Rośliny jednoroczne - te gatunki nie zawiodą

Dawniej ogródki może nie zawsze były wychuchane, ale za to niesamowicie kolorowe. Rosły w nich sprawdzone rośliny, które łatwo się rozsiewały i pięknie kwitły, nie wymagając od nas większego wysiłku. Byczki, pazurki, warszawianki... Wiele z nich wspominamy z sentymentem jako kwiaty z ogródka naszych babć. Warto, by cieszyły i nasze oczy.

Aksamitki - wielbicielki słońca

Przedstawione w galerii gatunki bardzo obficie kwitną i nie ma obawy, że źle się będą czuły w naszym ogrodzie. Można o nich powiedzieć "dobre, bo polskie". Niektóre są jadalne i mogą posłużyć jako ozdoba i przyprawa letnich sałatek. A jeśli uznamy, że wolimy mieć na rabacie inne kwiaty? Nie ma problemu, bo to rośliny sezonowe - za rok można wymienić je na inne.

Na zdjęciu: Aksamitki, byczki (Tagetes). Rozmnaża się je łatwo z nasion. Zależnie od gatunku, osiągają od 15 do 100 cm wysokości. Nie mają prawie żadnych wymagań, poza tym, że uwielbiają słońce. Kwitną od wczesnego lata aż do mrozów. Zdarza się, że budzą zainteresowanie ślimaków. Ich kwiaty są jadalne - mają lekko pieprzny smak i znakomicie nadają się do sałatek.

Astry chińskie - kwiaty tysiąca odmian

Aster chiński (Callistephus chinensis). W przeciwieństwie do marcinków (astrów wieloletnich) jest rośliną jednoroczną. Ogrodnicy wyhodowali blisko tysiąc odmian - o kwiatach pojedynczych, rurkowych, a także pełnych, np. igiełkowych, piwoniowych, pomponowych. Astry uprawia się z rozsady, która należy przepikować (zabieg ten wzmacnia korzenie). Żeby pięknie kwitły, trzeba im zapewnić słoneczne miejsce, lekką, próchniczną ziemię, a także nawozić je i podlewać. Uwaga, przy nadmiarze wilgoci astry zapadają na choroby grzybowe.

Cynia - kwiat z Peru

Cynia wytworna, jakobinka (Zinnia elegans). Pochodzi z Peru, ale świetnie się u nas zaaklimatyzowała. Warto wiosną zrobić rozsadę. Dorasta do 100 cm wysokości. Lubi słońce, żyzne podłoże. Jej atutem są kwiaty o wyjątkowo ładnych, różnorodnych kolorach. Nadaje się do wazonu.

Goździk brodaty - piękny i mało wymagający

Goździk brodaty (Dianthus barbatus). Pochodzi z Azji. Jest rośliną dwuletnią o wysokości 30-60 cm, cenioną ze względu na kwiaty o intensywnych kolorach i pięknym zapachu. Uwielbia słońce i wilgotną, ale nie mokrą ziemię. Często wysiewa się sam. Ma niewielkie wymagania, może rosnąć także w doniczce na balkonie.

Groszek pachnący - południowe pnącze

Groszek pachnący (Lathyrus odoratus). Urocze jednoroczne pnącze o wysokości do 1-2 m rodem z rejonów środziemnomorskich.  Nasiona można siać pod koniec marca albo na początku kwietnia wprost do gruntu, po kilka do jednego dołka. Groszek pachnący doskonale nadaje się do okrywania balkonowych balustrad czy niskich płotków. Uwaga, mimo nazwy "groszek" jest rośliną trującą!

Kosmos - wabik motyli

Kosmos podwójnie pierzasty, onętek, warszawianka (Cosmos bipinnatus). Pochodzi z Ameryki Środkowej. Ma kwiaty w kolorze białym, różowym i amarantowym. Niezwykle łatwo się rozsiewa i praktycznie nie ma żadnych wymagań, nie znosi tylko nadmiaru wilgoci. Dobrze rośnie również w donicach. Przywabia motyle.

Lwia paszcza z Afryki

Lwia paszcza, wyżlin większy (Antirrhinum majus). Pochodzi prawdopodobnie z północnej Afryki. Ma pędy o wysokości 20-80 cm i różnokolorowe kwiaty o ciekawym kształcie. Rozmnaża się ją z nasion wysiewanych w lutym lub w marcu do skrzynek zabezpieczonych przed mrozem. Można też kupić rozsadę w sklepie ogrodniczym. Roślina lubi słońce i żyzną ziemię.

Nagietek, który leczy

Nagietek lekarski, pazurki (Calendula officinalis). Jego ojczyzną są prawdopodobnie rejony śródziemnomorskie. Jego kwiaty (pomarańczowej barwy) mają właściwości leczniczą; szczególnie słynie z właściwości gojących i łagodzących podrażnienia skóry, oparzenia, odmrożenia. W ogrodzie rośnie bez problemu, łatwo się sam wysiewa (często dziczeje). Najładniej kwitnie w miejscach nasłonecznionych. Płatki maja lekko pikantny smak; można je dodawać do sałatek.

Nasturcja większa - na słabsze gleby

Nasturcja większa (Tropaeolum majus). Pochodzi z Ameryki Południowej. W naturze jest wieloletnia, ale u nas - ze względu na mrozy - uprawia się ją jako roślinę jednoroczną. Dobrze rośnie i w słońcu, i w półcieniu. Może się płożyć lub piąć po ogrodzeniach, balkonowych balustradach. Mało wymagająca, nie potrzebuje nawożenia - w zbyt żyznej ziemi słabiej kwitnie. Niestety, lubiana przez mszyce. Jest rośliną leczniczą, a jej kwiaty i młode liście można dodawać do potraw.

Szarłat - indiańska roślina

Szarłat ogrodowy, amarantus, amarant (Amaranthus caudatus). On także przybył do nas z Ameryki Południowej, gdzie był uprawiany przez Indian jako roślina jadalna już przed naszą erą. Z nasion otrzymuje się tzw. mąkę z amarantusa - bezglutenową i bogatą w składniki odżywcze. Z młodych roślin można przyrządzać sałatki. Poza tym szarłat jest oryginalną rośliną ozdobną. Preferuje lekką, próchniczną ziemię. Kwitnie od czerwca do przymrozków.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.