Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX
Najlepsze rośliny do sypialni. Oczyszczają powietrze i produkują tlen

Jakie kwiaty wybrać do sypialni
Zapewne pamiętasz ze szkoły zasadę fotosyntezy: pod wpływem światła, czyli w dzień, rośliny pobierają z powietrza szkodliwy dwutlenek węgla, a wytwarzają tlen, natomiast nocą zabierają tlen z powietrza, a wydzielają dwutlenek węgla.To dlatego nie zalecano ustawiania doniczek z kwiatami w sypialniach. Ale istnieje pewna grupa roślin, w których zachodzi tzw. fotosynteza odwrócona, czyli w nocy produkują one tlen i pochłaniają CO2, ale także niebezpieczny dla człowieka aceton, benzen oraz formaldehyd. Obecność tych właśnie roślin w sypialni dotleni pomieszczenie, zapewniając zdrowy i odprężający sen. Mówiąc krótko - pozwolą ci się one świetnie wyspać!
Zanim jednak poznasz 14 gatunków, które nie tylko możesz, ale powinnaś ustawić przy łóżku, pamiętaj, że w sypialni nie powinno się trzymać kwiatów o silnym zapachu oraz roślin mogących powodować reakcje alergiczne. Należą do nich m. in. begonia, hiacynt, prymulka, konwalia, cyklamen perski czy fiołek afrykański. Ponadto pamiętaj o umiarze - w sypialni w zupełności wystarczy jeden kwiat! A oto twoi sprzymierzeńcy snu.

Sanseweria (wężownica)
Sansewieria (wężownica). Numer jeden w sypialni! W nocy produkuje wyjątkowo duże ilości tlenu. Ponadto jest idealna dla zapracowanych - całkiem nieźle znosi suche, zanieczyszczone powietrze, a także nawet miesięczny brak wody i światła! Najlepiej rośnie w temperaturze 20-25 st. C. Nie toleruje jedynie zalania i częstego przesadzania.

Fikus sprężysty
Ma nagie, skórzaste i błyszczące liściach. Oprócz odmian o ciemnozielonych liściach występują także fikusy o liściach różnobarwnych, z żółtymi brzegami, pstrymi. Fikus bardzo skutecznie pochłaniania formaldehyd. Roślina lubi stanowisko jasne i dobrze znosi nawet wysoką temperaturę. Nie potrzebuje dużo wody, ale gdy w mieszkaniach jest sucho, roślinę należy zraszać. Uwaga! Fikus bardzo szybko rośnie, trzeba mu zapewnić sporo miejsca!

Aloes drzewiasty
Wymaga dużo światła, ale nie może stać w słońcu, bo jego liście mogą ulec poparzeniu. W zimie optymalna temperatura to ok. 12-15 st. C). Aloes nie lubi nadmiaru wody. Uwaga! Jeśli aloes stoi przy oknie, uważaj przy zimowym wietrzeniu. Nawet niewielki przymrozek może zniszczyć roślinę.

Kaktus bożonarodzeniowy czyli grudnik
Kwitnie najczęściej w okresie świąt Bożego Narodzenia, stąd inna nazwa rośliny: grudnik. Najlepiej czuje się w jasnym, dobrze oświetlonym miejscu, ale nie toleruje bezpośredniego nasłonecznienia. Lubi ciepło, najlepiej czuje się w temperaturze ok. 20 st. C. Uważaj z podlewaniem, nie przelewaj, ale też nie dopuszczaj do przesuszenia ziemi.

Skrzydłokwiat
Nie lubi nadmiaru słońca, zdecydowanie woli półcień. W lecie najlepiej rośnie w temp. 18- 21 st. C., w zimie 16-18 st. C. Skrzydłokwiat nie toleruje przeciągów. Lubi częste zraszanie i wilgoć. Latem podlewaj roślinę dwa - trzy razy w tygodniu, zimą raz - dwa razy. Uwaga! Skrzydłokwiat jest rośliną trującą, dlatego trzymaj go w miejscu niedostępnym dla dzieci i zwierząt domowych.

Kaktus wielkanocny
W kwietniu obsypuje się kwiatami, stąd nazwa rośliny. Choć lubi słońce, woli, gdy jest ono przefiltrowane (np. przez żaluzje). Gdy rośnie, od lutego do października, dobrze czuje się w temperaturze 18 - 20 st. C. Od listopada do stycznia wystarczy mu ok. 10 st. C., Gdy jednak pojawią się pąki, musisz jak najszybciej przenieść roślinę w cieplejsze miejsce (16-18 st. C.). Podlewaj tylko wtedy, gdy ziemia będzie całkowicie sucha.

Grubosz drzewiasty
To popularne drzewko szczęścia. Od marca do sierpnia, gdy grubosz rośnie, najlepiej czuje się na stanowisku słonecznym. Gdy zaś odpoczywa, lubi temperaturę 10-15 st. C. Jeśli w domu masz ciepło (powyżej 20 st. C), podlewaj roślinę raz na dwa tygodnie, gdy ziemia będzie przesuszona. Uwaga, zawsze wylewaj nadmiar wody z podstawki, bo inaczej zgniją korzenie grubosza.

Gerbera
Lubi miejsca jasne i ciepłe, ale nie bezpośrednie słońce. Podlewaj, gdy przeschnie wierzchnia warstwa podłoża. Gdy rośnie, najlepiej czuje się w temperaturze 19-21 st. C, w zimie w ok. 12 -15 st. C.

Storczyk z gatunku Dendrobium
Jest dość wymagający. Lubi jasne stanowisko o rozproszonym świetle i dużej wilgotności. Uwielbia codzienne zraszanie, dlatego w sypialni warto zainstalować nawilżacz.

Dracena wonna
Spośród wszystkich dracen, właśnie ten gatunek najskuteczniej oczyszcza powietrze! Dracena eliminuje formaldehyd. Na dodatek jest bardzo łatwa w uprawie. Lubi stanowisko jasne, ale w półcieniu też ładnie rośnie. Nie znosi bezpośredniego słońca. Inne odmiany dracen, np. deremańska, pochłania trójchloroetylen, a obrzeżona usuwa ksylen i trójchloroetylen.

Bluszcz pospolity
Lubi umiarkowane oświetlenie oraz przeciętną temperaturę powietrza. Bluszcz należy podlewać umiarkowanie, gdy roślina przeschnie, zimą oszczędnie. Może dorosnąć nawet do 1,5 m wysokości. Uwaga! Spożycie rośliny powoduje zatrucie, dlatego trzymaj ją z dala od dzieci i od zwierząt domowych.

Szeflera drzewkowata
Dorasta do 1,8 m. Jest bardzo tolerancyjna, znosi słabe światło i przeciągi. Toleruje nawet krótkotrwałe chłody (do 10 st. C). wymaga regularnego, umiarkowanego podlewania - podłoże powinno być zawsze lekko wilgotne. Unikaj jednak zalania, bo szeflera akurat tego nie lubi!

Zielistka
Bardzo mało wymagająca roślina, potrafi przystosować się do każdych warunków. Od lutego do września wymaga intensywnego podlewania, w zimie natomiast ogranicz podlewanie. Zielistka świetnie neutralizuje toksyny, szczególnie formaldehyd i mocno nawilża powietrze.

Paprotka
Zwiększa poziom wilgoci w powietrzu, ujemnie je jonizując. Nadaje się do miejsc cienistych o umiarkowanej temperaturze. Dobrze prezentuje się w dużych pojemnikach, najlepiej wiszących. Choć jest mało wymagająca, nie lubi przesuszenia ziemi.