Rośliny, które siejemy w zimie

Begonii, lobelii, petunii, szałwii i żeniszek to rośliny balkonowe, które mają bardzo długi okres wegetacji. Do wykiełkowania potrzebują aż 4 miesięcy. Wysiewamy je od połowy stycznia do połowy lutego i przygotowujemy rozsadę.

Begonia stale kwitnąca (Begonia semperflorens)

Niektóre odmiany łatwo zawiązują nasiona. Są bardzo drobne. Wysiewamy je na przesiane podłoże (np. w kuwecie), nie przysypując ziemią i przykrywamy pojemnik. Gdy siewki wypuszczą po dwa listki, pikujemy je (np. przy użyciu patyczka) w rozstawie 1 x 1 cm, a po 2-3 miesiącach sadzimy pojedynczo do doniczek. Uzyskane w ten sposób okazy będą miały nieco inne wzory na liściach niż rośliny mateczne.

Lobelia przylądkowa (Lobelia erinus)

Ta niewysoka jednoroczna roślina ma drobne, ale liczne kwiaty - najczęściej niebieskie i fioletowe, rzadziej białe lub różowe - które jeszcze jesienią zdobią skrzynki. Oprócz lobelii o wzniesionych pędach dorastających do 10-20 cm, są też odmiany o lekko zwisłym pokroju z łodyżkami długości ok. 30 cm

Petunia ogrodowa (Petunia xhybrida)

Do niedawna pachnące rośliny można było znaleźć jedynie wśród odmian jednorocznych petunii ogrodowych, zwłaszcza o granatowych i biało-czerwonych kwiatach. Jednak hodowcy starają się by surfinie, czyli wieloletnie petunie kaskadowe, również miały przyjemny zapach. Do takich odmian należy 'Pink Vein' - jasnoniebieska z ciemnymi żyłkami i ciemnym środkiem oraz podobna do niej 'Priscilla' o pełnych kwiatach. Surfinie trudno przechować przez zimę, dlatego lepiej co roku kupować nowe rośliny. Na zdjęciu: petunia, różowe osteospermum i kocanki włochate (gnafalium) o srebrnych liściach

Szałwia błyszcząca (Salvia splendens)

Większość szałwii wymaga zasobnej i przepuszczalnej gleby o odczynie lekko kwaśnym lub obojętnym, użyźnionej kompostem lub obornikiem. Miejsce powinno być nasłonecznione i zaciszne. Rodzime gatunki dobrze też znoszą półcień, a w suchych miejscach może rosnąć szałwia łąkowa i lekarska. Nadmierna wilgoć jest dla szałwii groźna, zwłaszcza zimą. Wiosną wymagają zasilania, najlepiej nawozem o przedłużonym działaniu.

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum)

Żeniszek meksykański (Ageratum houstonianum syn. A. mexicanum) Ciepłolubna bylina uprawiana jako roślina jednoroczna. Tworzy gęste kępy owłosionych rozgałęzionych pędów i sercowatojajowatych liści. Koszyczki kwiatowe, około 1 cm średnicy, zebrane są w gęste płaskie grona na szczytach pędów. Składają się z rurkowatych kwiatków, zwykle niebieskich lub fioletowych.

Rozmnażanie z nasion wysiewanych od lutego do marca w ciepłym pomieszczeniu lub z sadzonek pędowych pobieranych z roślin przechowanych przez zimę w jasnym chłodnym miejscu. Odmiany F1 z nasion uzyskiwanych ze skrzyżowania wybranych par rodzicielskich.

Więcej o:
Copyright © Agora SA