Projektowanie małego ogrodu - poradnik

Ceny działek rosną, więc ogrody stają się coraz mniejsze. Jak zaprojektować ogród, by mimo wszystko sprawiał wrażenie przestronnego? Oto kilka cennych zasad i sztuczek, które ułatwią to zadanie

Sztuczki z przestrzenią

Ogrodzenie osłonięte roślinnością nie rzuca się w oczy nie powoduje wrażenia klaustrofobii.

Zakamarki wyłaniające się zza roślinnych przegród zwiększają głębię ogrodu i sprawiają, że staje się tajemniczy.

Różnice poziomów i wijące się ścieżki znikające za zakrętem optycznie powiększają przestrzeń.

Jak zmieścić w ogrodzie kącik do wypoczynku, grill, plac zabaw i rabaty

Najlepiej zadbać o wielofunkcyjne rozwiązania np. skrzynie na narzędzia wykorzystać jako siedziska lub stoliki, a pod zdejmowanym drewnianym tarasem schować piaskownicę dla dzieci.

Zastanówmy się też, czy na pewno chcemy w ogrodzie trawnik. Kosiarka zajmuje dużo miejsca, a rośliny okrywowe wyglądają pięknie i nie wymagają koszenia.

Rośliny w małym ogrodzie

Trzeba je dobierać starannie, by nie przytłaczały swymi rozmiarami lub nie przyciągały wzroku w nieodpowiednich miejscach.

Godne polecenia są pnącza, które zajmują mało miejsca i w efektowny sposób zamaskują mało dekoracyjne elementy.

Niskie żywopłoty z zimozielonych krzewów lub krzewinek zmieniających barwy sprawią, że ogród będzie ciekawy przez cały rok.

Szczegóły i detale w małym ogrodzie

Ciekawa rzeźba lub roślina odpowiednio wyeksponowana przyciągnie wzrok, ale lepiej nie przesadzać z nadmiarem detali. W małym ogrodzie wszystko jest widoczne.

Warto wykorzystać wszelkie ściany i murki w jasnych kolorach - rozświetlają ogród optycznie go powiększając, a dodatkowo świetnie służą jako tło do wyeksponowania ciekawych roślin.

Dobierając rośliny, nawierzchnie i dekoracje nie przesadzajmy z kolorami. Lepiej pozostać w jednej gamie kolorystycznej.

Fot. 1. Bukszpany tworzące rabatę pod drzewem

Fot. Małgorzata Dyrska

Nawierzchnie w małym ogrodzie

Nawierzchnie widoczne z wnętrza domu np. taras powinny nawiązywać do materiałów zastosowanych wewnątrz. Jeśli w salonie podłoga jest drewniana, użyjmy drewna na tarasie. Wówczas stanie się on przedłużeniem salonu i optycznie powiększy obie przenikające się przestrzenie - wewnętrzną i zewnętrzną.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.