Klasyczne wnętrza: 9 ponadczasowych mieszkań

Wnętrza urządzone w stylu klasycznym są ponadczasowe - nigdy nie wychodzą z mody. Są przyjazne i eleganckie zarazem - za to właśnie lubimy je najbardziej. Prezentujemy 9 mieszkań urządzonych z klasyczną nutą.
W pokoju dziennym królują stare meble, wyszukane w antykwariatach i na targach staroci. Nowa jest tylko szafa biblioteczna, idealnie wpasowana w dawne przejście między pokojami.
W pokoju dziennym królują stare meble, wyszukane w antykwariatach i na targach staroci. Nowa jest tylko szafa biblioteczna, idealnie wpasowana w dawne przejście między pokojami. fot. Michał Skorupski

Wnętrza w starej kamienicy

To mieszkanie w starej kamienicy aż prosiło się o klasyczny wystrój - sprzyjała temu znaczna wysokość pomieszczeń, elegancka stolarka i lokalizacja w starej kamienicy. I tak w pokoju dziennym królują stare meble, które gospodyni przez lata wyszukiwała w antykwariatach i na targach staroci. Nowa jest tylko szafa biblioteczna, idealnie wpasowana w dawne przejście między pokojami. Całości dopełnia wiszący zegar, który właścicielka otrzymała w prezencie.

pokój dzienny, mieszkanie w kamienicy, aranżacja wnętrz, wystrój wnętrz, renowacja wnętrzMICHAŁ SKORUPSKI

Część mebli, m.in. stół i serwantka, pochodzi z tego samego okresu co mieszkanie. Z równym pietyzmem dobrano dodatki - żyrandol to lampa naftowa przerobiona na elektryczną. Kuchnia łączy w sobie klasykę i nowoczesność. Większość mebli została wykonana na zamówienie. Na podłodze, tak jak w całym mieszkaniu, leży elegancki dębowy parkiet.

kuchnia, mieszkanie w kamienicy, aranżacja wnętrz, wystrój wnętrz, renowacja wnętrzMICHAŁ SKORUPSKI

Salon Salon MARIA MIKLASZEWSKA, MARTYNA RUDNICKA

Wnętrza eleganckie i z klasą

To wnętrze urządzono bardzo elegancko. Wyszukana szarość ścian stanowi doskonałe tło dla starannie wyselekcjonowanych mebli. Przy czym sprzętów jest tu niewiele. Właściciele nie chcieli zagracić mieszkania. Za to meble, które już się znalazły we wnętrzach mogą naprawdę wybrzmieć. Całość przypomina nowojorski apartament.

salon, aranżacja salonu, klasyczne wnętrzaMARIA MIKLASZEWSKA, MARTYNA RUDNICKA

Kuchenna zabudowa zapewnia pani domu dużo pojemnych schowków oraz długi, wygodny blat. Fronty szafek z ceramicznymi uchwytami nawiązują formą do dawnych mebli z angielskiej wsi. Bardzo efektowne są też płytki podłogowe (firmy Devon & Devon) inspirowane wzorami z lat trzydziestych XX wieku, czyli z okresu, w którym zbudowano to mieszkanie.

kuchnia, meble kuchenne, czarno-biała kuchniaMARIA MIKLASZEWSKA, MARTYNA RUDNICKA

Zabytkowe pianino w salonie jest cenna pamiątka rodzinną. Stoi tu jednak nie tylko w charakterze ozdoby - od paru lat ćwiczą na nim synowie gospodarzy Filip i Kajtek. Zabytkowe pianino w salonie jest cenna pamiątka rodzinną. Stoi tu jednak nie tylko w charakterze ozdoby - od paru lat ćwiczą na nim synowie gospodarzy Filip i Kajtek. Fot. Lukasz Kozyra

Mieszkanie jasne i wygodne

Właściciele mieszkania postawili na prostotę i wygodę. W salonie jest i wygodna sofa i eleganckie pianino. Całość została utrzymana w jasnej i przyjaznej kolorystyce. Aneks jadalny w salonie jest miejscem, gdzie domownicy spotykają się nie tylko od święta, ale także na codziennych posiłkach.

jadalnia, klasyczne wnętrzaFot. Lukasz Kozyra

Zabudowa kuchenna w kształcie litery L zapewnia długie blaty robocze i pojemne schowki. Aby było jeszcze więcej miejsca do przechowywania, zdecydowano się na dwa rzędy górnych szafek. Meble zrobiono z lakierowanej płyty MDF. Z ich barwą kontrastuje czarny granitowy blat.

