Krzesła siodłowe - ergonomia i wygoda

Praca za biurkiem nie musi wiązać się z uciążliwym bólem pleców - wystarczy zaopatrzyć się w krzesło siodłowe. Co przemawia za pozytywnym wpływem takiego mebla na zdrowie?

Wyglądają nietypowo i na pierwszy rzut oka mogą wydawać się niewygodne. Krzesła siodłowe, zwane też stołkami siodłowymi, swoim charakterystycznym kształtem przypominają właśnie siodło - niektóre z nich są pozbawione dodatkowo oparcia, by zmusić użytkownika do utrzymania odpowiedniej postawy. Zostały zaprojektowane tak, by umożliwić pracę bez bólu pleców również osobom, którzy cierpią na problemy związane z kręgosłupem.

Charakterystyka

Aby jednak wyjaśnić, w jaki sposób na zdrowie wpływają stołki siodłowe, należy najpierw przypomnieć, czym powinno cechować się idealne krzesło. Musi ono być jednocześnie dostosowane do potrzeb konkretnego miejsca pracy, łatwe w transporcie i przesuwaniu oraz proste do regulacji. Dodatkowym atutem jest możliwość pracy w wielu pozycjach, dzięki czemu każdy użytkownik zupełnie naturalnie wybierze tę najodpowiedniejszą dla siebie. Właśnie takie kryteria spełniają krzesła siodłowe.

Dzięki wyprofilowanemu siedzisku nacisk na miednicę jest zmniejszony, a przy tym odciążane są nogi i kręgosłup. Wszystko to jest możliwe dzięki zmianie kąta zgięcia kolana - kość udowa na krześle siodłowym spoczywa luźno, w sposób znacznie bardziej naturalny, a staw jest mniej eksploatowany. Ponadto poprawia się ukrwienie kończyn dolnych, co zapobiega ich mrowieniu i drętwieniu. Na krześle siodłowym użytkownik siedzi nieco wyżej niż na zwykłym, dlatego trzeba się do niego przyzwyczaić. Niemniej, meble tego typu stają się w Polsce coraz popularniejsze - czego dowodzą wyniki producenta polskich krzeseł siodłowych, firmy AJ Produkty . Niecodzienny styl tych krzeseł również może być atutem.

Udowodniona skuteczność

We wrześniu 2017 roku grupa polskich specjalistów z zakresu fizjoterapii z Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz warszawskiej AWF przeprowadziła kompleksowe badania nad wpływem takich krzeseł na zdrowie i postawę ciała. Zostały one przeprowadzone na grupie 60 osób w wieku około 25 lat. Okazało się, że na krzesłach siodłowych użytkownicy siedzieli w sposób bezpieczniejszy dla lordozy, nie pogłębiając jej jednak nadmiernie.

Już kilka lat wcześniej, bo w 2012 roku, badacze z Republiki Południkowej Afryki oraz Australii przygotowali syntetyczne ujęcie dotychczasowych analiz wpływu krzeseł siodłowych na zdrowie kręgosłupa. Zestawili ze sobą pięć przeprowadzonych do tamtej pory badań, różniących się zarówno metodologią, jak i celami. Udało się jednak wyprowadzić wspólny wniosek: Krzesła siodłowe redukują ból wśród tych pracowników, którzy są zmuszeni do przebywania w pozycji siedzącej przez wiele godzin w ciągu dnia, a także jeśli podczas pracy wielokrotnie muszą wstawać z miejsca. Z kolei w świetle badań fizjoterapeutów z Toronto z 1996 roku, stosowanie stołków tego typu wśród dzieci może pomóc im w wykształceniu nawyku przybierania odpowiedniej postawy ciała.

Gdzie sprawdzą się krzesła siodłowe?

Zastosowania krzeseł siodłowych są zatem szerokie. Nadają się do biur, sprawdzają się też w codziennej pracy w domu; docenią je także dzieci i młodzież podczas odrabiania prac domowych. Szczególnie chwalić je sobie będą osoby, które po pracy zmagają się z bólami karku, pleców i stawów kolanowych.

Krzesła siodłowe są coraz częściej stosowane w zakładach kosmetycznych i fryzjerskich, umożliwiają bowiem sprawne poruszanie się, łatwą i szybką regulację wysokości, a także pracę we wszystkich dostępnych pozycjach. Dzięki tym właściwościom nadają się również do każdego zakładu pracy, w którym niezbędne jest precyzyjne i szybkie wykonywanie czynności manualnych oraz nachylanie się nad różnymi przedmiotami. Bez wątpienia zatem docenią je także pracownicy wszelkich warsztatów i pracowni.

Jak widać, krzesła siodłowe mogą pomóc w utrzymaniu zdrowej postawy i uniknięciu nieprzyjemnych dolegliwości w pracy. Ostatecznie mogą znaleźć zastosowanie w każdym biurze, firmie, warsztacie, a nawet w dziecięcym pokoju. Ulga dla kręgosłupa i stawów jest gwarantowana.

Copyright © Agora SA