Mieszkania pełne książek. Problemy z czytelnictwem? Nie tutaj!

Ostatnie dane o czytelnictwie pokazały, że aż 10 mln Polaków nie ma ani jednej książki w domu. Na szczęście są też i takie domy, w których półki uginają się pod ciężarem książek. Nie tylko jest ich dużo, ale są także pomysłowo zaaranżowane. Wasze biblioteczki.

Na zielono

W tym gabinecie książki niepodzielnie królują. Aby pomieścić imponujący księgozbiór przeznaczono na niego dwie ściany. Półkami zabudowano całą ich powierzchnię aż po sufit. Fronty półek zyskały eleganckie, architektoniczne detale. Tak powstały regał został pomalowany na zielono. Kolor ten ładnie harmonizuje z pozostałymi elementami wyposażenia, w tym z białymi fotelami. To na nich gospodarze najchętniej zasiadają, aby poczytać.

WNĘTRZA , POKÓJ , BIBLIOTEKA , MEBLE  fot. Rafał Lipski

Klasyczne meble i detale w połączeniu z ciekawą kolorystyką dały interesujący efekt. Wnętrze jest tradycyjne, ale nie w staroświecki sposób, a bardzo nowoczesny. Co jednak najważniejsze, książki są odpowiednio przechowywane i wyeksponowane.

Pod sam sufit

Przy niewielkim metrażu duża liczba książek to wyzwanie. Właściciele tego mieszkania znaleźli jednak rozwiązanie. Półki na swój księgozbiór zamontowali pod sufitem, dzięki temu nie musieli zastawiać podłogi regałami. Do tego w kreatywny sposób wykorzystali drzwi do szafy wnękowej. Na przesuwanych skrzydłach zamontowali półki, na których miejsce znalazły nowe książki, płyty i inne drobiazgi.

Biblioteczka, książki w domu, gabinet, regał na książkiFot. ARKADIUSZ SCICHOCKI / AGENCJA GAZETA

Na podobne rozwiązanie można sobie pozwolić nawet przy niższych pomieszczeniach. Gospodarze podkreślili także swoją miłość do książek poprzez naklejki przedstawiające grzbiety książek, którymi ozdobiono ściany przy szafie wnękowej.

Prezentacja mieszkania w Gdyni. Po metamorfozie. Prezentacja mieszkania w Gdyni. Po metamorfozie. Fot. home2sell

Dynamiczny regał

Mieszkanie w Gdyni. Tworząc przestrzeń na książki właściciele zrezygnowali z tradycyjnego regału na rzecz nowoczesnego o dynamicznej strukturze. Książki spoczywają  na ukośnie ustawionych półkach. Między rzędami woluminów pojawiają się dekoracyjne przedmioty, które tworzą interesująca kompozycję. W takiej aranżacji książki się z pewnością nie nudzą.

prezentacje mieszkań, aranżacje wnętrz, metamorfozyFot. home2sell

Tuż przy regale z książkami ustawiono niewielki szary narożnik, na którym można wygodnie usiąść i delektować się lekturą ulubionej książki. Sofie towarzyszy lampa, która oświetla książkowy zakątek.

Kąt jadalny optycznie wyznacza podwieszony nad stołem sufit. Regał na książki został zaprojektowany przez gospodarzy. Warto zwrócić uwagę na tapicerkę krzeseł w czarno-białe pasy - to również pomysł właścicieli. Kąt jadalny optycznie wyznacza podwieszony nad stołem sufit. Regał na książki został zaprojektowany przez gospodarzy. Warto zwrócić uwagę na tapicerkę krzeseł w czarno-białe pasy - to również pomysł właścicieli. MONIKA FILIPIUK-OBALEK

Biblioteka w jadalni

Tutaj miejsce na książki znaleziono w jadalni. Regał został zaprojektowany przez samych gospodarzy, czyli parę młodych projektantów - Zuzannę i Eryka. Poprowadzili go pod sam sufit, aby pomieścić powiększający się księgozbiór. Regał jest czarny, podobnie jak sąsiadujące z nim stół i krzesła. Cały zakątek został jednak dobrze oświetlony, a na półkach ustawiono dekoracyjne przedmioty w żywych kolorach

książki w domu, regał na książki, biblioteczka, jadalniaMONIKA FILIPIUK-OBALEK

Biblioteczka dobrze komponuje się z resztą wystroju, który jest utrzymany w wyrazistych barwach. Regał został także uzupełniony o szuflady i drobne schowki, które zapewniają miejsce na drobiazgi.

Za gablotą

Przy większych mieszkaniach można sobie pozwolić na większe regały i gabloty na książki. Tak też uczyniono tutaj. Zbiory mieszczą się w trzech obszernych szafach bibliotecznych, ustawionych wzdłuż jednej ściany. Gdy książek przybędzie, gospodarze będą mogli układać je w dwóch rzędach, bo półki są nieco głębsze od tych w standardowych regałach (mają około 40 cm).

Gabinet, książki w domu, regał na książki, biblioteczkaFot. Rafał Lipski

Wnętrze jest przytulnie urządzone, a do tego dzięki dużym okno doskonale oświetlone. Trudno sobie wyobrazić lepsze warunki na popołudnie z książką w ręku.

