Iglaki na balkon i taras

Nasze balkony i tarasy chętnie ozdabiamy ziemnozielonymi roślinami, zwłaszcza iglakami. Największy kłopot przysparza wybór gatunków i odmiany, bo trudno ocenić, co wyrośnie z małej rośliny kupionej w sklepie. A do donic nadają się tylko karłowe i wolno rosnące. Na szczęście jest ich sporo - nawet pośród iglaków znajdziemy dużą gamę odmian o różnych kolorach igieł i ciekawym pokroju.

Jałowiec chiński

Jałowiec chiński (Juniperus chinensis) 'Plumosa Aurea'. Karłowa krzaczasta odmiana osiągająca po 10 latach ok. 1 m wysokości. Pędy złocistożółte zimą brązowieją, ich końce lekko przewisają. Lubi słońce, ma niewielkie wymagania wilgotnościowe i nie potrzebuje zbyt żyznej ziemi.

Jałowiec chiński

Jałowiec chiński (Juniperus chinensis) 'Plumosa Aureovariegata'. Odmiana karłowa o krzaczastym pokroju osiągająca po 10 latach 80 cm wysokości przy podobnej szerokości. Pędy zielone z nieregularnie rozrzuconymi złocistymi fragmentami. Lubi słoneczne stanowisko i ma małe wymagania wilgotnościowe i glebowe.

Jałowiec łuskowaty

Jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata) 'Blue Star'. Karłowa, wolno rosnąca odmiana początkowo o prawie kulistym pokroju. Osiąga po 10 latach 30 cm wysokości przy 50 cm szerokości. Pędy krótkie i gęste pokryte są srebrzystoniebieskimi, kłującymi igłami. Lubi słoneczne stanowiska i ma małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Jałowiec łuskowaty

Jałowiec łuskowaty (Juniperus squamata) "Floreant'. Mały krzew o zaokrąglonym pokroju. Po 10 latach osiąga 30 cm wysokości przy szerokości 50 cm. Jego igły są srebrzystoniebieskie. Na całej roślinie regularnie rozrzucone są białokremowe fragmenty pędów. Lubi słoneczne stanowiska i ma małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Jałowiec płożący

Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) 'Blue Chip'. Odmiana niska płożąca się o niebieskawym zabarwieniu igieł. Po 10 latach osiąga 1,5 m szerokości przy wysokości 20 cm. Lubi słoneczne stanowiska i ma małe wymagania glebowe i wilgotnościowe.

Jałowiec płożący

Jałowiec płożący (Juniperus horizontalis) 'Prince of Wales'. Odmiana niska płożąca się. Po 10 latach osiąga 10 cm wysokości przy szerokości 1,5 m. Pędy dosyć sztywne, zielone. Lubi słoneczne stanowiska i ma małe wymagania glebowe i wilgotnościowe

Jałowiec pospolity

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Anna Maria'. Odmiana zwarta o prawie kulistym pokroju osiągająca w wieku 10 lat 39 cm wysokości i 40 cm średnicy. Ma cienkie wzniesione pędy i stalowozielone, kłujące igły. Wymagania glebowe i wilgotnościowe małe. Lubi stanowisko słoneczne.

Jałowiec pospolity

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Green Carpet'. Całkiem płaska odmiana płożąca o żywo zielonym kolorze. Po 10 latach przy wysokości 10 cm może osiągać 1,5 m szerokości. Stalowo niebieskie igły tego jałowca są miękkie i zupełnie nie kłujące. Lubi stanowiska słoneczne i ma małe wymagania wilgotnościowe oraz glebowe.

Jałowiec pospolity

Jałowiec pospolity (Juniperus communis) 'Suecica Nana '. Karłowa odmiana o wąskim kolumnowym pokroju. Osiąga po 10 latach 1 m wysokości przy szerokości 30 cm. Wyprostowane pędy pokryte są ciemnozielonymi kłującymi igłami z jaśniejszym paskiem od wewnątrz. Lubi słońce i ma małe wymagania wilgotnościowe i glebowe.

Jałowiec sabiński

Jałowiec sabiński (Juniperus sabina) 'Tamariscifolia'. Karłowy krzew o płożących się gęstych gałęziach. Osiąga po 10 latach 30 cm wysokości przy szerokości 1,5 m. Lubi słońce i ma małe wymagania co do jakości i wilgotności podłoża.

