Ogrody i parki warte zobaczenia

Garść pomysłów na majówkę, wakacje i inne okazje. Mini przewodnik po ogrodach i parkach które koniecznie trzeba zobaczyć!
Park w Arkadii k. Łowicza Park w Arkadii k. Łowicza Fot. Wojciech Surdziel / Agencja Wyborcza.pl

Tajemnicze ruiny Arkadii

Arkadia koło Łowicza to prawdziwy klejnot w stylu romantycznym. Oddalona jest o 4 km od Nieborowa, gdzie znajduje pałac Radziwiłłów, także wart zwiedzania. Park w stylu sentymentalnym pod koniec XVIII w. zaczęła tworzyć księżna Helena z Przeździeckich Radziwiłłowa. Dziś zajmuje on 14 ha. Zamiast wyszukanych rabat znajdziemy tu kobierce dzikich ziół oraz typowe dla sentymentalnych ogrodów nastrojowe ruiny zatopione we wspaniałym naturalnym drzewostanie. Spacerując krętymi ścieżkami, kolejno odkrywamy Domek Gotycki, Łuk Kamienny, Dom Murgrabiego, Świątynię Diany, Akwedukt, Przybytek Arcykapłana, Mur z Hermami, Grotę Sybilli. Przez park przepływa rzeczka Skierniewka, która tworzy staw z dwoma wyspami. Podziwiać też można piękne widoki na rozległe łąki. Przy okazji wizyty w Arkadii warto zwiedzić sąsiedni park i muzeum w Nieborowie.

Ogród w Młodzawach - prywatny park w Świętokrzyskiem

Ogród w Młodzawach to jeden z niewielu w Polsce prywatnych ogrodów dostępnych do zwiedzania. Prawie 20 lat temu dwoje pasjonatów, Zofia i Tadeusz Kurczynowie, odziedziczyło stare gospodarstwo rolne i na jego miejscu zaczęło tworzyć ogród. Dziś jest to piękne założenie utrzymane w swobodnym stylu, z mnóstwem roślin ozdobnych, malowniczo położone na trzech tarasach. Na najniższym znajduje się ptaszarnia z bażantami, kolorowymi kaczkami i kogutami oraz pawiami. W ogrodzie jest także kilka oczek wodnych połączonych ze sobą strumykami i wodospadami pełnych lilii wodnych. Ogród ten jest idealnym miejscem na kilkugodzinny spacer.

Więcej informacji: www.ogrodnarozstajach.pl

Ogród Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie.
Czynne: 20 kwietnia - 24 października w godz. 9-17, w weekendy 10-19 (w październiku do godz. 15)
Ogród Doświadczeń im. St. Lema w Krakowie. Czynne: 20 kwietnia - 24 października w godz. 9-17, w weekendy 10-19 (w październiku do godz. 15) Fot. Mateusz Skwarczek / Agencja Wyborcza.pl

Ogród Doświadczeń im. St. Lema, Kraków

Ogród Doświadczeń to jedno z niewielu miejsc na świecie gdzie można samemu przekonać się, jak działają prawa fizyki. Na terenie parku o powierzchni 6 ha znajduje się blisko 60-urządzeń z zakresu optyki, akustyki i mechaniki (niektóre także dla osób niewidomych i niedosłyszących). Służą do zabawy, a jednocześnie do nauki. Można tu np. poszaleć wózkami na szynach, poznając przy okazji III zasadę dynamiki Newtona, chodzić po obracającej się platformie, sprawdzając działanie siły bezwładności, grać na gongach i kamiennych cymbałach, przekonując się, jak działają prawa akustyki. Ogród łączy walory parku z interaktywnym muzeum. Wolno spacerować, biegać, skakać, wszystkiego dotykać, a także urządzić sobie majówkę w plenerze. Słowem, frajda i dla dużych, i dla małych!

 

Ogród Doświadczeń im. St. Lema, Kraków, teren Parku Lotników Polskich, wejście od al. Pokoju.
Czynne: 20 kwietnia - 24 października w godz. 9-17, w weekendy 10-19 (w październiku do godz. 15)

Ogród japoński we Wrocławiu

W stolicy Dolnego Śląska można obejrzeć największy w Polsce ogród w stylu japońskim. Powstał już przed I wojną światową z okazji Wystawy Światowej, według pomysłu hrabiego von Hochberga. W jego projektowaniu i zakładaniu brali udział specjaliści z Japonii. Obecny wygląd ogród zawdzięcza rewaloryzacji, którą podjęto w latach 90. XX wieku we współpracy z ambasadą Japonii. Zachowano pierwotny plan i stary układ ścieżek. Wokół rozległego stawu z łukowatym mostem wybudowano kaskady wodne i system strumieni, postawiono pawilony, bramy i latarenki. Rośnie tu kilkadziesiąt gatunków wywodzących się z flory Japonii - m.in. klony, irysy, bambusy, glicynie. Kompozycje roślinne zachwycają harmonią o każdej porze roku. Ogród Japoński stanowi atrakcję Parku Szczytnickiego, na terenie którego się mieści. Wizyta w nim to prawie jak wyprawa do Kraju Kwitnącej Wiśni.