Kuchnia, meble kuchenne, klasyczna kuchniaFot. Lukasz Kozyra

DOM. Jak w XIX-wiecznym saloniku. To słuszne skojarzenie - właśnie z?tamtych czasów pochodzi wiedeński fortepian. DOM. Jak w XIX-wiecznym saloniku. To słuszne skojarzenie - właśnie z?tamtych czasów pochodzi wiedeński fortepian. Fot. Monika Lewandowska

Z historią w tle

Architektura domu, nawiązująca do dworku polskiego, pozostaje w harmonii z wystrojem wnętrza. Na każdym kroku widać tu dbałość o szczegóły. Urodę starych mebli podkreślają dobrane ze smakiem stylowe dodatki i tkaniny. Oliwkowy odcień farby na ściany został dopasowany do obicia foteli. Wiedeński fortepian w saloniku pochodzi z XIX wieku.

jadalnia, aranżacja jadalni, drzwi przesuwaneFot. Monika Lewandowska

Przesuwane drzwi zamykające kuchnię zwracają uwagę ciekawym przeszkleniem. Zrobił je na zamówienie stolarz. Przywodzą one na myśl amerykańskie rezydencje, jakie mogliśmy oglądać w filmie "Przeminęło z wiatrem".

klatka schodowa, schody, klasyczne wnetrzaFot. Monika Lewandowska

Piękne wnętrze jest jak elegancka kobieta - potwierdza swoją klasę dyskretnym urokiem dobrze zestawionych elementów, jakością materiałów i spójnością kompozycji. Nadmiar dekoracyjnych błyskotek nie jest potrzebny.
 <BR /> MIESZKANIE. Niewiele ozdób, dużo przestrzeni. Gospodarze lubią patrzeć na wyremontowane zabytkowe kamienice po drugiej stronie ulicy, zrezygnowali więc z firan w oknach. Nad rodziną czuwa kotka Rysia. Piękne wnętrze jest jak elegancka kobieta - potwierdza swoją klasę dyskretnym urokiem dobrze zestawionych elementów, jakością materiałów i spójnością kompozycji. Nadmiar dekoracyjnych błyskotek nie jest potrzebny.
MIESZKANIE. Niewiele ozdób, dużo przestrzeni. Gospodarze lubią patrzeć na wyremontowane zabytkowe kamienice po drugiej stronie ulicy, zrezygnowali więc z firan w oknach. Nad rodziną czuwa kotka Rysia. Fot. Dariusz Radej

Mieszkanie pełne światła

Eleganckie wnętrze - potwierdza swoją klasę dyskretnym urokiem dobrze zestawionych elementów, jakością materiałów i spójnością kompozycji. Gospodarze tego mieszkania postawili na niewiele ozdób i dużo przestrzeni. Właściciele lubią patrzeć na wyremontowane zabytkowe kamienice po drugiej stronie ulicy, zrezygnowali więc z firan w oknach. Dzięki temu mieszkanie jest jasne i wydaj się większe.

jadalnia, klasyczne wnętrza, wystrój wnętrzFot. Dariusz Radej

Klasyczny charakter wnętrza podkreślają meble. Rzeźbiony drewniany stół jest w rodzinie od lat. Gospodyni dopasowała do niego krzesła z bielskiej Fabryki Mebli Giętych. W stylowej witrynie (z antykwariatu) doskonale prezentuje się kolekcja porcelany i szkła.

Ozdobna etażerka na nogach z tralek z powodzeniem służy jako biblioteczka. na jej szczycie ustawiono dekoracyjne szklane naczynia. Delikatne formy stanowią idealne uzupełnienie kompozycji. Fot. Dariusz Radej

Ozdobna etażerka na nogach z tralek z powodzeniem służy jako biblioteczka. na jej szczycie ustawiono dekoracyjne szklane naczynia. Delikatne formy stanowią idealne uzupełnienie kompozycji.

NA ŚCIANIE Z OKNEM nie ma szafek wiszących, pod którymi najczęściej instaluje się oświetlenie blatu. Aby ta część ciągu roboczego była dobrze oświetlona również wieczorem, w podwieszonym suficie nad oknem zamontowano halogeny - ich światło pada prosto na blat, a dodatkowo rozjaśnia całe wnętrze. NA ŚCIANIE Z OKNEM nie ma szafek wiszących, pod którymi najczęściej instaluje się oświetlenie blatu. Aby ta część ciągu roboczego była dobrze oświetlona również wieczorem, w podwieszonym suficie nad oknem zamontowano halogeny - ich światło pada prosto na blat, a dodatkowo rozjaśnia całe wnętrze. MONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Angielski szyk

Ta kuchnia to esencja klasycznego stylu z nutą angielskiej elegancji. Zrezygnowano tu z koloru na rzecz czerni i bieli. Główną rolę odgrywają wysokiej jakości fronty szafek o klasycznych liniach. Nie ma jednak mowy o nudzie. Nieregularny układ szafek, oryginalne półki i witryny dodają szyku.

kuchnia, meble kuchenne, pomysły na kuchnię, oświetlenie kuchniMONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

Niezwykle ważną rolę odgrywają tu starannie wyselekcjonowane dodatki a także oświetlenie. W podwieszonym suficie nad oknem zamontowano halogeny - ich światło pada prosto na blat, a dodatkowo rozjaśnia całe wnętrze. Podświetlone zostały też witrynki.

 oświetlenie kuchni, kuchnia, aranżacja kuchniMONIKA FILIPIUK-OBAŁEK

<B>Pani Renata śmieje się, że jej kawalerka składa się z salonu, sypialni, gabinetu, jadalni, kuchni, łazienki i holu. Ten żart nie jest pozbawiony racji. Perfekcyjne wykorzystanie przestrzeni i przemyślana aranżacja sprawiły, że małe mieszkanko nie tylko zapewnia wszelkie wygody, ale też wydaje się całkiem spore.</B>
<BR />Po otwarciu przedpokoju na pokój dzienny z aneksem kuchennym wnętrze wydaje się znacznie większe, niż jest w rzeczywistości. Wrażenie to potęguje czytelny podział przestrzeni na strefy o różnej funkcji, jasna, biało-liliowa kolorystyka oraz materiały odbijające światło (lustro, fronty kuchennych szafek z lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF). Pani Renata śmieje się, że jej kawalerka składa się z salonu, sypialni, gabinetu, jadalni, kuchni, łazienki i holu. Ten żart nie jest pozbawiony racji. Perfekcyjne wykorzystanie przestrzeni i przemyślana aranżacja sprawiły, że małe mieszkanko nie tylko zapewnia wszelkie wygody, ale też wydaje się całkiem spore.
Po otwarciu przedpokoju na pokój dzienny z aneksem kuchennym wnętrze wydaje się znacznie większe, niż jest w rzeczywistości. Wrażenie to potęguje czytelny podział przestrzeni na strefy o różnej funkcji, jasna, biało-liliowa kolorystyka oraz materiały odbijające światło (lustro, fronty kuchennych szafek z lakierowanej na wysoki połysk płyty MDF). Fot. Hanna Dlugosz

Klasyczna kawalerka

Klasyczny wystrój pasuje nie tylko do przestronnych apartamentów. Sprawdzi się również w małych kawalerkach, o ile dobrze zaplanujemy przestrzeń. Tutaj po otwarciu przedpokoju na pokój dzienny z aneksem kuchennym wnętrze wydaje się znacznie większe, niż jest w rzeczywistości. Wrażenie to potęguje czytelny podział przestrzeni na strefy o różnej funkcji, jasna, biało-liliowa kolorystyka oraz materiały odbijające światło.

aranżacja wnętrz, wystrój wnętrz, kawalerka, urządzanie wnętrzFot. Hanna Dlugosz

W pokoju dziennym są tylko niezbędne meble: stół, kanapa, szafka i biurko. Mają one stosunkowo nieduże wymiary. Gospodarze bardzo lubią antyki, nie mogło ich więc tutaj zabraknąć. Masywne formy tych mebli zostały przełamane lekkimi, nowoczesnymi sprzętami. Aneks sypialny wydzielony z pokoju dziennego zamykają dwuskrzydłowe suwane drzwi ze szklanymi wstawkami, przez które wpada do wnętrza naturalne światło.

sypialnia, wystrój wnętrz, aranżacje wnętrzFot. Hanna Dlugosz

Tradycyjne kanapy i?fotele nie kłócą się z?bardzo nowoczesnym stolikiem. Tradycyjne kanapy i?fotele nie kłócą się z?bardzo nowoczesnym stolikiem. Fot. Rafał Lipski

Klasyka w zgodzie z nowoczesnością

Stary dom został wyremontowany z szacunkiem dla jego historii. Pieczołowicie odnowiono dawne elementy wystroju: gipsową sztukaterię i kolumny po bokach drzwi. Założoną w aranżacji symetrię wnętrza podkreśla wyposażenie. Po obu stronach kanapy stoją bliźniacze fotele, stoliki pomocnicze z lampami oraz komody, nad którymi wiszą portrety dwójki dzieci gospodarzy (autorstwa Pawła Skurskiego), identycznie oprawione i oświetlone.

salon, aranżacja salonu, klasyczne wnętrzaFot. Rafał Lipski

Tradycyjne kanapy i fotele nie kłócą się z bardzo nowoczesnym stolikiem. Spokojny klimat wnętrza buduje kolorystyka z dominującymi szarościami ożywionymi blaskiem metalowych mebli i dodatków. Połyskują również tkaniny - jedwabne zasłony i poduchy oraz aksamitne obicie kanap.

