Blaty kuchenne pod lupą

Blat kuchenny jest głównym polem roboczym w każdej kuchni, dlatego przed dokonaniem wyboru, warto poznać właściwości najpopularniejszych rodzajów blatów.

Blat kuchenny to bardzo istotny element wyposażenia każdej kuchni. To kuchenne pole robocze powinno nie tylko dobrze komponować się z wystrojem całej kuchni, ale także być funkcjonalne, zatem trwałe, odporne na uszkodzenia i łatwe do utrzymania w czystości. Spośród jakich materiałów możemy wybierać? Przyjrzyjmy się kilku rodzajom.

Drewno

Drewniane blaty dodają wnętrzu specyficznego ciepła i sprawiają, że wnętrze jest bardziej przytulne. Uroda tego szlachetnego materiału jest ponadczasowa, dlatego jest on bardzo powszechnie stosowany. Do produkcji blatów kuchennych stosuje się tylko najbardziej twarde gatunki drewna, jak np. buk. Aby blat służył nam przez lata drewno jest wcześniej klejone oraz zaimpregnowane, aby blat nie puchł pod wpływem wilgoci.

fot. Corbis

Zaletą drewnianego blatu jest nie tylko wspomniany urok, a także duża odporność na wilgoć, chemikalia a także wysokie temperatury, co w kuchni, jest bardzo istotne. Taki blat nie jest jednak nieśmiertelny- drewna nie można łączyć bezspoinowo, dlatego można je łatwo uszkodzić.

Szkło

Jeżeli cenimy sobie nowoczesny styl, szklany blat w kuchni z pewnością nam się spodoba. Do wytworzenia takiego blatu wykorzystuje się dwie sklejone ze sobą dwie tafle szkła, które najczęściej jest także zbrojone, aby nawet w przypadku jego uszkodzenia, nie można było się nim pokaleczyć oraz hartowane, by móc bez obaw stawiać na nich gorące naczynia. Na rynku można spotkać się z taflą kolorową, matową, satynową bądź ornamentowaną.

Bezdyskusyjną zaletą szklanego blatu jest fakt, iż jest on w pełni odporny na wilgoć. Wszelkie plamy, należy jednak bardzo dokładnie usuwać, ponieważ na powierzchni blatu widoczna będzie nawet najmniejsza smuga a delikatną powierzchnię łatwo zarysować. Ponadto szklane blaty są wykonywane na zamówienie, co wiąże się ze stosunkowo dużym kosztem.

Stal

Kolejny materiał dla zwolenników nowoczesnego wystroju kuchni. Wbrew pozorom, blaty stalowe nie są wykonane całkowicie ze stali- zazwyczaj jest to pilśniowa bądź wiórowa płyta pokryta stalową blachą o grubości ok. 3mm. Są one wyjątkowo trwałe i wytrzymałe. Co ciekawe, stalowy blat można połączyć ze zlewozmywakiem w jedną spójną całość. Ten oryginalny materiał jest odporny na uszkodzenia, wilgoć oraz temperaturę. Niestety, jest to już jednak blat z wyższej półki cenowej.

fot. Corbis

Kamień

Kamienny blat jest synonimem luksusu, dlatego też jest to kosztowny materiał. Wszystkie blaty kamienne wykonywane są na indywidualne zamówienie z granitu, marmuru i trawertynu. Są bardzo trwałe, odporne na uderzenia, zarysowania i wysoką temperaturę. Są łatwe do utrzymania w czystości, jednak niektóre rodzaje kamienia mogą przyjmować zaplamienia.

Kompozyt

To mieszanka minerałów sklejona akrylem i pigmentami. Powierzchnia laminowanych płyt bądź MDF pokrywana jest ok. 10mm warstwą kompozytu. Mogą mieć dowolną formę i kształt, gdyż łączenia są niewidoczne, a fakt, że występują w szerokiej gamie kolorystycznej tylko ułatwia nam dopasowanie ich do wystroju kuchni. Podobnie jak blaty kamienne, są odporne na wysoką temperaturę, wilgoć i chemikalia oraz uszkodzenia. Jedyną ich wadą jest wysoka cena.

kokopelia

Zobacz także:

Co na blat?

Zlewozmywak podwieszany

Kuchnia - co zamiast glazury?

Idealna kuchnia krok po kroku

Blaty kuchenne z różnych materiałów

Więcej o:
Copyright © Agora SA