Pierwszy w Polsce zewnętrzny ogród pionowy

W końcu doczekaliśmy się pierwszej własnej  "zielonej ściany". Właśnie powstaje ona na zachodniej elewacji  siedziby  Fundacji na rzecz Nauki Polskiej przy ulicy Krasickiego 20/22, na warszawskim Mokotowie.

Przed i po

Obiekt zlokalizowany na warszawskim Mokotowie, w części o charakterze willowym.

Budynek podlegający przebudowie, został zrealizowany w 1933 roku. Autor projektu nie ustalony. Podczas II wojny światowej obiekt częściowo zburzony przez bombę lotniczą oraz wypalony. Z uwagi na stan techniczny, konieczna była istotna ingerencja, w tym m.in. wzmocnienie fundamentów, wymiana części ścian i stropów.
Obiekt realizowany z założeniem dążenia do ograniczenia wpływu budynku na środowisko
naturalne. Już na etapie budowy prowadzono m.in. selektywną zbiórkę odpadów.
Siedziba Fundacji jest zaopatrzona w pompy ciepła, zaawansowane systemy sterujące zużyciem
energii elektrycznej, system przetwarzania wody deszczowej. Wiele materiałów użytych do
budowy pochodzi z surowców pozyskanych w procesie recyklingu. Większość przestrzeni
budynku, w tym również komunikacja oraz garaż podziemny, jest doświetlona światłem
naturalnym.

Na wizualizacji przedstawiono wygląd docelowy budynku według projektu FAAB Architektura Adam Białobrzeski Adam Figurski.

Zielona ściana

Na elewacji zachodniej, fragmencie południowej oraz północnej, zaprojektowano pierwszy w tej części Europy zewnętrzny ogród pionowy. Łączna powierzchnia ogrodu pionowego przekracza 260 m2. Ściana jest nawadniania przez specjalny system nawadniający, dozujący wodę oraz nawozy. System czujników rozlokowanych na ścianie zbiera i przesyła informację za pomocą sieci komputerowej. Na podstawie uzyskanych informacji, ściana jest automatycznie nawadniana i nawożona. Proces ten jest monitorowany 24h/7 dni w tygodniu i może być sterowany zdalnie. Do nawadniania ściany wykorzystywana jest m.in. woda deszczowa.

Prace nad projektem trwały od 2009-2012 roku. Koniec prac budowlanych planowany jest na koniec roku 2013 lub ewentualnie początek 2014.

Fot. FAAB Architektura Adam Białobrzeski Adam Figurski

Rośliny

Na zielonej ścianie posadzono ponad 20 gatunków różnych roślin - około 17 000 sztuk. Część z nich ma tworzyć tło, w tym również w układzie całorocznym, inne będą zakwitać wiosną i latem, kolejne odmiany dzięki kolorowym, małym owocom, będą stanowiły akcenty kolorystyczne również zimą. Projektanci traktują ogród jako założenie eksperymentalne, o składzie gatunkowym ogrodu zadecydują kolejne lata.

Fot. FAAB Architektura Adam Białobrzeski Adam Figurski

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.