Pomysły na aranżację domowego biura

Choć podstawowa funkcja domowego biura jest oczywista - mamy w nim przede wszystkim pracować, to aranżując je, musimy wziąć pod uwagę co najmniej kilka ważnych kwestii.

Wystrój gabinetu w naszym domu powinien być przede wszystkim dostosowany do przestrzeni, którą dysponujemy. Nie zawsze możemy przeznaczyć na biuro cały pokój. Inna kwestia to ergonomia - domowe biuro powinno być jak najlepiej dostosowane do naszych potrzeb. Na koniec warto wziąć pod uwagę obowiązujące trendy wnętrzarskie.

Kącik do pracy czy duży gabinet?

Jeśli nasz domowy gabinet to w praktyce część pokoju, szczególnie ważna jest organizacja. Przydają się nam zwłaszcza pudełka biurowe, które nie zajmują dużo miejsca, a tworzą dodatkową cenną przestrzeń, na przykład do przechowywania dokumentów. Obecnie na rynku dostępne są pudełka, organizery o różnych wzorach i wymiarach. Gdy nie możemy umiejscowić naszego gabinetu w zacisznej części domu, rozważmy wydzielenie przestrzeni do pracy kotarą, szafką albo dekoracyjną ścianką działową, która może też służyć jako tablica do spisywania pomysłów. Jeśli nasze domowe biuro to oddzielny pokój, możemy pozwolić sobie na odrobinę szaleństwa. Ciekawym i praktycznym rozwiązaniem jest pomalowanie jednej ze ścian lub jej fragmentu farbą tablicową. Niezależnie od wielkości przestrzeni, którą dysponujemy, należy pamiętać o tym, by w miarę możliwości zapewnić sobie jak najdłuższy dostęp do naturalnego światła. Najlepiej, gdy biurko znajduje się blisko okna. Postawmy na naturę także w wystroju wnętrza. Duże kwiaty doniczkowe będą nie tylko dodatkiem zgodnym z trendami obowiązującymi obecnie w aranżacji biur, ale przyczynią się również do poprawy jakości powietrza.

Jakie kolory wybrać?

Niewielką przestrzeń optycznie powiększą jasne kolory - klasyczna biel albo szarości, a przy tym będą działać uspokajająco i pozwolą skupić się na pracy. Warto pokryć nimi na przykład ścianę nad biurkiem, gdy nasze domowe biuro to kącik w innym pomieszczeniu. Według badań psychotechnicznych wykończenie gabinetu powinno opierać się na ciepłych barwach o małym nasyceniu. Taka kolorystyka wpłynie na nas aktywizująco, a domowe biuro uczyni bardziej przytulnym. Najlepiej zdecydować się na barwy, które naturalnie występują w przyrodzie, na przykład zielenie (pozwolą odpocząć oczom) i błękity (świetnie uspokajają i wyciszają) oraz modne kolory ziemi - brązy i żółcie (są neutralne dla oczu i nie męczą ich dodatkowo). Jeśli do naszych ulubionych kolorów należą bardziej nasycone, żywe barwy, możemy przemycić je w dodatkach, takich jak akcesoria biurowe, donice, dywany czy zasłony. Takie indywidualne akcenty, podobnie jak fotografie bliskich czy ulubione pamiątki, nadadzą charakteru twojemu gabinetowi. Unikamy jednak opierania całego wystroju na barwach jaskrawych, dekoncentrujących i bardzo ciemnych, które na dłuższą metę mogłyby zniechęcić nas do pracy.

O czym pamiętać, wybierając meble?

Aby domowe biuro spełniało swoje zadanie, musi być wyposażone w trwałe i funkcjonalne meble. Podstawa to odpowiednie, odporne na ścieranie materiały. Sprawdźmy, jak długą gwarancję oferuje producent. Nawet jeśli ze względu na niewielką przestrzeń naszym jedynym meblem biurowym będą biurko i fotel, powinny być one dostosowane do naszego ciała - spełniać zasady ergonomii. Ergonomiczny fotel biurowy, dostępny w ofercie AJ Produkty , zapewnia regulację wysokości siedziska i oparcia, podłokietniki oraz wyprofilowane oparcie dostosowane do naturalnego wygięcia kręgosłupa. Wszystkie te elementy w znaczący sposób wpłyną na komfort pracy, zwłaszcza jeśli spędzamy za biurkiem wiele godzin dziennie. Czasem warto zdecydować się na coraz bardziej popularne meble mobilne, które w razie potrzeby przemeblowania lub rozbudowania biura bardzo ułatwią nam zadanie.

Weźmy pod uwagę to, że idealne domowe biurowe powinno być skrojone na miarę. Zadbaj zatem o dużo miejsca do przechowywania - czy to na regałach, czy na półkach, i postaw na kolory, które nie będą rozpraszały twojej uwagi.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.