Mikrobiota syberyjska

Mikrobiota syberyjska (Microbota decussata). Niski, rozłożysty krzew osiągający po 10 latach 30 cm wysokości przy szerokości 1,5 m. Doskonała ma zacienione stanowiska, choć może też rosnąć na słońcu. Ma małe wymagania co do jakości i wilgotności podłoża. Jej jasnozielone gałązki zimą brunatnieją. Dobrze znosi mrozy.

Sosna gęstokwiatowa

Sosna gęstokwiatowa (Pinus densiflora) 'Jane Kluis'. Odmiana karłowa o pokroju zaokrąglonym osiągająca po 10 latach ok. 60 cm średnicy. Jej krótkie pędy pokryte są jasnozielonymi igłami. Lubi stanowiska słoneczne i ma bardzo małe wymagania co do jakości i wilgotności gleby.

Sosna górska

Sosna górska (pinus mugo) 'Gnom'. Gęsta, początkowo kulista, odmiana w starszym wieku, stożkowata. Po 10 latach osiąga ok. 1 m wysokości. Jej ciemnozielone, błyszczące  igły mają ok. 5 cm długości. Lubi stanowiska słoneczne i ma bardzo małe wymagania co do jakości i wilgotności gleby.

Świerk biały

Świerk biały (Picea glauca) 'Laurin'. Odmiana o wąskim, stożkowym pokroju bardzo wolno rosnąca. Po 10 latach osiąga 50 cm wysokości. Delikatne, zielone igły osadzone są na cienkich, sztywnych pędach. Może rosnąć na słońcu i w półcieniu. Ma przeciętne wymagania co do jakości i wilgotności podłoża.

Świerk biały

Świerk biały (Picea glauca) 'Sander's Blue'. Odmiana o wąskim, stożkowym pokroju wolno rosnąca. Po 10 latach osiąga 70 cm wysokości. Delikatne, niebiesko-zielone igły osadzone są na cienkich, sztywnych pędach. Może rosnąć na słońcu i w półcieniu. Ma przeciętne wymagania co do jakości i wilgotności podłoża.

Świerk czarny

Świerk czarny (Picea mariana) 'Nana'. Ma pokrój spłaszczonej kuli i szaroniebieską barwę igieł. Po 10 latach osiąga 30 cm wysokości i 80 cm szerokości. Może rosnąć na słońcu i w półcieniu. Ma przeciętne wymagania co do jakości i wilgotności podłoża.

Świerk kłujący

Świerk kłujący (Picea pungens) 'Glauca Globosa'. Młode egzemplarze mają kształt kulisty. Starsze przybierają formę niewielkich drzew. Po 10 latach osiąga 80 cm wysokości. Jego srebrzystoniebieskie, kłujące igły osadzone są na sztywnych, krótkich pędach. Lubi stanowiska słoneczne i ma bardzo małe wymagania co do jakości i wilgotności podłoża.

Świerk pospolity

Świerk pospolity (Picea abies) 'Pusch'. Karłowa odmiana o pokroju półkulistym osiągająca po 10 latach wysokość 30 cm przy szerokości 50 cm. Jej cecha charakterystyczna to małe czerwone szyszeczki na końcach pędów. Lubi stanowiska słoneczne i ma przeciętne wymagania co do jakości i wilgotności podłoża.

Świerk serbski

Świerk serbski (Picea omorica) 'Nana'. Wolno rosnąca odmiana stożkowa. Po 10 latach może osiągnąć 3 m wysokości. Jej igły są zagięte tak, że widoczna jest ich biało-niebieska, spodnia strona. Może rosnąć na słońcu i w półcieniu. Ma przeciętne wymagania co do jakości i wilgotności podłoża.

Żywotnik zachodni

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Holmstrop'. Wolno rosnąca odmiana stożkowa osiągająca po 10 latach 2 m wysokości. Ma ciemnozielone, gęsto ułożone pędy. Może rosnąć na słońcu i w półcieniu. Wymaga dość żyznego i wilgotnego podłoża.

Żywotnik zachodni

Żywotnik zachodni (Thuja occidentalis) 'Teddyi'. Karłowa odmiana kulista osiągająca po 10 latach ok. 30 cm średnicy. Pędy cienkie, gęsto ułożone pokryte są u młodocianych form igiełkami. Może rosnąć na słońcu i w półcieniu. Wymaga dosyć żyznego i raczej wilgotnego podłoża

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.