10 pomysłów jak wykorzystać deszczówkę

Czy wiecie, że każdy z nas zużywa ok. 150 litrów wody, ale do celów spożywczych wykorzystujemy z tego zaledwie 3 litry? Nie marnujmy więc wody wodociągowej, w wielu przypadkach możemy zastąpić ją deszczówką. Wodę deszczową najlepiej zbierać z dachu pokrytego dachówką, blachodachówką lub masami bitumicznymi. Woda z takiego pokrycia nie wsiąka i udaje się zebrać prawie 90 proc. deszczu. Z dachu trawiastego można zebrać zaledwie 30 proc. wody. Gdy deszcz pada 10 minut, z dachu o powierzchni 120 m2 można uzbierać ok. 180 l wody. Mniej więcej tyle potrzeba do dwudziestokrotnego spłukania toalety, uprania sześciu "wsadów" do pralki lub trzykrotnego umycia samochodu! W naszym klimacie deszcze padają dość często, zamiast więc ze smutkiem patrzeć na krople wody, dobrze je wykorzystajmy.

Zbiorniki

Można oczywiście zbierać deszczówkę w wiadra czy zwyczajne beczki i wstydliwe je chować za domem, ale zbiornik może też stać się też prawdziwą ozdobą ogrodu. Można kupić gotowe pojemniki, albo zrobić je samemu, np. dużą beczkę osłonić roślinami. Aby w wodzie nie rozwijały się glony, zbiornik musi być zamykany i nie może przepuszczać światła. Gdy zainstalujcie korytko, pojemnik może stanąć w każdym miejscu w ogrodzie.

Podlewanie

Deszczówka jest miękka i dobrze przyswajalna przez rośliny. W dużych miastach deszczówka jest jednak kwaśniejsza, dlatego lepiej podlewać nią wyłącznie rośliny kwasolubne, np. azalie, rododendrony czy iglaki.

Spłukiwanie toalety

Wodę deszczową można wykorzystać do spłukiwania toalet. Wówczas jednak trzeba zamontować instalację podziemną z systemem pomp i filtrów. Nie jest ona tania, ale inwestycja szybko się zwróci.

Pranie

Deszczówka nie zawiera pierwiastków wapnia i magnezu, pranie w takiej wodzie to wielka oszczędność! W deszczówce  zdecydowanie lepiej rozpuszczają się wszelkie proszki, a więc potrzebujecie ich znacznie mniej.

Mycie włosów

Włosy po myciu w deszczówce są miękkie i gładkie. Dobrze się układają i są podatne na modelowanie. Deszczówka przywraca włosom blask. Można jej używać tylko do płukania, albo przelać do pojemnika z atomizerem i rozpylać na włosach.

Mycie rąk

Warto w ogrodzie zrobić ekologiczny kącik do mycia rąk i wykorzystać właśnie deszczówkę. Mydło w miękkiej wodzie będzie się mocno pienić, dlatego wybierajmy preparaty naturalne.

Zmywanie

Deszczówkę z powodzeniem można wykorzystać do mycia naczyń. Co więcej, taka woda nie zostawia smug na szkle, z więc szklanki i kieliszki w niej umyte będą lśnić! Z tego też powodu deszczówka świetnie sprawdza się do mycia szyb.

Mycie samochodu

Do mycia samochodu potrzeba ok. 60 litrów wody. Po co płacić za wodę wodociągową? Wykorzystajcie deszczówkę!

Prysznic

Lubicie biegać po deszczu? Deszczówką można się "raczyć" także, gdy nie pada! Zainstalujcie w ogrodzie ekologiczny prysznic. Możecie kupić specjalne zestawy albo samemu zamontować pojemnik z  kranikiem, do którego przymocujecie końcówkę prysznica. Jeśli zbiornik zamocujecie na słońcu, wody nie będzie trzeba podgrzewać.

Kąpiel psa

Cóż za radość dla naszego przyjaciela! Może chlapać do woli, bo kąpie się w ogrodzie, a po kąpieli w deszczówce sierść będzie miękka i błyszcząca

Więcej o:
Copyright © Agora SA