Szkło hartowane i nie tylko. Jak stosować szkło we wnętrzach?

Szkło hartowane jest chętnie wykorzystywane w urządzaniu wnętrz ze względu na wytrzymałość i walory dekoracyjne. Jakie były początki szkła w Polsce i skąd się u nas wzięło? Jak można wykorzystać szkło hartowane w aranżacjach?

Skąd się wzięło szkło?

Szkło jest wykorzystywane przez człowieka od tysięcy lat. Pierwsze szklane formy pojawiły się prawdopodobnie w Mezopotamii lub w Egipcie. Tworzone wtedy kolorowe buteleczki zachowały się do dzisiaj. W kolejnych wiekach udoskonalano technikę wytwarzania szkła. Przeszklone okna pojawiły się w około 100 roku n.e., ale bardziej dostępne stały się dopiero tysiąc lat później. W XIV-wiecznej Francji udoskonalono technikę wytwarzania płaskich szkieł, ale nadal był to towar luksusowy. Jeden robotnik był w stanie wykonać jedynie około dwunastu szyb dziennie. W średniowieczu w Europie pojawiły się pierwsze barwne witraże (w IX wieku), w Polsce w XIV wieku. Kolorowe kawałki szkła w ołowianych ramkach mogą wprowadzić wyjątkowy klimat we wnętrzu, dlatego były wykorzystywane w kościołach- potęgowały wzniosłą atmosferę, przybliżały do Boga. Wchodząc do mrocznych świątyń oświetlonych jedynie światłem wpadającym przez kolorowe witraże, odczuwamy mistyczny nastrój. Można próbować odtworzyć taki efekt we wnętrzu, ale trzeba pamiętać, że najlepiej aby witraż był najważniejszym elementem pomieszczenia, a reszta jego skromnym tłem.

Najbardziej znanymi polskimi twórcami witraży byli Józef Mehoffer oraz Stanisław Wyspiański. W Krakowie w zeszłym roku powstał Pawilon wystawowo-informacyjny ''Wyspiański 2000", gdzie witraże projektu Wyspiańskiego są głównym, najważniejszym punktem budynku. Witraże wykonała firma, która istnieje od 100 lat, Krakowski Zakład Witrażów S.G. Żeleński (http://www.stainedglass.pl).

Szkło hartowane i inne rodzaje szkła

Jest wiele rodzajów szkła, mają różne właściwości, są różne sposoby ich produkcji. Szkło zbrojone ma wtopioną metalową siatkę zbrojeniową. Anticol to szkło barwione, które pochłania promienie słoneczne. Szkło hartowane jest wytrzymałe na uszkodzenia mechaniczne i odporne na wysokie temperatury. Przy rozbiciu rozpada się na drobne kawałki o nieostrych krawędziach. Podobne właściwości ma szkło gięte. Szkło klejone składa się z kilku warstw, połączonych przezroczystym tworzywem organicznym. Marblit to nieprzezroczyste szkło, używane w postaci płytek do dekoracji szkła. Kolorowe szkło uzyskuje się przez dodanie różnych tlenków metali. Mangan i nikiel barwi szkło na fioletowo, żelazo i chrom na zielono, kobalt i miedź na niebiesko, kadm i siarka na żółto.

Zamawiając szklane elementy warto sprawdzić ofertę kilku producentów, ponieważ mogą być znaczne różnice w cenach. Trzeba też pamiętać o tym, że szkło jest ciężkie. Jeżeli wykonano z niego masywne przedmioty, będą dużym obciążeniem. Gęstość szkła budowlanego to 2400-2600 kg/mł.

Fot. Laveo

Szkło hartowane

Obecnie szkło może być wykorzystywane przez projektantów w bardzo szerokim zakresie: są szklane ściany, drzwi, schody a nawet podłoga. Możemy zamówić szklane meble: stoły, ławy, blaty w kuchni. Do łazienki możemy wstawić szklaną wannę lub szklaną umywalkę.

Szkło hartowane zastosowane w mieszkaniu w formie ścianki pozwoli na podzielenie przestrzeni, ale jednocześnie nie zmniejszy jej optycznie, nie zatrzyma też dopływu światła. Takie rozwiązanie sprawdzi się, kiedy np. chcemy oddzielić przedpokój od salonu lub wygospodarować w salonie miejsce na sypialnię. Przezroczyste szkło hartowane nie zapewni w takiej sypialni intymności, więc warto dodać zasłony na metalowej szynie - w razie potrzeby ruchoma przesłona sprawi, że do sypialni nie da się zajrzeć z zewnątrz.

Fot. Rafał Lipski

Szkło hartowane w kuchni

Szkło hartowane parę lat temu zyskało ogromną popularność jako materiał wykończeniowy na ścianę do kuchni. Miejsce nad blatem kuchennym zabezpieczamy już nie tylko za pomocą płytek ceramicznych - szkło daje niezwykle estetyczny efekt, pozwala też na stworzenie oryginalnej dekoracji dzięki laminowaniu. Laminowane szkło hartowane może wzbogacić aranżację kuchni poprzez wprowadzenie modnego wzoru graficznego lub zdjęć - nawet wykonanych samodzielnie (pod warunkiem, że fotografie mają dobrą jakość).

Szkło hartowane jest 7-krotnie bardziej wytrzymałe od zwykłego. W kuchni możemy, co prawda, zastosować jeden i drugi rodzaj - pod warunkiem, że mamy płytę elektryczną lub indykcyjną. Jeśli chcemy zabezpieczyć szklaną taflą ścianę przy płycie gazowej, musimy zastosować szkło hartowane - inne może popękać od wysokiej temperatury.

Więcej o:
Copyright © Agora SA