Schroniska dla roślin są w całej Polsce. Zamiast kupować adoptujcie rośliny

Wyrastają jak grzyby po deszczu w całej Polsce. Schroniska...dla roślin. Zbierają porzucone i niechciane rośliny domowe i ogrodowe. Leczą je i szukają dla nich nowego kochającego domu. Ta inicjatywa z roku na rok znajduje coraz więcej zwolenników - ludzi wrażliwych na los porzuconych roślin.
Grzmisław Krassowski i jego fikus Benjamin Grzmisław Krassowski i jego fikus Benjamin FRANCISZEK MAZUR

Masz niepotrzebną roślinę? Oddaj ją do Schroniska dla roślin

Powstało i wciąż powstaje wiele inicjatyw organizowanych przez ludzi którym na sercu leży dobro porzuconych roślin. Jedne działają lokalnie inne na obszarze całej Polski, niektóre prowadzą stacjonarne schroniska czy czasowe akcje społeczne. Jest wiele profili społecznościowych, które łączą ludzi potrzebujących roślin z tymi, którzy chcą się ich pozbyć. Zakres działania jest różny : jedni leczą rośliny, drudzy pielęgnują a trzeci uświadamiają. A wszystko to z miłości do roślin.

Poza korzyściami moralnymi są też korzyści materialne. Jeśli chcecie urządzić balkon, ogród czy mieszkanie. Zamiast wydawać mnóstwo pieniędzy na rośliny możecie je dostać za darmo w schronisku. Ja kocham rośliny, ale nie wszystkim jest dobrze w moim domu. Te które źle się czują w moim mieszkaniu oddaje innym - mówi Katarzyna, która od lat korzysta ze schroniska

Do schronisk trafiają także rośliny, które się rozrosły i nie mieszczą się w mieszkaniu albo trujące, które zagrażają dzieciom czy zwierzętom. Każdy, kto chce oddać roślinę, może wysłać do schroniska jej zdjęcie i adres, skąd można ją zabrać. Schronisko kontaktuje ze sobą oddającego i przygarniającego. Rośliny rozchodzą się tak szybko, że jak dotąd nie była potrzebna przestrzeń do ich przechowywania.

We Wrocławiu rusza kolejna edycja schroniska dla roślin. We Wrocławiu rusza kolejna edycja schroniska dla roślin. TOMASZ PIETRZYK

Kwietniowe akcje we Wrocławiu

We Wrocławiu akcję wymiany roślin podjął i sfinansował po raz pierwszy Urząd Miejski Wrocławia w październiku 2017. Wzięło w niej udział ponad 60 osób, które wymieniły się ponad setką roślin. Przedsięwzięcie cieszyło się na tyle dużym zainteresowaniem wrocławian, że w tym roku Miasto również postanowiło zorganizować kolejną edycję  "Schroniska dla roślin".

Masz ogrodowe rośliny, z którymi nie wiesz co zrobić? Szukasz kwiatów, krzewów lub drzew, które chcesz posadzić w ogrodzie? Weź udział w akcji "Schronisko dla roślin" i wymień się z innymi. To są najważniejsze założenia akcji zorganizowanej przez Urząd Miasta .

W kwietniu , przez trzy kolejne poniedziałki (od godz. 16 do godz. 19 ), w kilku punktach Wrocławia mieszkańcy będą mogli  wymienić się roślinami ogrodowymi i ozdobnymi.

16 kwietnia - w parku Grabiszyńskim przy pętli tramwajowej na Oporowie

23 kwietnia koło pętli przy stadionie miejskim

7 maja schronisko stanie przy ul. Partyzantów i ul. Kosynierów.

Jak przygotować roślinę?

Roślinę, którą chcemy oddać do schroniska powinniśmy odpowiednio przygotować. - umieścić w doniczce i podlać. Na miejscu specjaliści za darmo ją przebadają, opiszą gatunek i odmianę, oraz określą prawidłowe wskazówki dalszej uprawy. Będą także gotowi do udzielenia wszelkich informacji na temat rośliny przeznaczonej do adopcji.

- Pozostawienie roślin w punkcie wymiany daje pierwszeństwo w wyborze roślin do odbioru. Jednakże każdy, kto przyjdzie bez rośliny, również będzie mógł wybrać jakąś dla siebie - zaznaczają organizatorzy akcji.

Do współpracy przy projekcie miasto zaprosiło Janusza Mazurka, absolwenta Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu. Jest m.in. członkiem Polskiego Towarzystwa Fitopatologicznego, Polskiego Towarzystwa Nauk Ogrodniczych oraz Stowarzyszenia Architektury Krajobrazu. Nadzoruje stan fitosanitarny kolekcji narodowych w Arboretum Uniwersytetu Wrocławskiego w Wojsławicach, a od kilku lat prowadzi zajęcia z ochrony winorośli na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz Uniwersytecie Przyrodniczym we Wrocławiu. 

Fundacja Schronisko dla Roślin

Fundacja działa od listopada 2015r  i ma na swoim fanpejdzu już 12,5 tys obserwujących. Śledząc jej walla możemy nie wychodząc z domu dowiedzieć się, że ktoś w naszym mieście porzucił roślinę pod śmietnikiem, albo zgłasza chęć pozbycia się jej z domu.

Naszą ideą jest zwrócenie uwagi na problem jakim jest uprzedmiotowienie roślin, które za parę złotych można dziś kupić w prawie każdym sklepie. Dlatego te zaniedbane, niepotrzebne wyrzuca się i wymienia na nowe - czytamy w statusie. 

Schronisko działa w: Bydgoszczy, Trójmieście, Toruniu, Warszawie, Szczecinie i Poznaniu. Zasady działania są bardzo proste: 'przygarniamy' niechciane rośliny i oddajemy dalej. Wszystko po to, by nie trafiły na śmietnik.

Schronisko dla niechcianych roślin

Pasjonaci z Miejskiej Partyzantki Ogrodniczej stworzyli w 2011 roku Schronisko dla niechcianych roślin, którego oddziały znajdują się teraz niemal w całym kraju. Podobnie, jak w przypadku niechcianych zwierząt, rośliny szukają także domów tymczasowych, gdzie mogą spokojnie poczekać na swój ostateczny dom. Dziś ich fanpejdż obserwuje 4,3 tysiące miłośników roślin.

Początkowo, poprzez gromadzenie roślin odrzuconych z zakładów ogrodniczych, leśnych i firm Schronisko stanowiło zaplecze dla działań Partyzantki. - Z czasem zaczęło pojawiać się coraz więcej roślin domowych, co naturalna koleją rzeczy musiało wyewoluować w szerszą działalność - tłumaczą założyciele inicjatywy.

Rośliny w Warszawie można zaadoptować poprzez facebookowy profil 'Schronisko dla niechcianych roślin' lub kontaktując się z wolontariuszami +48 600 505 446

Więcej o:
Copyright © Agora SA