salon, aranżacja salonu, klasyczne wnętrzaFot. Rafał Lipski

Litery i napisy są wszędzie: na półkach, na podłodze, na obudowie kominka, w której niedługo stanie biokominek. Zamiast obrazu - plakat z ulubioną sentencją pani Ani, która nastraja ją pozytywnie. Litery i napisy są wszędzie: na półkach, na podłodze, na obudowie kominka, w której niedługo stanie biokominek. Zamiast obrazu - plakat z ulubioną sentencją pani Ani, która nastraja ją pozytywnie. ZDJĘCIE: Sylwester Rejmer

Klasycznie i przytulnie

Jasna i ciepła kolorystyka, drewniane i tapicerowane meble powodują, ze czuje się tu ciepło rodzinnego domu. Do tego litery i napisy, które robi własnoręcznie gospodyni, są wszędzie: na półkach, na podłodze, na obudowie kominka, w której niedługo stanie biokominek.

jadalnia, aranżacja wnętrzFot. Sylwester Rejmer

Gospodyni uśmiecha się do nas, siedząc przy stole w jadalni, przy którym często odbywają się spotkania rodzinne i towarzyskie. Okno za nią tak naprawdę nie sięga aż do sufitu. To iluzja - wokół okna zamontowano ozdobną gipsową ramę, a pod roletą rzymską jest ściana.

kuchnia, aranżacja kuchni, klasyczna kuchniafot. Sylwester Rejmer

Więcej o:
Komentarze (13)
Klasyczne wnętrza: 9 ponadczasowych mieszkań
Zaloguj się
 • obrain

  Oceniono 28 razy 26

  strasznie lubię takie podrasowane fotki pomieszczeń, gdzie nie jesteśmy w stanie - patrząc na meble - rozpoznać jak pada cień (a tym samym gdzie jest prawdziwe źródło światła) :)))))
  Potem se człowiek robi taki pokoik i wychodzi ciemna zagracona nora ;)

 • night.owl

  Oceniono 23 razy 23

  Te mieszkania były ładne juz bez mebli.
  Sama koncepcja architektoniczna wnętrz + schody, okna, drzwi, rozkład pomieszczeń, widok za oknem.

 • Mgr Home

  0

  Często można spotkać się z opiniami, że klasyka równoważy się z nudą. Patrząc na takie aranżacje docenić należy z gust, inicjatywę, pomysł właścicieli. Nie da się ukryć, że aby mieszkanie wyglądało stylowo i klasycznie potrzeba nie lada kreatywności - wystarczy jeden zły dodatek, zbyt ciężkie zasłony, albo nie takie łóżko, aby zamiar zaaranżowania wnętrza na klasyczne, skończyło się tylko zamiarem.

 • wielkishum

  Oceniono 12 razy -6

  Ja tam czekam kiedy pojawi się jakaś informacja na temat promocji zimowej Oknoplastu.
  oknoplast.com.pl

 • Marek Kruk

  Oceniono 10 razy -8

  Zanim kupi się mieszkanie lub dom, warto pomyśleć o dofinansowaniu MDM, dzięki któremu można otrzymać nawet 100.000 dofinansowania. To są spore pieniądze, zwłaszcza przy tak dużym wydatku, kredycie związanym z kupnem domu. Warto zapoznać się z wszystkimi benefitami, jakie oferuje program Mieszkanie dla Młodych.

 • 6mariusz

  Oceniono 36 razy -8

  Klasyka sama w sobie jest piękna i zawsze taką bedzie, wystroje pałacowe zawsze się podobają i świadczą o dobrym guście i stylu , a mieszanie jej zę śmietnikiem z ikei czy zimnym metalem i szkłem zakawa na ironię Ps macie błąd literowy Angieslki szyk

 • eend

  Oceniono 23 razy -11

  primo - jak dla mnie zatrważająca ilość wszelakich zbieraczy kurzu (czyt. szmat,firan,zasłon,kap itp) nie do przyjęcia
  secundo - część pomieszczeń jest kompletnie pozbawiona okien (albo tak pokazana) i zagracona i znów te farfocle w pasy, wzory itd. nie cierpię żadnych walających się czy wiszących tkannin, materiałów
  tertio - pozostałe, najlepiej gdyby zostały w stanie pierwotnym nie ulepszane "modnymi elementami wystroju" bo im tego nie trzeba, bronią się same ....

 • Oceniono 13 razy -13

  troche mi tutaj kolorystyka nie pasuje, biel i ciemny dąb taki ok, ale do tego jeszcze jasne drewno na podłodze, nie pasuje mi to. Powinna leżeć ciemna dębowa deska już jak coś, albo meble powinny bycw innym kolorze. Moja siostra ma ciemny dąb, litą deske z baltic wood i do tego mają ciemne meble, a nie jasne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX