Kawalerka - jak ją urządzić?

Na pytanie naszej czytelniczki odpowiada architekt wnętrz inż. Monika Mrozowska z firmy projektowej Intercomfort.

Pytanie:

"Witam, Niedawno kupiłam bardzo małą kawalerkę o powierzchni 22 m. Znajduje się w niej przedpokój, łazienka i kuchnia otwarta na salon, jednocześnie salon ten jest moją sypialnią. Ogromnym minusem są małe okna, mieszkam na 16 piętrze. Jak powinnam urządzić to wnętrze by stało się funkcjonalne, jak i przyjemne w mieszkaniu?

Pozdrawiam, Emilia"

Odpowiedź:

Głównym problemem w stanie istniejącym mieszkania jest przedpokój, który przez niewielką powierzchnię, nie spełnia swojej funkcji. Należałoby wyburzyć część ściany, aby powiększyć powierzchnię pokoju i uzyskać regularny kształt wnętrza.

Na ścianie drzwi wejściowych proponowałabym pełną zabudowę od podłogi do sufitu, również nad drzwiami wejściowymi. Trzeba pamiętać o odpowiedniej głębokości zabudowy, optimum 70 cm.

Ściana pod oknami powinna mieć również zabudowę, jednak niższą, np. 80 cm wysokości, tak, by można było wykorzystać jej blat na postawienie TV, lampy etc.

Meble ruchome, tj. łóżko (w formie składanej sofy), stół, krzesła, biurko powinny być w miarę możliwości lekkie, składane, by pozostawiały maksymalnie dużo elastyczności w wykorzystywaniu wnętrza, to ułatwi również sprzątanie takiego mieszkania.

2 różne warianty rozwiązania mieszkania:

autor: Monika Mrozowska

Koncepcja 1: zawiera odrębny kąt do pracy/nauki; sofa przy ciągu szafek pod oknami pełniących funkcję szafki nocnej i stolika pod sprzęt RTV; kąt jadalny tworzy barek wykorzystujący istniejący murek; blat barku głębokości ok. 50 cm; tuż przy zabudowie na ścianie drzwi wejściowych biurko; blat biurka może być składany i chowany w zabudowie; trzeba zaprojektować zabudowę tak, by oprócz szafy, półek na ubrania, znalazło się w niej kilka otwartych półek na książki.

autor: Monika Mrozowska

Koncepcja 2: mieści się stół jadalny (80x80 cm), jednak będzie on pełnił również rolę biurka; jest więcej miejsca na sofę/łóżko; sprzęt RTV mógłby się znaleźć na ściance między kuchnią a pokojem. Kuchnię oddziela od salonu barek o bardzo wąskim blacie np 30 cm, który chowa kuchenny "bałagan". Ten wariant da wrażenie wnętrza bardziej przestronnego, jednak wymaga połączenia kąta jadalnego i miejsca do pracy.

Kuchnia może być rozwiązana na dwa sposoby. Jeśli zależy nam na dużej ilości blatów roboczych, lodówka może być podblatowa. Jeśli zależy nam na dużej wygodnej lodówce, najlepszym miejscem będzie róg kuchni na ścianie odgradzającej kuchnię od łazienki, to zabierze jednak 60 mb. blatu roboczego.

Materiały i kolorystyka: przede wszystkim proponuję jasne, świeże barwy, podłoga drewniana np. jasny dąb; meble najlepiej sosnowe. Mocnym akcentem może być pomalowana na intensywny kolor zabudowa na ścianie drzwi wejściowych, np. mocna czerwień, granat lub zieleń; meble powinny mieć lekkie stalowe nóżki i jasną kolorystykę wykończenia; ściany zimny mleczno-biały; kolor w tak małych pomieszczeniach należy wprowadzać na niewielkich elementach; już np. fronty książek na półkach dodadzą barwy wnętrzu; dobry pomysł to różnokolorowe poduszki sofy czy niewielki kolorowy dywan.

inż. Monika Mrozowska - Intercomfort

Więcej o:
Copyright © Agora SA