ci kim jesteś. Niewielu z nas zdaje sobie sprawę, że to na czym siedzimy jest przedmiotem, nad którym pracują najtęższe umysły światowej klasy designerów. Zdarzają się przypadki, że krzesła z lat 50-tych czy 70-tych są hitem nawet kilkadziesiąt lat później. Oto kilka przykładów krzeseł określanych mianem kultowych. Krzeseł niezmiennie zajmujących najważniejsze miejsca w domach ludzi ceniących piękne przedmioty.

Przy krześle Vernera Pantona chyba nikt z nas nie przejdzie obojętnie. Swoją linią nawiązuje ono do kształtów natury, które dzisiaj są bardzo trendy. Aż dziw bierze, że zostało zaprojektowane we wczesnych latach sześćdziesiątych. Dostępność różnych kolorów powoduje, że możemy je dopasować do większości wnętrz. Z pewnością będzie ono pasować do wnętrz o surowym charakterze jak i do wnętrzach barokowych. Doskonale nadaje się do jadalni i do pokoju kąpielowego. Swymi miękkimi kształtami ozdobi wnętrza jak wyszukana rzeźba. Materiał, z którego są wykonane pozwala je stosować również na zewnątrz jako meble ogrodowe. Co ciekawe, krzesła Vernera Pantona zostały niedawno wykorzystane w minimalistycznych wnętrzach kościoła u naszych południowych sąsiadów. Pracownia architektury Qubus Design z Pragi zaprojektowała wnętrze kościoła w czeskich Chodovicach wykorzystując te krzesła w zmodyfikowanej formie poprzez wycięcie w nich krzyża. Zderzenie surowego wnętrza kościoła z białymi krzesłami o łagodnym kształcie oraz z kryształowymi żyrandolami i perskimi dywanami dało niesamowity efekt.

Fot. qubus.cz

Krzesła Vernera Pantona w czeskim kościele

Duński architekt Arne Jacobsen zaprojektował w 1952 roku krzesło przypominające kształtem mrówkę (Ant) a później krzesło z serii 7. Dziś bije ono na świecie rekordy popularności nie tylko ze względu na niewysoką cenę. Doczekaliśmy się już nowych wariacji na jego temat np. z zastosowaniem nadruku roślinnych wzorów czy wersji "opiekuńczej" (tzw. krzesło Mama zaprojektowała litewska firma RASA deSIGN).

Fot. danish-furniture.com

Krzesło Mrówka Arne Jacobsena

Fot. danish-furniture.com

Krzesła projektu Arne Jacobsena z serii 7

Fot. rasadesign.lt

Krzesło Mama firmy RASA deSIGN

Krzesło Philippe Starcka Louis Ghost nazwę swą zawdzięcza również wyglądowi. Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technik wykonano je z przezroczystego pleksi i nadano antyczny kształt. Swym wyglądem łączy w sobie nowoczesność z tradycjami, przez co pasuje do większości wnętrz. Seria Ghost występuje w trzech wariantach: krzesło z podłokietnikami - Luis, krzesło bez podłokietników - Victoria oraz stołek barowy - Charles. Wszystkie te krzesła można kupić w kilku wariantach kolorystycznych. Pojawiła się też wersja wzbogacona, można sobie zafundować na oparciu krzesła obrazek twarzy niemowlaka z zagadkową miną, japońskiej maski czy mordki misia.

Fot. kartell.it

Krzesło Luis Ghost

Fot. kartell.it

Krzesło Victoria Ghost

Krzesło Cesca o klasycznym, prostym kształcie. Przepiękne. Zaprojektowane przez Marcela Breuera w roku 1927. Ten urodzony na Węgrzech w 1902 roku projektant nazwał krzesło Cesca na pamiątkę swojej córki Francesca. To krzesło tak jak Ghost Starcka, występuje w dwóch wersjach: z podłokietnikami i bez podłokietników.

Fot. classiques-design.com

Krzesło Cesca Marcela Breuera

Projektanci, jak widać, zaskakują nas pomysłami, materiałami i kolorami. Jednak czasami nie możemy nie odnieść wrażenia, że nic nam nie zastąpi pięknych starych krzeseł, wykonywanych ręcznie oryginalnych antyków z duszą.

babeczkaa

Zobacz także: Dyskretna kolekcja krzeseł

Więcej o:
Copyright © Agora SA