Teren Parku Szczytnickiego, Wrocław wejście od ul. Mickiewicza

Czynne: 1 kwietnia - 31 października w godz. 9-19

Więcej informacji: www.wroclaw.pl/ogrod.

Ogrody fabrykantów w Łodzi

Włókiennicza Łódź ma też bogate tradycje ogrodnicze. Ciekawą całodniową wycieczką będzie zwiedzanie parków i ogrodów dzielnicy Księży Młyn. W największym z nich, miejskim parku Źródliska, podziwiać można imponujące, ponadstuletnie drzewa rzadkich gatunków - np. potężne miłorzęby i czerwonolistne buki - a także dwustuletnie dęby. Na granicy parku stoją pawilony Palmiarni Łódzkiej (jedne z najnowocześniejszych w Polsce), gdzie obejrzeć można m.in. kolekcję storczyków (380 gatunków i odmian), a także 130-letnie palmy - pamiątkę po łódzkich fabrykantach. Nieopodal parku Źródliska warto zobaczyć unikatowy kompleks fabryczno-rezydencjalny, a w nim prócz zabytków przemysłowych pałace byłych właścicieli łódzkich fabryk Scheiblera (dziś Muzeum Kinematografii) i neorenesansową willę Herbsta (dziś Muzeum Sztuki) oraz towarzyszące im ogrody.

Palmiarnia Ogrodu Botanicznego w Łodzi, ul. Piłsudskiego 6 (park Źródliska).

Czynne: kwiecień-wrzesień w godz. 10-18, październik -marzec 9-16 (zamknięte w ostatnim tygodniu marca i lipca)

Willa Herbsta, Łódź, ul. Przędzalniana 72

Czynne: wtorki i czwartki w godz. 10-17, środy i piątki 12-17, soboty i niedziele 11-16.

Zielone dachy BUW-u, Warszawa

Nowa Biblioteka Uniwersytetu Warszawskiego znana jest nie tylko z bogatego księgozbioru. W 2002 roku powstał tam jeden z największych i najpiękniejszych ogrodów dachowych w Europie. Składa się z dwóch części, górnej i dolnej, połączonych nowocześnie zaaranżowanymi schodkami i mostkami. Dużą atrakcją większego ogrodu dolnego, oprócz drzew, krzewów i bylin jest woda, która wypływa ze sztucznej kaskady i szerokim strumieniem wpada do malowniczego stawu z rybami. W skład ogrodu górnego, założonego na 30-centymetrowej warstwie podłoża, wchodzą cztery mniejsze: złoty, srebrny, karminowy, zielony. W każdym rosną rośliny w innej tonacji. Projektantka ogrodu Irena Bajerska miała niełatwe zadanie - musiała tak dobrać gatunki, by były przystosowane do ekstremalnych warunków panujących na dachu: odporne na wiatr i niedobór wody, płytko się korzeniące. Ogród BUW-u to miejsce, gdzie można wypocząć i pospacerować, a także przyprowadzić zagranicznych gości - to atrakcja na światowym poziomie.

Biblioteka UW, Warszawa, ul. Dobra 56/66, ogród czynny w godz. 9-20 (1 maja - 30 września), 9-10 (1-30 kwietnia oraz 1-31 października) Wstęp wolny, www.buw.uw.edu.pl, zakładka: O bibliotece.

Ogrody tarasowe zamku w Książu

Trzeci co do wielkości zamek w Polsce prócz wytwornych apartamentów oferuje do zwiedzania nie lada rarytas - kompleks 12 ogrodów tarasowych ułożonych piętrowo na zamkowym zboczu, zajmujących ok. 2 ha powierzchni. Ogrody te, urządzone w początkach XX wieku za czasów księżnej Daisy Hochberg von Pless i zniszczone przez wojnę, zostały ostatnio poddane starannej rewaloryzacji. Każdy taras ma inny charakter, np. na jednym pośród bukszpanowych parterów bije aż 27 wodotrysków. Przyjemność zwiedzania potęguje fakt, że z wysokiej zamkowej skarpy rozpościera się widok na Sudecki Ogród Dendrologiczny. Warto i tam się wybrać, by zobaczyć pozostałości puszczy bukowo-jaworowej i wiele pomników przyrody - chociażby słynny 500-letni cis "Bolko". Miłośnicy roślin mogą zwiedzić też wałbrzyską Palmiarnię Lubiechów (również spadek po księżnej Daisy), a w niej kolekcję egzotycznych palm, kaktusów i begonii z całego świata.

Zamek Książ, Wałbrzych, ul. Piastów Śląskich 1

Czynne: od kwietnia do września poniedziałek-piątek w godz. 10-17, sobota i niedziela 10-17. W pozostałym okresie czynny tylko zamek: wtorek-piątek w godz. 10-15, sobota-niedziela w godz. 10-16.

Arboretum w Kórniku k. Poznania

Arboretum w Kórniku k. Poznania jest jednym z najbogatszych parków dendrologicznych w Europie. Powstało na początku XIX stulecia dzięki Tytusowi Działyńskiemu, który do dzieła chciał podejść w sposób nowatorski. Sprowadzał drzewa z zagranicy, żeby zbadać ich odporność w naszych warunkach klimatycznych. Najstarsze okazy w parku pamiętają czasy założyciela i liczą po 200-300 lat. Arboretum rozciąga się wokół neogotyckiego Zamku Kórnickiego. Alejki parku utrzymanego w swobodnym stylu angielskim wiją się wśród starodrzewu, za każdym zakrętem odkrywając kórnickie skarby - rozłożyste dęby, magnolie (jedne z najstarszych egzemplarzy w Polsce), wiekowe platany i miłorzęby, piękne kompozycje z gatunków iglastych. Nad stawem rozrósł się ogromny cypryśnik błotny z korzeniami wystającymi ponad ziemię. Pełno tutaj egzotycznych rarytasów, takich jak maklura z owocami niczym ogromne jabłka, dawidia o kwiatach jak białe kokardy, piękne derenie i halezje. Kórnik szczyci się również dużą kolekcją różaneczników i azalii, bzów lilaków oraz ozdobnych jabłoni. Najlepiej zwiedzać go wiosną, kiedy wszystko kwitnie.


Instytut Dendrologii PAN, Kórnik, ul. Parkowa 5

Czynne: maj-czerwiec w godz. 10-19, w pozostałym okresie 10-18.

Więcej informacji: www.idpan.poznan.pl/

Arboretum w Bolestraszycach k. Przemyśla

Arboretum w Bolestraszycach powstało w dawnym parku dworskim, przy posiadłości malarza Piotra Michałowskiego. Rośnie tu ok. 4000 gatunków i odmian drzew oraz krzewów, w tym historyczne, bardzo dziś poszukiwane odmiany jabłoni domowej. Arboretum wyróżnia się ciekawym położeniem na malowniczej skarpie nachylonej ku rozległym stawom. Przez sąsiednie tereny bagienne oraz nadwodny pomost biegnie ścieżka dydaktyczna pozwalająca na obserwację roślin wodnych (w tym kolekcji grzybieni) i zwierząt. Ciekawostką jest fort Twierdzy Przemyśl wchodzący w skład arboretum, a także rzeźby z wikliny autorstwa różnych artystów. Chlubą parku jest ogród dydaktyczny dla niepełnosprawnych oraz muzeum przyrodnicze.

Bolestraszyce k. Przemyśla

Czynne: 1 maja - 31 października w godz. 9-18, soboty, niedziele i święta 10-18 31 października - 1 maja w dni robocze w godz. 8-14

Więcej informacji: www.bolestraszyce.com

Ogrody Hortulus, Dobrzyca k. Koszalina

Ogrody tematyczne Hortulus w Dobrzycy powstały w 1992 r. Na powierzchni ponad 4 ha urządzono tu 25 ogrodów tematycznych, m.in. francuski, śródziemnomorski, skalny, wodny, cienisty. Są ogrody użytkowe pełne ziół i warzyw, a także ogrody zmysłów w stylu angielskim. Ciekawą grupę stanowią też ogrody dźwięku, w których szeleszczą trawy, pluska woda. Ważną rolę w tych założeniach odgrywają detale i elementy małej architektury: rzeźby, mostki, groty, okna widokowe, fontanny. W Dobrzycy bez problemu można znaleźć kompozycję bliską swemu sercu i potraktować ją jako "ściągawkę". Ogrody przylegają do szkółki roślin ozdobnych i Centrum Ogrodniczego z marketem Ogród i Galeria. Jest też caffe bar Barwinek, gdzie można nabrać sił po spacerze.

Ogrody Hortulus, Dobrzyca k. Koszalina

Czynne: kwiecień-wrzesień w godz. 9-19, w niedziele i święta 10-18, październik 9-18, niedziele 10-16.

Więcej informacji: www.hortulus.com.pl

Ogród japoński na Śląsku, Pisarzowice

Miejscowość Pisarzowice znana jest jako "zielone zagłębie" Śląska. Przy kilku szkółkach ogrodniczych znajdują się piękne ogrody pokazowe. Jednym z nich jest ogród japoński. Założyli go kilka lat temu Antoni Pudełko i jego syn Sebastian, właściciele gospodarstwa szkółkarskiego. Jest to niezwykle elegancki i starannie utrzymany ogród o powierzchni około 18 arów, który stale rozbudowuje się i powiększa. W jego centrum znajduje się duże oczko wodne z wodospadem, w którym mieszkają kolorowe karpie koi. Wokół rośnie wiele roślin charakterystycznych dla ogrodów japońskich: formowane sosny, kępy azalii japońskich, klony palmowe, miłorzęby, wiśnie ozdobne. Wizyta w Pisarzowicach może być natchnieniem dla osób, które chciałyby urządzić swoje ogrody w stylu japońskim.

Pisarzowice k. Bielska-Białej, ul. Ogrodnicza 2

Czynne: w czasie otwarcia centrum ogrodniczego w godz. 7-19, soboty 7-16.

Więcej informacji: www.pudelko.com.pl.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.