Dobrze ułożone

Prosty, ale za to pojemny i elegancki regał na książki stworzono w tym wnętrzu. Wykonano go z płyt gipsowych i pomalowano w tym samym kolorze co ściany. Na najniższym poziomie, tuż przy podłodze, zamiast półek wprowadzono szuflady, gdzie można chować drobne rzeczy. Właściciele trzymają tam kolekcję filmów. Centrum regału zostało przeznaczone na dekoracyjną aranżację.

WNETRZA , POKOJ , BIBLIOTEKA  Fot. Monika Lewandowska

Przy regale ustawiono fotel oraz drabinkę, aby łatwo sięgać po książki z najwyższych półek. Biblioteczka została zaaranżowany w niemal wzorcowy sposób.

W korytarzu

Gospodarzom tego wnętrza zależało głównie na tym, aby do księgozbioru mieli swobodny dostęp wszyscy domownicy, w tym dzieci. Umiejscowiono go więc na korytarzu. Aby pomieścić jak najwięcej tomów zrobiono półki o różnej wysokości, dostosowanej do formatów książek. Przy regale ustawiono szezlong, na którym można się wygodnie położyć z lekturą w ręku.

WNĘTRZA , KORYTARZ , BIBLIOTEKA , MEBLE, książki w domu Fot. Rafał Lipski

Schodki biblioteczne przydają się, gdy trzeba sięgnąć do wyższych półek. Specjalnie na nie pozostawiono wolne miejsce między regałami, by nie przeszkadzały w przechodzeniu wąskim korytarzem.

Regał we wnęce zaprojektowała Agnieszka. Półki zrobiono z desek z?odzysku. Nie są zbyt równe, ale pani domu to nie przeszkadza. Jak mówi - taki jest urok starego drewna. Regał we wnęce zaprojektowała Agnieszka. Półki zrobiono z desek z?odzysku. Nie są zbyt równe, ale pani domu to nie przeszkadza. Jak mówi - taki jest urok starego drewna. fot. Michał Mutor

Przy ceglanej ścianie

W tym mieszkaniu zorganizowano więcej miejsca na książki niż aktualnie potrzeba, gdyż w założeniu biblioteczka będzie się powiększać. Dla wyróżnienia tej strefy w mieszkaniu półki na książki zamontowano na ceglanej ścianie. Dzięki temu książki są "wyróżnione" i malowniczo zaaranżowane.

31.07.2014 , Warszawa , wnetrza , prezentacje - mieszkanie ( Agnieszka Zyla - projektant i wlasciciel ) , stylizacja Joanna Plachecka . Fot. Michal Mutor SLOWA KLUCZOWE: WNETRZAfot. Michał Mutor

Właściciele zdecydowali się na proste, czarne półki z drewnianymi podporami. Dodatkowe ozdobniki były zbędne. Sama ściana z cegły jest wystarczająco dekoracyjna.

Na ścisk

Książki w gabinecie zajmują całą, szczelnie wypełnioną ścianę. ustawiono je na prostym, drewnianym regale. Na szczęście można jeszcze wygospodarować nieco miejsca na woluminy na przeciwległej ścianie, gdzie obecnie jest wyeksponowana kolekcja medali i odznaczeń.

Biblioteczka, książki w domu, gabinet, regał na książkifot. archiwum

Dla wygody czytających do wnętrza wstawiono tapicerowany fotel. Książki można także czytać przy biurku na thonetowskim krześle obrotowym.

W wesołym towarzystwie

Tutaj miejsce na książki wygospodarowano w salonie. Najbardziej przyciągającą wzrok dekoracją jest w nim mural w żywych kolorach namalowany przez panią domu na jednej ze ścian. Jednak książki także są dobrze wyeksponowane, dzięki białej oprawie regału, która ładnie się rysuje na tle szarej ściany.

Biblioteczka, książki w domu, gabinet, regał na książkifot. Rafał Lipski

W rogu zaaranżowano kącik do pracy, który stanowi także doskonałe miejsce do czytania. Jest tam wygodne krzesło i dobre oświetlenie. Oczywiście z książką można się także udać na skórzaną kanapę stojącą w centrum salonu.

W zacisznym miesjcu

Gospodarze szukali odpowiedniego miejsca na książki - nie chcieli eksponować ich w pokoju dziennym ani upychać w sypialni. Zależało im również na odizolowanym od reszty mieszkania kącie, gdzie mogliby spokojnie pracować. Urządzili więc zaciszny gabinet, w którym zgromadzili domowy księgozbiór.

Biblioteczka, książki w domu, gabinet, regał na książkifot. archiwum

Solidny regał skomponowano z niewielkim stolikiem z tego samego materiału. Cała aranżacja ściany emanuje spokojem, ale także dyscypliną. Wszystko to sprzyja koncentracji w trakcie lektury.

Na wysokościach

Gospodarzom zależało, żeby w domu znalazło się dobre miejsce na bogaty księgozbiór. Rozwiązania architektoniczne i dekoratorskie projektantów pomogły spełnić te oczekiwania. I tak niemal cała antresola została przeznaczona na bibliotekę. Regały i szafki, podobnie jak meble w salonie, zrobiono z bejcowanego drewna dębowego.

Biblioteczka, książki w domu, gabinet, regał na książkifot. Radosław Wojnar

Księgozbiór jest bardzo dobrze wyeksponowany, na nowe książki z pewnością nie zabraknie miejsca. Nie ma wątpliwości, że w tym domu książki są powodem do dumy.

Więcej o:
Copyright © Agora SA