Kolorowe wnętrza

Jak stosować kolory we wnętrzach? Jaki efekt można uzyskać i jaki jest wpływ poszczególnych kolorów?

Na czym polega sekret dekoratorów i projektantów wnętrz? Jak umiejętnie wykorzystać energię koloru? Tajemnice barw oraz iluzje optyczne-czyli ludzkie oko kontra kolor.

Widząc wnętrze najpierw zwracamy uwagę właśnie na kolor. Przekazuje on atmosferę i styl pomieszczenia. Na jego podstawie możemy stwierdzić czy wnętrze jest przytulne, przestrzenne, kameralne czy eleganckie. Poszczególne kolory mają wpływ na nasze samopoczucie, mogą nas uspokajać, aktywizować, a nawet zwiększać naszą wydajność pracy. Psychologia koloru staję się modną dziedziną nauki. Wpływ poszczególnych kolorów wykorzystywany jest nie tylko w projektowaniu wnętrz, ale także w reklamie i handlu. Być może warto więc w procesie aranżacji swojego wnętrza kierować się nie tylko preferencjami kolorystycznymi, ale także praktycznymi wskazówkami fachowców. Dzięki nim można stworzyć nie tylko piękne wnętrze, ale także czuć się w nim wspaniale.

fot. Benjamin Moore

Oddziaływanie koloru na sferę emocjonalną człowieka jest udowodnione naukowo. Barwy ciepłe takie jak czerwień, pomarańcz, żółty są barwami działania zewnętrznego, ułatwiają kontakty międzyludzkie, aktywizują. Barwy chłodne takie jak niebieska, fioletowa czy zielona są barwami oddziaływania wewnętrznego, uspokajają, wyciszają, a nawet usypiają. Podział na barwy ciepłe i zimne nie zawsze jednak się sprawdza, najważniejszy jest odcień, który tak naprawdę ostatecznie definiuje charakter danego koloru. Znaczenie barw dla człowieka w dużej mierze związane jest ze skojarzeniami.

Żółty - kolor słońca, poprawia nastrój, daje wrażenie ciepła, kojarzy się z poczuciem szczęścia, a jednocześnie z zazdrością i zdradą, niekorzystnie wpływa na osoby nerwowe. Nie należy malować w tym kolorze wszystkich pomieszczeń, ponieważ w nadmiarze staje się męczący.

Pomarańczowy - symbolizuje radość, odwagę, optymizm, pobudza do działania, może także prowokować kłótnie. W połączeniu z brązem i czerwienią stwarza orientalny klimat wnętrza.

Czerwony - kolor pełen energii, kojarzy się z miłością, ogniem, może wywoływać agresję nie należy więc stosować go w nadmiarze. Czerwień podnosi ciśnienie krwi, pobudza apetyt, daje siłę i odwagę do działania. W małych pomieszczeniach może stwarzać nastrój niepokoju. W połączeniu ze złotym daje wrażenie bogactwa i przepychu. Czerwone akcenty warto wykorzystać w kuchni.

fot. Benjamin Moore

Zielony - symbol życia, nadziei, młodości, kojarzy się z naturą. Jest kolorem wszechstronnym, uspokaja i daje poczucie równowagi, pasuje do każdego wnętrza, idealny do pomieszczeń przeznaczonych do relaksu i nauki, sprzyja podejmowaniu decyzji. W połączeniu z żółtym ociepla wnętrze, daje poczucie świeżości, rozwesela, natomiast z bielą uszlachetnia.

Niebieski - symbolizuje wierność, tęsknotę, podróże, powagę. Podobnie jak zielony uspokaja, wycisza skłania do przemyśleń, w nadmiernej ilości lub w zbyt ciemnej tonacji może obniżyć nastrój, nie polecany dla introwertyków i osób skłonnych do depresji. W połączeniu z bielą daje wrażenie jaśniejszego i większego wnętrza.

Fioletowy - magia, duchowość, wyniosłość. Stwarza tajemniczą, a nawet duchową atmosferę, wycisza i skłania do przemyśleń. Kojarzony z władzą i bogactwem, z odpowiednimi dodatkami wygląda bardzo elegancko i nastrojowo.

Brązowy - dojrzałość, naturalność, komfort. Jako kolor we wnętrzu daje poczucie bezpieczeństwa, ciepła i spokoju szczególnie w połączeniu z beżem i bielą.

Czarny, szary i biały - kojarzą się przede wszystkim z elegancją, są to barwy neutralne, często stosowane jako tło dla innych kolorów, porządkują je. Biały rozświetla i optycznie powiększa wnętrze, natomiast czerń oddziela od siebie przestrzenie. Szary, żeby zaistnieć potrzebuje bieli i różu. Stosując neutralne kolory należy uważać aby pomieszczenia nie stały się monotonne i mdłe.

fot. Benjamin Moore

Jak dobrać barwy aby uzyskać określony efekt we wnętrzu? Dzięki zastosowaniu kolorów na odpowiedniej ścianie bądź suficie możemy osiągnąć złudzenia optyczne, które sprawią że nasze wnętrze będzie wyglądać korzystniej. Należy pamiętać o tym, że jasne ściany optycznie poszerzają wnętrze, natomiast ciemne je zwężają. Ciemny kolor sufitu obniża pomieszczenie natomiast jasny podwyższa. Jeżeli więc ściany i sufit pomalujemy na ten sam kolor pomieszczenie wyda się niższe i szersze. Podobne zależności związane są także z innymi właściwościami kolorów, ciepłe barwy przybliżają natomiast chłodne oddalają. W pomieszczeniach o odpowiednich proporcjach najkorzystniejszym układem są jasne ściany, jaśniejszy sufit i ciemna posadzka. Projektanci wnętrz dobierając odpowiednią kolorystykę wnętrza bazują na tzw. kole barw, które przedstawia wzajemne relacje pomiędzy kolorami. Koło barw opiera się na trzech barwach podstawowych - żółcień, błękit cyjanowy i purpura, pomiędzy nimi znajdują się kolory wtórne, które powstają dzięki zmieszaniu dwóch sąsiadujących ze sobą kolorów podstawowych, należy do nich zieleń, czerwień i ciemny błękit, pozostałe to kolory trzeciorzędowe. Korzystając z koła barw możemy osiągnąć różnorodne efekty. W zależności od ułożenia względem siebie kolorów, które wybierzemy możemy rozróżnić trzy najczęściej stosowane przez projektantów schematy. Połączenie kolorów leżących na kole barw obok siebie, naprzeciwko siebie oraz jeden kolor o różnej jasności i nasyceniu. W przypadku zastosowania barw leżących naprzeciwko siebie uzyskujemy efekt dynamizmu, są to kolory kontrastowe, które nawzajem podkreślają swoją energię i intensywność, stają się dla siebie tłem np. niebieski i pomarańcz, czerwień i zieleń. Takie zestawienia najlepiej sprawdzają się w nowoczesnym wnętrzu. Kolory leżące na kole barw obok siebie np. żołty i zielony, czerwony i fioletowy dopełniają się tworząc harmonię, a jednocześnie urozmaicają wnętrze. Stosując gamę jednego koloru czyli łącząc ze sobą jego różne odcienie tworzymy harmonijne zestawienie kolorystyczne o ponadczasowej elegancji.

Dobierając kolorystykę wnętrza należy więc pamiętać przede wszystkim o jego funkcji, aby odpowiednio wykorzystać działanie koloru, a także o oświetleniu, które jest bardzo istotnym czynnikiem wpływającym na postrzeganie barw.

Karolina Lenart, Stylista,  DECORADOR

Więcej o:
Copyright © Agora SA