Ubieramy okno

Piękne, oryginalne, dopasowane do stylu wnętrza zasłony.

Spróbuj wyobrazić sobie pokój bez okna - koszmar! Jego obecność jest tak oczywista, że często nie przywiązujemy wagi, jak ważną funkcję pełni w naszym domu. Jego podstawowym zadaniem jest wpuszczenie do wnętrza życiodajnego światła niezbędnego do pełnego komfortu. Światło naturalne ma duży wpływ na nasze samopoczucie oraz wzbudza określone emocje. To dzięki niemu czujemy się bardziej wypoczęci i szczęśliwi, a jego brak powoduje nostalgię i zmęczenie. Z tego powodu odpowiednia dekoracja okien jest bardzo ważna, ale nie jest prosta. Chcąc dobrze ubrać swoje okna musimy przeanalizować kilka ważnych aspektów. Na początek zadajmy sobie podstawowe pytanie "dlaczego decydujemy się na zawieszenie zasłony?".

Tkanina wprowadzona do wnętrza nadaje mu nastrój, klimat i ciepło. Wymieniając w oknie zasłony i dodając kilka podstawowych dodatków możemy w szybki i prosty sposób zmienić charakter pomieszczenia: z nowoczesnego na klasyczny, z klasycznego na ekologiczny itd. Odpowiedni jej dobór może maskować pewne mankamenty mieszkania: zwiększać lub zmniejszyć optycznie okno, wydłużać lub skracać pomieszczenie.

Niestety zastosowanie zasłon ma też swoje wady - ograniczają one dopływ światła. Na szczęście możemy zminimalizować to zjawisko, starając się w jak najmniejszym stopniu zasłaniać okno. Jaśniejsze wnętrze uzyskamy dzięki zastosowaniu określonego rodzaju materiału, odpowiedniego upięcia zasłon. Dłuższy karnisz sprawi, że możemy pięknie upiąć zasłony, ale jednocześnie nie ograniczymy dopływu promieni słonecznych. Powieszenie lustra naprzeciw okna sprawia iluzję większej ilości światła nawet w ciemnym pokoju.

fot. JVD

Stosując zasadę "od ogółu do szczegółu" przyjrzyjmy się co chcemy osiągnąć. Jaki jest charakter mieszkania? Na którą stronę wychodzą okna i w jakich pomieszczeniach? W których pokojach potrzebujemy więcej światła?

Zazwyczaj bardziej doświetlony powinien być pokój dziecięcy i salon, najmniej sypialnia. Zwiększyć wrażenie jasności pomieszczenia z oknem północnym możemy poprzez wykorzystywanie odpowiedniej kolorystyki. Jasny kolor odbija światło, rozprasza po pomieszczeniu, rozjaśnia je. Ciemne lub intensywne kolory zasłon tj.: czerwony, pomarańcz pochłaniają promienie, dlatego zastosujemy je raczej do sypialni lub salonu z dużym oknem od strony południowej. Dobierając kolorystykę musimy nawiązywać do wystroju mieszkania najlepiej wykorzystać do  trzech kolorów bazowych. Nie powinno wprowadzać się ich za dużo, gdyż może to spowodować efekt nieporządku i chaosu.

Jeśli chodzi o materiały w sypialni staramy się stworzyć klimat przyciemniany, uspokajający. Zasłony będą tam raczej ciężkie i nie przepuszczające światła podobnie jak w pokoju telewizyjnym. Najczęściej telewizję oglądamy w salonie, gdzie w dzień pożądana jest duża jasność. Najlepszym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zastosowanie podwójnego karnisza, na którym zawieszone będą lekkie przezroczyste firanki oraz ciężka gruba zasłona.

Musimy też zapoznać się z możliwościami zawieszenia i upięcia zasłon. Sposoby marszczenia  są zawsze dopasowane do charakteru, wyglądu i rodzaju tkaniny. Najpopularniejsze jest marszczenie ołówkowe-w równych odstępach. Drapowanie to idealnie pasuje do obowiązującego teraz trendu etnicznego i rustykalnego bazującego na naturalności i prostocie. Podobnie jak szelki i romantyczne troczki wiązane na drewnianym lub metalowym drążku. Zamiast tradycyjnego marszczenia i mocowania zasłon za pomocą taśmy, żabek czy kółek, można fantazyjnie przewiesić ją przez karnisz lub okręcając wokół niego i luźno puszczając jej końce. W ten sposób w górnym rejestrze okna powstaje nietypowy lambrekin. Zaletą tego rozwiązania jest fakt, że możemy bardzo szybko zmienić wygląd okiennej dekoracji - a to z kolei jest najłatwiejszym i najtańszym sposobem na odmianę mieszkania.

By poprawnie zaprojektować okno najlepiej przed zakupem tkaniny naszkicować najprostszy schemat naszej kompozycji, biorąc pod uwagę szerokość, długość, kształt, materiały. Zasłony nie muszą wisieć w oknie samodzielnie, można je komponować według uznania z firankami, żaluzjami lub roletami. Zasłona powinna być zawsze długa, kończąc się maksymalnie ok. 1-2 cm nad poziomem podłogi. Często przedłuża się je w salonie o 5 - 20 cm. Dzięki temu dostojnie spływają na podłogę.

Powieszenie długiej, lekko spływającej na podłogę zasłony wysoko pod sufitem optycznie podniesie pomieszczenie, natomiast zawieszenie lekkiej, delikatnej, zwiewnej tkaniny na długim subtelnym karniszu poszerzy okno.

Na koniec zastanówmy się w jakim stylu ubierzemy okno tak aby najlepiej czuć się w  jego wnętrzu. Jest to ważne szczególnie przy otwartej przestrzeni, ponieważ okna w różnych strefach użytkowych- kuchennej, jadalnianej czy salonie powinny do siebie nawiązywać. Jeśli chcesz sobie z tym poradzić trzymaj się jednego stylu.

O stylach okiennych dekoracji będzie można przeczytać w kolejnej części  artykułu już niebawem.

Anna Zadrożna

Stylistka DECORADOR

Zobacz także:

Kolory we wnętrzu

Piękne i modne tapety

Design w nurcie natury

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.