Jak urządzić swoje pierwsze mieszkanie?

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada stylistka wnętrz z firmy DECORADOR, Elżbieta Poźniak.

Pytanie:

"Witam. Jesteśmy młodym małżeństwem, kupujemy swoje pierwsze mieszkanie, wymiar 60m. Chcemy połączyć kuchnię z pokojem, znaleźć miejsce na stół z krzesłami, na rogówkę i tv możliwie najdalej położonego od rogówki. Nie chcemy zmieniać ilości pokoi, gdyż planujemy dwoje dzieci.Chcemy mieć sypialnie z dużym łóżkiem, szukamy miejsca na zabudowy czy szafy oraz możliwości jak najlepszego zagospodarowania przedpokoju. Chcemy mieszkanie przytulne, w jasnych kolorach, ale z odrobiną nowoczesności i potrzebujemy państwa pomocy:-))

Pozdrawiam, Iza"

Odpowiedź:

"Nowe mieszkanie jest na pewno niemałym wyzwaniem, jednocześnie jego aranżacja od podstaw to naprawdę wiele satysfakcji. Jest to o tyle dobre, że będzie to wnętrze od początku do końca osobiste. Spory metraż pozwala na takie rozmieszczenie samych pomieszczeń, że każdy z domowników będzie miał tu swoją prywatną strefę.

Za obszar codziennego użytku należy uznać aneks kuchenny połączony z salonem. Zgodnie z zamierzeniem powstania takiej strefy, proponuję wyburzenie ściany między pokojem a kuchnią. Wtedy utworzy się na tyle duża i otwarta przestrzeń, że z łatwością zmieszczą się tu jeszcze cztery krzesła ze stołem. Z uwagi na połączenie trzech regularnie użytkowanych pomieszczeń warto pamiętać o ich nieco oszczędnym zagospodarowaniu. Przykładem mogą być laminowane meble kuchenne - dość minimalistyczne w formie, skonstruowane w sposób wygodny i praktyczny jak np. stół ze szkła hartowanego o prostej konstrukcji. Z jasnymi meblami dobrze będzie prezentować się ciemna terakota. Dla zachowania równowagi w salonie sugeruję wykorzystanie ciemnych mebli - np.: wenge. Do tego świetnym rozwiązaniem będzie tapeta z nowoczesnym wzorem. Można jej także użyć nad blatem roboczym w kuchni, osłaniając ją szkłem, które będzie higieniczne i łatwe w czyszczeniu. Takie użycie tapety nada spójności dużemu, otwartemu pomieszczeniu. W małych wnękach na tle rogówki proponuję proste i wygodne półki z gips-kartonu, których tło można pomalować na najciemniejszy brąz, występujący w proponowanej tapecie. Naturalne kolory - beże, ecru, brązy to barwy, które nie męczą, a wprowadzają równowagę i harmonię. Myślę jednak, że warto je połączyć np.: z oliwką, albo kolorem groszku, co pozwoli złamać monotonię.

Aby pokazać wyjątkowość i odrębność pomieszczenia, do sypialni polecam takie kolory jak oberżyna, cyklamen czy purpura. Jednak ze względu na niewielkie rozmiary sypialni w tak nasyconym kolorze zalecam pomalowanie tylko jednej ściany - tej na tle łóżka, a pozostałe o kilka tonów jaśniejsze. Elementami nawiązującymi do ciemnej ściany mogą być np: dywanik, czy lampka nocna. Na najciemniejszej ścianie genialnie będą się prezentować jasne meble - nawet białe. Całość efektu dopełnią delikatne, zwiewne woale na oknie. Rozważyłabym także zamianę sypialni z pokojem dziecięcym (A 4), co może być korzystne dla wygody sypialni, w której można zrobić także szafę do zabudowy.

Przedpokój sugeruję utrzymać w spokojnej kolorystyce (w tym także podłogę). Zmieści się tam jedna szafa do zabudowy z matowym przeszkleniem, które nada jej lekkości. Do tego, we wnęce naprzeciw proponuję prostą komódkę, lustro i wieszak. Proponowane wcześniej wyburzenie ściany między kuchnią a salonem doświetli niewielki, zabudowany przedpokój.

Ze względu na oddzielność łazienki i WC zalecam dwie umywalki, aby dwóch domowników mogło jednocześnie korzystać z łazienki. Zmieniłabym zawiasy, przenosząc je na przeciwległa stronę. Proszę rozważyć także zastosowanie drzwi przesuwanych. Aby ułatwić dostęp do większej części łazienki. Oczywiście kolorystyka powinna nawiązywać do tej utrzymanej w całym mieszkaniu. Podłoga w kolorze czekolady, ściany jasne, do tego ciemne ścianki z gips-kartonu na tle umywalek.

Mając na uwadze nowoczesny charakter mieszkania, należy pamiętać o prostych, nierzadko kubicznych meblach, ograniczeniu dodatków, które częstokroć powinny być ze szkła, bądź metalu, o takich elementach wystroju, które będą zwracać uwagę swoją bryłą i prostą formą oraz o istotnych punktach świetlnych, eksponujących ciekawe detale pomieszczenia. Ważne jest, aby w modnej nowoczesności nie zatracić praktycyzmu i dobrego smaku."

Elżbieta Poźniak / DECORADOR

Zobacz także:

Aranżacja nietypowego salonu

J adalnia w małym mieszkaniu

Kolory we wnętrzu

Więcej o:
Copyright © Agora SA