Garaż wbudowany w bryłę domu - przykłady rozwiązań

O garażu warto pomyśleć na etapie wyboru projektu domu. Garaż wolno stojący, choć przez wielu preferowany, zabiera dużo miejsca na działce, wymaga pozwolenia na budowę i wiąże się z płaceniem większego podatku. Podsuwamy kilka pomysłów na rozwiązanie usytuowania garażu w bryle domu.

Garaż wysunięty z bryły domu

Kubik garażu zgrabnie wkomponowany w mieszkalną część domu. Garaż wpisany w bryłę domu, ale wystający poza jego obrys, oszczędza miejsce na wewnętrzne rozplanowanie pomieszczeń. Dużą sztuką jest jednak zaprojektowanie go w taki sposób, aby patrząc z zewnątrz na całą bryłę domu, nie mieć wrażenia, że jest dominujący lub nienaturalnie wystaje z poza elewacji.

Garaż wbudowany

Garaż wpasowany w elewację w taki sposób, że sprawia wrażenie jakby go nie było. To świetne wizualnie i funkcjonalne rozwiązanie, ale warto zwrócić uwagę, że najlepsze dla posiadaczy jednego samochodu. Przy potrzebie większej ilości miejsc postojowych, zabrałoby zbyt wiele miejsca z przestrzeni mieszkalnej domu.

Taras nad garażem

Często spotykany pomysł na garaż - przytulony do budynku, a jego dach ma funkcję tarasu. Taki garaż w razie potrzeby łatwo można przerobić na pokój, pracownię czy domowe biuro.

Garaż dostawiony do domu

Garaż przytulony do domu, kryty wydzielonym z bryły dachem. Taki wariant można zastosować, gdy mamy do dyspozycji szeroką działkę. Stworzona w ten sposób obszerna elewacja daje sposobność ukrycia za nią niedostępnego dla ciekawskich i niechcianych oczu ogrodu. Zwykle nad garażem jest wtedy miejsce na dodatkowe pomieszczenie.

Garaż wysunięty przed dom

Garaż wysunięty na pierwszy plan w stosunku do reszty budynku, łatwo może zdominować całą bryłę domu. Nie zachęca do wejścia. Z drugiej strony jednak może stanowić pewnego rodzaju ochronę wizualną przed spojrzeniami przechodniów, a na pewno skraca długi podjazd, który zimą trzeba pracowicie odśnieżać.

Garaż zadaszony

Usytuowanie wejścia do domu i wjazdu do garażu pod wspólnym zadaszeniem, pozwala mieszkańcom przechodzić "suchą nogą" z samochodu do budynku.

Prawie jak wiata samochodowa

Dach domu tworzy przy pomocy jednej, wydłużonej połaci, zadaszenie dla samochodu. Jest to rozwiązanie, które nie zawsze może dodawać urody budynkowi. Warto więc powierzyć jego realizację zawodowemu projektantowi, który w odpowiedni sposób dopasuje proporcje dachu do bryły domu.

Wiata samochodowa

Kolejna wersja "wiaty" samochodowej - połączenie przyjemnego z pożytecznym. Duży, wygodny balkon dostępny z piętra domu, staje się zarazem zadaszeniem dla parkujących pod nim samochodów.

Prawie jak wiata samochodowa

Projekt domu na rzucie w kształcie litery T - jedną z linii litery tworzy zadaszenie nad miejscem postojowym. Przestrzeń pod połacią dachu można wykorzystać na dodatkowy pokój. Takie rozwiązanie daje możliwość zaplanowania w przyszłości zabudowy ścian "wiaty", a więc zmiany jej funkcji w pełnowartościowy garaż z bramą wjazdową.

Zjazd do garażu

W mieście, gdzie działki są zazwyczaj wąskie, a nawet bardzo wąskie, racjonalnym, bo nie powiększającym powierzchni zabudowy sposobem na garaż, jest usytuowanie go na poziomie piwnicy - poniżej poziomu gruntu. Pociąga to za sobą konieczność wykonania ścianek oporowych, porządnego odwodnienia liniowego, dobór odpowiedniej nawierzchni - nie wolno stosować materiałów śliskich, na przykład polerowanych gresów czy granitu. Warto też pamiętać o kablach grzejnych kładzionych pod nawierzchnią, które zapobiegają oblodzeniu zjazdu w okresie zimy.

Garaż i dom bliźniak

W domach bliźniakach garaże najczęściej sytuuje się po sąsiedzku, na wspólnej ścianie. Takie położenie porządkuje wygląd elewacji, a rozmieszczenie pokoi na poszczególnych kondygnacjach w jednej części domu jest odbiciem lustrzanym w tej drugiej.

Więcej o:
Copyright © Agora SA