Oświetlenie: żegnajcie żarówki, witajcie LED-y!

Już w 2013 roku tradycyjne żarówki znikną ze sklepów. Prędzej czy później skończy się też ich zapas zachomikowany w szufladach. Czas zacząć się przestawiać na inne źródła światła, np. LED-y. Co warto wiedzieć przed ich zakupem? Ważne informacje znajdziemy na opakowaniach. Pomagamy je rozszyfrować.

Decydując się na zakup nowoczesnej lampy LED, stajemy przed dylematem, jak wybrać produkt dopasowany do naszych potrzeb. Zastanawiamy się przy tym, jak te nowoczesne źródła światła można porównać do tych nam znanych od lat. Na co zwrócić uwagę, kupując LED? Zwykle podstawowych informacji szukamy na opakowaniu - i słusznie. Niesłusznie jednak skupiamy się przede wszystkim na mocy. Wiedza, że na przykład odpowiednikiem żarówki 25 W jest lampa LED o mocy 6 W, to już coś Ale nie jest to jedyna istotna informacja. Oprócz niej na opakowaniach są zamieszczone symbole i oznaczenia , które większości z nas niewiele mówią. Jak je rozszyfrować, żeby kupić taką lampę, której naprawdę potrzebujemy? Oto krótki przewodnik po najważniejsze oznaczeniach.

Zapisz się na NEWSLETTER. Co tydzień najnowsze wiadomości o urządzaniu wnętrz w Twojej poczcie e-mail: Zobacz przykład, Zapisz się

Nominalny strumień świetlny

Wartość wyrażana w lumenach (lm) wskazuje ilość światła emitowaną przez lampę LED. Im więcej jest lumenów, tym więcej otrzymujemy światła. Dla przykładu - tradycyjna żarówka o mocy 25 W emituje 220 lm, 60 W - 710 lm, 100 W - 1340 lm. W tabeli obok przedstawiono również ilość lumenów emitowanych przez lampy LED odpowiadające konkretnym mocą żarówek.

Dopiero ten parametr informuje, jak mocno świeci dane źródło. Ponieważ jednak dla wielu klientów wciąż odniesieniem jest ilość watów, niektóre firmy, np. Osram, zamieszczają na opakowaniach lamp LED tabelę porównawczą.

Temperatura barwowa

Jednostką temperatury barwowej jest kelwin (K). Umożliwia określenie barwy światła. Jest to bardzo ważny parametr, ponieważ od niego zależy funkcja danego źródła światła. Lampy o niższej temperaturze barwowej będą doskonale nadawały się do salonów, sypialni i innych miejsc, w których się relaksujemy. Natomiast do biur, klas szkolnych i miejsc pracy odpowiednie będą źródła światła o temperaturze barwowej powyżej 5000 K.

Typowy zakres temperatury barwowej dla światła stosowanego w oświetleniu zawiera się w przedziale od 2 000 do 10 000 K. Temperatura barwowa światła w zakresie od 2700 do 3000 K odpowiada barwie ciepłobiałej (przesunięcie w kierunku koloru żółtego ). Temperatura barwowa światła w zakresie od 5000 do 6500 K odpowiada barwie zimnobiałej lub dziennej.

Wskaźnik oddawania barw (Ra)

Oznacza zdolność wytwarzanego światła do wiernego odtworzenia kolorów oświetlanych przedmiotów. Maksymalna wartość wskaźnika wynosi 100; im wyższa jest wartość Ra, tym kolory są lepiej oddawane. Za bardzo dobrej jakości uznaje się źródła światła, których wskaźnik Ra ma powyżej 80. Nadają się one do wszystkich domowych zastosowań. W miejscach, w których potrzebujemy wyjątkowego światła i maksymalnego odwzorowania barw, powinno się używać lamp o wskaźniku Ra powyżej 90.

Zamów prenumeratę! To się opłaca! 12 numerów - tylko 64 zł!

Czas osiągnięcia 60 proc. maksymalnego strumienia

Wyraża się go w sekundach; oznacza, ile czasu zajmuje od momentu włączenia lampy do osiągnięcia stabilnej emisji 60 proc. maksymalnego strumienia świetlnego. Wartość 0 s lub 1 s oznacza natychmiastowe pełne światło. Uwaga: dotyczy to tylko lamp, których nie można ściemniać lub można to robić wyłącznie konkretnymi ściemniaczami.

Trwałość

Cechą lamp LED jest to, że się nie przepalają, ale z czasem strumień światła jest mniejszy. W związku z tym na opakowaniach bywa podawany przybliżony czas, po którym wartość strumienia światła spadnie do 70 proc. wartości nominalnej. Oznacza to, że po tym czasie lampa będzie dalej świeciła, ale już nie tak jasno. I tak np. lampa Parathom Classic firmy Osram po 25 000 godzinach pracy (około 25 lat) nadal będzie funkcjonalnym źródłem światła np. w pomieszczeniu gospodarczym, piwnicy bądź garażu.

Etykieta energetyczna Informuje o klasie efektywności energetycznej. Na terenie Unii Europejskiej oznaczenie to musi być zamieszczane na wszystkich urządzeniach AGD oraz źródłach światła, dając klientom możliwość porównania różnych urządzeń. Jeśli chodzi o LED-y, znajdziemy je na opakowaniach lamp o klasycznych kształtach. Im wyższa klasa, tym bardziej energooszczędny jest produkt.

Przyjęte standardy

Zgodnie z wymogami Unii Europejskiej opakowanie produktu elektrycznego musi spełniać określone wymagania i zawierać konkretne informacje.

Do najważniejszych symboli należą m.in.: Gruene Punkt, czyli czy opakowanie podlega recyklingowi; symbol CE, informujący, czy produkt spełnia wymagania przepisów europejskich w zakresie bezpieczeństwa użytkowania, ochrony środowiska i zdrowia; WEEE (ang. Waste of Electrical and Electronic Equipment) dotyczy utylizacji odpadów elektrycznych i elektronicznych; RoHS - świadczy o tym, że urządzenie nie zawiera materiałów szkodliwych, tj. ołowiu, rtęci, kadmu, sześciowartościowego chromu, polibromowego difenylu (PBB) ani polibromowego eteru fenylowego (PBDE).

Więcej o:
Copyright © Agora SA