Pnącza do małego ogrodu. Pnącza kwitnące, szybkorosnące i pachnące

Czy istnieją rośliny, które szybko tworzą masę zieleni, zabierają niewiele miejsca i radzą sobie w trudnych warunkach? Ależ tak! Przypominamy wielką "rodzinę": ozdobnych wieloletnich pnączy.

Pnącza mogą wiele

Pnącza to rośliny obdarzone ogromnym potencjałem przystosowawczym i odporne na trudy. Poznanie i wykorzystanie ich cech to wielka szansa na ciekawe, nowoczesne zaprojektowanie ogrodu.

Powojnik (Clematis) 'Julka' z grupy wielkokwiatowych

Powojniki to cenne pnącza różniące się zależnie od grupy i odmiany siłą wzrostu i terminem kwitnienia (od końca kwietnia do końca października)

Pnącza o pięknych kwiatach i pachnące

Nie ma osoby, która przeszłaby obojętnie obok liliowego wodospadu glicynii albo nie zareagowała na wspaniały zapach kapryfolium. Wprowadzenie w przestrzeń ogrodu kwitnących, trwałych pnączy to sposób, by go odmłodzić i uczynić bardziej kolorowym.

Pomysł wart jest zastanowienia, tym bardziej że pora kwitnienia tych roślin nadchodzi, gdy przekwitają wiosenne krzewy. Wiciokrzew na słupach ganku, posadzona przy pniu drzewa hortensja pnąca albo powojniki wspinające się na ogołocone od dołu iglaki są w stanie zmienić je latem w bukiety. Gatunków i odmian pnączy jest tyle (samych tylko róż i powojników mamy setki), że można by zaprojektować kwitnący 'bezobsługowy' ogród w ulubionym kolorze nawet bez tradycyjnych bylin.

Wiciokrzew Browna (Lonicera x brownii)

Najlepiej rośnie i kwitnie na glebach żyznych, gliniastych i bogatych w próchnicę

Pnącza do małych ogrodów

Coraz ciaśniej mieszkamy. Kurczą się nasze działki, zamieniając się niekiedy w zielone kawalerki. Jednak nawet w najmniejszym ogródku można się cieszyć roślinami pnącymi. Ich zaletą jest to, że wnoszą do ogrodu sporo witalnej swobody i pozwalają w małych przestrzeniach zyskać więcej intymności. Mają także tę przewagę nad żywopłotami, że nie zabierają wiele miejsca w parterze. Możemy je uprawiać, pod warunkiem że posadzimy rośliny w odpowiednio dla nich oświetlonym miejscu i właściwym podłożu oraz damy im stosowne, wystarczająco mocne podpory. Silnie rosnące gatunki (np. dławisz, winorośl japońska czy glicynia) potrzebują więcej miejsca i w małych ogrodach bywają kłopotliwe, gdyż wymagają tam stałej kontroli.

Pnącza w parze z architekturą

Cieniste, oplecione pnączami altany powracają do naszych ogrodów. Te lekkie koronkowe budowle, pełne przesianego przez liście roślin światła bywały kiedyś tematem malarskim. Są idealne do letniego wypoczynku, towarzyskich i romantycznych spotkań. W urządzaniu zielonych wnętrz przydają się też malownicze trejaże i pergole. Można na nich nie tylko eksponować kwitnące kolekcje, ale także potraktować je jako ściany dzielące przestrzeń ogrodu.

Cytryniec chiński (Schisandra sinensis)

Entuzjaści ziołolecznictwa z pewnością zechcą mieć w ogrodzie cytryniec chiński (Schisandra sinensis), przywracający witalność i zdrowie

Owoce prosto z pnącza

Pnącza zachwycają nie tylko urodą kwiatów, jesiennymi barwami liści i secesyjnym wdziękiem wijących się pędów. Piękne są również ich niekiedy fantazyjne lub kolorowe owocostany i owoce. Większość pnączy karmi ptaki, lecz są też gatunki o jadalnych owocach. Warto posadzić nawet pojedynczy okaz takiego pnącza - dla właścicieli niewielkich działek, osób starszych lub niepełnosprawnych to przyjemność równa posiadaniu maleńkiego sadu. Żeby mieć owoce 'prosto z pnącza', wystarczy skrawek własnej ziemi i zaciszne nasłonecznione miejsce - najlepiej o wystawie południowo-zachodniej. Wymagania owocowych pnączy są podobne jak większości roślin pnących w ogóle. Potrzeba im mocnej podpory, nieco lepszej ziemi i trochę podlewania w okresach suszy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA