Karmniki dla ptaków. Dokarmiajmy ptaki z głową

Karmienie ptaków to odpowiedzialne zadanie. Jeśli obawiamy się, że zabraknie nam wytrwałości, lepiej nie zabierajmy się za nie w ogóle, bo przyzwyczajone do pomocy ptaki będą czekać na pokarm zamiast go szukać samodzielnie

Kiedy dokarmiać ptaki?

Wprawdzie teraz zima w pełni, ale pamiętajmy: dokarmianie należy zaczynać dopiero po nastaniu mrozów. W przeciwnym razie ptaki rozleniwią się i zrezygnują z naturalnych wędrówek w poszukiwaniu pożywienia. Dożywianie ptaków kontynuujmy aż do ustania mrozów.

Jaki karmnik?

Wybierajmy bezpieczne karmniki. Najlepiej bez szerokiej podłogi, na której zalegają resztki jedzenia, ptasie odchody i na którą łatwo może wskoczyć kot. Najlepsze są karmniki osłonięte od deszczu i śniegu, z dozownikiem i półką lub szufladą łatwą do czyszczenia.

 

A to inna propozycja karmnika domowej roboty z dozownikiem

 

12.10.2003 WARSZAWA PARK SKARYSZEWSKI PADEREWSKIEGO JESIEN POMYSLY DO PISMA KWIETNIK POMYSL I WYKONANIE PIOTR SYGA ZWIERZETA PTAKI DOKARMIANIE KARMNIK    FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI / AGENCJA GAZETA

Fot. Paweł Słomczyński / AG

Karmniki gotowe

Takie karmniki można kupić w sklepie. Są bezpieczne dla ptaków i ładne

 

Fot. songbirdcompany.com

Najprosztsze karmniki dla sikorek

Kula tłuszczu z ziarnami. Taką mieszankę łatwo przygotować w domu

 

A oto inna propozycja karmnika domowej roboty:

09.10.03 WARSZAWA POMYSLY DO PISMA KWIETNIK ARANZACJA POMYSL I WYKONANIE PIOTR SYGA KARMNIK DO TLUSTEJ ELEMENTY ETAPY FOT. PAWEL SLOMCZYNSKI AGENCJA GAZETA

Fot. Paweł Słomczyński / AG

 

Taki do takiego karmnika można włożyć ziarna wymieszane ze smalcem

Miejsce na karmnik

Karmnik należy montować w bezpiecznym miejscu - z dala od stabilnych gałęzi, na które mógłby wejść kot lub inny drapieżnik  oraz daleko od dużych przeszkleń, na które często wpadają spłoszone ptaki tracąc życie. Karmniki można montować na słupku lub metalowym pręcie 1,5 m nad ziemią, kolby lub słoninę można wieszać na 20-30 centymetrowym sznurku - na cienkiej gałęzi lub pręcie.

Dbajmy o czystość i porządek

Jeśli karmnik ma podłogę, należy często ją sprzątać i czyścić, by stara karma nie pleśniała i nie zalegały chorobotwórcze odchody ptaków. Tłustą karmę należy wymieniać co kilka tygodni, by nie jełczała. Pamiętajmy, że ptaki nie jedzą łusek, więc jeśli nie chcemy bałaganu kupujmy pestki łuskane. Jeśli decydujemy się na okruchy lub rozdrobnione suche pieczywo, to należy je często wymieniać.

Czym karmić?

Dobierajmy karmę przeznaczoną dla ptaków, dobrej jakości. Mogą to być nasiona roślin oleistych (słonecznika,  dyni, siemię lniane, orzechy), ziarna, suszone owoce. Dla sikorek - surowa słonina, bez soli i przypraw.

Pamiętajmy o krzewach w ogrodzie

Ptaki żywią się również jagodami na krzewach i drzewach. Warto więc zasadzić w ogrodzie jarzębinę, irgę, berberys, głóg, bez czarny, ogniki. Jesienią będą cieszyć nasze oczy kolorowymi owocami, a zimą staną się ptasią stołówką.

Copyright © Agora SA