Zrób letnią dekorację stołu z kłosów zboża

Jedna z naszych czytelniczek pokazuje jak wykonać prostą dekorację na stół.
Dekoracja stołu. Dekoracja stołu. fot. wiolettabg

Co będzie potrzebne?

Narzędzia:

- zabezpieczony folią lub papierem blat

- nożyczki, sekator, pistolet elektryczny na klej, ostry nóż, cążki do drutu

 fot. wiolettabg

Materiały:

- wąskie naczynie o wysokości ok.18 cm (tutaj stara doniczka ozdobiona motywami morskimi w stylu rustykalnym)

- klej uniwersalny w laskach, kawałek styropianu z odzysku, sznurek konopny, sizalowy lub ozdobny,

- drewniany, prosty patyk

- pęk zboża

- sztuczna lawenda - około tuzina kwiatów wraz z listkami. Można również użyć naturalnej lawendy, ale trzeba pamiętać, że jest dosyć krucha i wymaga sporej wprawy,

- wypełnienie naczynia -barwiony grys lub żwir, sizal, piasek,

- zapachowe potpourri, muszelki itp. oraz dowolne dodatki według gustu - np. muszle, kolorowe patyczki, ozdobna wstążka

Dekoracja stołufot. wiolettabg

 fot. wiolettabg

Robimy podstawową konstrukcję

Z dość wysokiego kawałka styropianu wycinamy nożem walec około 10 cm wysokości w kształcie zbliżonym do dołu doniczki i rozgrzanym pistoletem wklejamy go do dna.

Pęczek zboża układamy, aby kłosy były na jednym poziomie, a źdźbła tworzyły zwarty walec i sznurkiem pod kłosami na dowolnej szerokości wykonujemy ciasny oplot w celu unieruchomienia pęku, a końcówkę doklejamy klejem.

 fot. wiolettabg

Nasada dekoracji

Drewniany patyk sekatorem zaostrzamy z jednej strony, a z drugiej oklejamy klejem z pistoletu i wklejamy w środek pęku zboża maksymalnie głęboko.

 fot. wiolettabg

Wyrównaj konstrukcję

Konstrukcję musimy przyciąć do zamierzonej wysokości całej kompozycji: patyk na dole musi docierać prawie do dna naczynia, a źdźbła trzeba wyrównać i skrócić. Dekoracja nie powinna być wyższa od naczynia 2,5 raza i stabilna. Można dołożyć na tym etapie ozdobne patyczki wciskając ich końcówki z jednej strony pod warstwę sznurka poniżej kłosów.

 fot. wiolettabg

Doklejamy lawendę

Pęk dodatkowo okręcamy ciasno sznurkiem jedną lub dwiema warstwami, na szerokość kilku centymetrów na wysokości planowanego poziomu górnego brzegu naczynia .

Lawendę i listki oddzielamy cążkami od łodyżek i docinamy na potrzebną długość. Przy użyciu pistoletu na warstwie sznurka poniżej kłosów dowolnie przyklejamy lawendę i listki. Pozostałości kleju trzeba ręcznie wyczyścić.

Przygotowaną konstrukcję z solidnie posmarowanym klejem z pistoletu patykiem (zaostrzoną stroną) wklejamy mocno i pionowo wbijając w centrum styropianu w naczyniu.

 fot. wiolettabg

Dekorujemy konstrukcję

Stabilną już konstrukcję obsypujemy wypełnieniem prawie do brzegu naczynia. Jeśli dekoracja ma stać na zewnątrz lepsze będą cięższe wypełniacze.

Wykończenie doklejamy dookoła do dolnej warstwy sznurka ? muszle, ozdobne kamienie, kokardę na wstążce, korale według uznania. Źdźbła od góry można wyrównać nożyczkami, a całość najlepiej utrwalić lakierem w sprayu (zwłaszcza suszoną lawendę). Dobrej zabawy!

*Autorka dekoracji to jedna z naszych czytelniczek. Pani Wioletta rękodziełem zajęła się dobre 30 lat temu. Chciała, by w jej otoczeniu znalazło się więcej ładnych przedmiotów. Jak twierdzi, inspiracje same ją znajdują: w parku, na łące czy w ogrodzie, skąd pozyskuje część materiałów. Uwielbia florystykę niderlandzką i angielską - pomysłową, na czasie i najbardziej powiązaną z naturą. Lubi też recyklingowe rozwiązania, które stara się przemycić w każdym ze swoich projektów. Więcej prac Wioletty znajdziecie tu: srebrnaagrafka.pl/sklep/violarte

Więcej o: