Balkon - zewnętrzny salon

Pięknie zaaranżowany balkon może się stać dodatkowym salonem, miejscem w którym z przyjemnością wypijemy poranną kawę lub znajdziemy relaks po męczącym dniu.

Balkon jest kontynuacją i nieodłączną częścią naszego całego mieszkania. Oprócz tego, że jest dodatkowym pomieszczeniem, przede wszystkim stanowi namiastkę ogrodu, jest miejscem, gdzie możemy relaksować się w otoczeniu zieleni i pachnących kwiatów. Realia są jednak takie, że mieszkając na miejskim osiedlu bloków, okna sąsiada są tak blisko, że możemy zajrzeć mu do środka a sam balkon służy nam za schowek na rower i stare meble.

Co zrobić by balkon stał się zacisznym, przytulnym zakątkiem, pełnym zieleni i dobrego smaku? Jak sprawić, by stał się on namiastką ogrodu , miejscem relaksu i kontaktu z naturą? Oto kilka wskazówek, które pomogą Ci przemienić swój balkon właśnie w taki azyl. Zobacz zdjęcia >>

Meble

Zastanawiając się nad meblami na balkon, pamiętaj, że muszą być one lekkie i w ograniczonych ilościach. Nie ma nic gorszego niż zagracony (już i tak niewielki) balkon. Do zieleni roślin najlepiej pasować będą drewniane meble , które są przyjemne w dotyku i naturalnie piękne. Można też wybrać meble metalowo-drewniane lub metalowe i położyć na nich poduchy. Nasze meble muszą być odporne na wilgoć, zmiany temperatury i nasłonecznienie (promienie UV). W takiej sytuacji, wiklinowe meble nie sprawdzą się, gdyż mogą się kruszyć, a wilgoć sprawi, że zaczną po prostu gnić i niszczeć. Można jednak kupić meble z tworzywa sztucznego imitującego ratan. W takich warunkach odpowiednie jest też drewno egzotyczne lub zaimpregnowana sosna lub modrzew.

Fot. www.leroymerlin.pl

Podłoga

Można położyć na niej standardowe płytki ceramiczne, ale najlepiej wyglądać będą drewniane, naturalne trapy. Aby zapewnić trwałość takiej podłogi, warto zainwestować i kupić drewno, które nie będzie gnić, rozszczepiać czy rozpadać. Większość gatunków drewna egzotycznego wraz z upływem czasu nie zmienia koloru i nie traci właściwości, a wręcz przeciwnie - czas odsłania jego najpiękniejsze barwy. Świetnie sprawdzi się w wilgotnych miejscach, zatem również na balkonie. Tańszą alternatywą jest także prawidłowo zaimpregnowane drewno sosny, świerku i modrzewia.

Rośliny

Wybierając rośliny na balkon, należy mieć na uwadze, czy jest to wietrzne miejsce, czy przez cały dzień świeci tu słońce, czy może zagląda tylko z samego rana. Dobierajmy rośliny dostosowane do warunków, w których będą rosły.

Warto, aby balkon cieszył oczy nie tylko w sezonie. Rośliny, które ożywią go zimą to np. bukszpan czy rododendrony.

W sezonie warto mieć pod ręką zioła - miętę, bazylię, rozmaryn czy kolendrę. Świeże zioła zawsze są mile widziane w kuchni, a na balkonie staną się aromatyczną dekoracją.

Poza funkcją dekoracyjną, rośliny na naszym balkonie mogą spełniać także inną rolę - mogą dodać nieco prywatności. Bluszcz bądź winorośl mogą piąć się po ażurowym ekranie, który oddzieli nas od sąsiadów. Resztę możemy uzupełnić barwnymi doniczkowymi drzewkami, mirtem lub fuksjami.

Dekoracje

Skoro nasz balkon ma się stać przedłużeniem salonu, można pokusić się o kilka ciekawych ozdób.  Może to być nietuzinkowa rzeźba, ceramiczna donica lub ciekawa lampa. W sklepach ogrodniczych, czekają na nas intrygujące nowości np. żelowe kulki zamiast ziemi. Jeżeli przesadzimy paprocie do szklanych, przezroczystych waz z granulkami, rośliny będą wyglądać ciekawiej.

kokopelia

Zobacz także:

Donice, doniczki, osłony do kwiatów

Tarasy i balkony - wiosenne aranżacje

Ogrodowe trendy 2010

Więcej o:
Copyright © Agora SA