Rośliny, które siejemy w zimie

Begonii, lobelii, petunii, szałwii i żeniszek to rośliny balkonowe, które mają bardzo długi okres wegetacji. Do wykiełkowania potrzebują aż 4 miesięcy. Wysiewamy je od połowy stycznia do połowy lutego i przygotowujemy rozsadę.
Begonia stale kwitnąca Begonia stale kwitnąca Fot. Flora press

Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens)

Niektóre odmiany łatwo zawiązują nasiona. Są bardzo drobne. Wysiewamy je na przesiane podłoże (np. w kuwecie), nie przysypując ziemią i przykrywamy pojemnik. Gdy siewki wypuszczą po dwa listki, pikujemy je (np. przy użyciu patyczka) w rozstawie 1 x 1 cm, a po 2-3 miesiącach sadzimy pojedynczo do doniczek. Uzyskane w ten sposób okazy będą miały nieco inne wzory na liściach niż rośliny mateczne.

Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus) Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus) Fot. Shutterstock

Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)

Ta niewysoka jednoroczna roślina ma drobne, ale liczne kwiaty - najczęściej niebieskie i fioletowe, rzadziej białe lub różowe - które jeszcze jesienią zdobią skrzynki. Oprócz lobelii o wzniesionych pędach dorastających do 10-20 cm, są też odmiany o lekko zwisłym pokroju z łodyżkami długości ok. 30 cm

Surfinia 'Blue Vein' Surfinia 'Blue Vein' Fot. Paweł Słomczyński / AG

Petunia ogrodowa (Petunia xhybrida)

Do niedawna pachnące rośliny można było znaleźć jedynie wśród odmian jednorocznych petunii ogrodowych, zwłaszcza o granatowych i biało-czerwonych kwiatach. Jednak hodowcy starają się by surfinie, czyli wieloletnie petunie kaskadowe, również miały przyjemny zapach. Do takich odmian należy 'Pink Vein' - jasnoniebieska z ciemnymi żyłkami i ciemnym środkiem oraz podobna do niej 'Priscilla' o pełnych kwiatach. Surfinie trudno przechować przez zimę, dlatego lepiej co roku kupować nowe rośliny. Na zdjęciu: petunia, różowe osteospermum i kocanki włochate (gnafalium) o srebrnych liściach

KWIATY NA BALKON. Szałwia błyszcząca lubi słońce (znosi niewielkie zacienienie) oraz przepuszczalne, zasobne i lekko wilgotne podłoże. KWIATY NA BALKON. Szałwia błyszcząca lubi słońce (znosi niewielkie zacienienie) oraz przepuszczalne, zasobne i lekko wilgotne podłoże.

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)

Większość szałwii wymaga zasobnej i przepuszczalnej gleby o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, użyźnionej kompostem lub obornikiem. Miejsce powinno być nasłonecznione i zaciszne. Rodzime gatunki dobrze też znoszą półcień, a w suchych miejscach może rosnąć szałwia łąkowa i lekarska. Nadmierna wilgoć jest dla szałwii groźna, zwłaszcza zimą. Wiosną wymagają zasilania, najlepiej nawozem o przedłużonym działaniu.

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum syn. A. mexicanum) Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum syn. A. mexicanum) Fot. Noumenon / wikimedia commons

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum)

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum syn. A. mexicanum) Ciepłolubna bylina uprawiana jako roślina jednoroczna. Tworzy gęste kępy owłosionych rozgałęzionych pędów i sercowatojajowatych liści. Koszyczki kwiatowe, około 1 cm średnicy, zebrane są w gęste płaskie grona na szczytach pędów. Składają się z rurkowatych kwiatków, zwykle niebieskich lub fioletowych.

Rozmnażanie z nasion wysiewanych od lutego do marca w ciepłym pomieszczeniu lub z sadzonek pędowych pobieranych z roślin przechowanych przez zimę w jasnym chłodnym miejscu. Odmiany F1 z nasion uzyskiwanych ze skrzyżowania wybranych par rodzicielskich.

Więcej o: