Termomodernizacja domu

Zwykle na termomodernizację domu decydujemy się, gdy rachunki za ogrzewanie są coraz wyższe. Większość prac modernizacyjnych polega na ociepleniu poszczególnych elementów domu. Nie zawsze jednak ograniczenie ucieczki ciepła jest opłacalne.

Termomodernizacja ścian fundamentowych i piwnicznych

Straty ciepła przez przegrody przylegające do gruntu są mniejsze niż przez taką samą powierzchnię ścian zewnętrznych, okien, dachu. Przyjmuje się, że przez nieocieplone ściany fundamentowe i piwniczne ucieka do gruntu średnio 3-8% energii. Jeśli dodatkowo weźmiemy pod uwagę koszty wykonania izolacji termicznej tych elementów domu, to okaże się, że prace są mało opłacalne. Aby można było wykonanie solidnego ocieplenia, konieczne jest nie tylko odkopanie fundamentów od zewnątrz. Wcześniej należy usunąć zawilgocenie i zagrzybienie ścian, spowodowane wodą opadową i gruntową.

Ściany fundamentowe i piwniczneFot. Henkel

Najczęściej dotyczy to bardzo starych domów, w których pozioma izolacja przeciwwilgociowa została zniszczona lub wcale jej nie było. Konieczne jest jej ponowne wykonanie. Aby zmniejszyć ryzyko uszkodzenia konstrukcji domu, najczęściej nową izolację przeciwwilgociową wykonuje się jako przeponę hydrofobową. Dopiero wtedy na ścianach można ułożyć izolację cieplną.

Czytaj także: Izolacja pozioma ścian fundamentowych

Termomodernizacja podłogi na gruncie

Ocieplenie podłogi na gruncie w domu parterowym jest jednym z najkosztowniejszych etapów termomodernizacji domu. By możliwe było ułożenie materiału izolacji termicznej, wcześniej koniecznie trzeba usunąć i wykonać od nowa wszystkie warstwy podłogi w każdym z pomieszczeń. Koszt przeprowadzenia tych prac nie zwróci się w racjonalnym czasie. Nie zawsze też jest miejsce na izolację termiczną, ponieważ jej grubość zmniejsza wysokość pomieszczenia.

Nie ma problemu z ociepleniem podłogi na gruncie w domach podpiwniczonych. Wtedy wystarczy ułożyć na gruncie płyty z twardego styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego i wykonać na nich wylewkę betonową.

Czytaj także: Ile kosztuje ocieplenie podłogi na gruncie

Termomodernizacja ścian zewnętrznych

Ściany zewnętrzne, które nie były nigdy ocieplone, prawie zawsze opłaca się ocieplić. Zgodnie z obowiązującymi obecnie przepisami, po ułożeniu izolacji termicznej współczynnik przenikania ciepła U takich ścian nie powinien być większy niż 0,3 W/(m2K). Warto jednak by był on nie większy niż 0,15-0,20 W/(m2K).  Kwestią dyskusyjną jest ocieplanie domów, których ściany mają kilka centymetrów ocieplenia, a elewacje są w dobrym stanie. Wykonanie dodatkowych kilku centymetrów ocieplania to wydatek, który nie zwróci się w postaci dużo niższych rachunków za ogrzewanie.

Ściany zewnętrzneFot. www. shutterstock.com/Utoplec78

Koszt zakupu materiału na izolację jest niewielki. Dlatego opłaca się ją ułożyć warstwę co najmniej 15 cm. Im dom jest starszy, tym izolacja powinna być grubsza. Zastosowanie materiałów o bardzo dobrych parametrach izolacyjnych i właściwe wykonanie prac powinny sprawić, że nakłady na izolację zwrócą się w ciągu 8-10 lat.

Czytaj także: Inwestycja w lepsze ocieplenie domu

Termomodernizacja okien pionowych

Stare, nieszczelne okna powodują duże straty ciepła. Bardzo często w domach z takimi oknami trudno jest zachować komfort cieplny. Dlatego, gdy zastanawiamy się, czy wymiana okien będzie opłacalna, nie powinniśmy kierować się wyłącznie względami ekonomicznymi. Po wymianie okien rachunki za ogrzewani domu mogą się wcale ni zmniejszyć. Na pewno jednak  polepszy się komfort cieplny we wnętrzach.

Okna w ścianieFot. Sokółka Okna i drzwi

Jeśli planujemy wymianę starych okien, powinniśmy kupić nowe o ciepłochronności lepszej niż wymagają tego obecnie obowiązujące przepisy (U = 1,7-1,8 W/(m2K). Najlepiej, by nowe okna miały współczynnik przenikania ciepła nie gorszy niż U = 1,1-1,0.

Decydując się na wymianę okien warto zainwestować w profesjonalny montaż. Wprawdzie trzeba wtedy zapłacić więcej, ale z zamian zyskujemy szczelne połączenie ościeżnicy ze ścianą i ograniczamy ryzyko powstania wokół okna mostków cieplnych.

Czytaj także: Czy opłaca się wymieniać stare okna?

Termomodernizacja ścian poddasza

Podczas termomodernizacji domu ściany kolankowe i szczytowe ociepla się razem ze ścianami zewnętrznymi. Niestety, zdarza się, że na tym etapie prac zostaje pominięte
właściwe zaizolowanie miejsc ich styku z połacią dachu. Dlatego przerwana jest tam ciągłość izolacji cieplnej. Powoduje to powstawanie mostków termicznych. Najlepiej to widać na termogramach (zdjęciach wykonanych kamerą termowizyjną). Temperatura powierzchni obudowy poddasza jest dużo niższa.

Ściany kolankoweFot. Xella

Planując docieplanie domu, warto wiedzieć, że dobrej izolacji wymagają nie tylko niskiej izolacyjności ściany kolankowe, ale przede wszystkim ułożona na nich murłata. Nie mniej ważne jest też zaizolowanie ścian szczytowych w miejscu ich styku z dachem. Nie są to prace skomplikowane, ani też bardzo kosztowne. Wystarczy jedynie wybrać najbardziej racjonalny sposób zapewnienia ciągłości izolacji termicznej ścian zewnętrznych i dachu.

Gdy nie jest możliwe ułożenie izolacji termicznej z zewnątrz, można to zrobić od środka. Jeśli poddasze jest użytkowe, wymaga to demontażu obudowy ścian. Do ocieplenia od środka można użyć styropianu, wełny mineralnej lub specjalnych bloczków z betonu komórkowego.

Czytaj także: Jak dobrze zbudować ściany poddasza

Termomodernizacja dachu stromego

Przez dachy ciepło ucieka na zewnątrz intensywniej niż przez ściany zewnętrzne. Dlatego też wymagania dotyczące izolacyjności dachów są bardziej surowe. Współczynnik przenikania ciepła u obecnie nie powinien być wyższy niż 0,25 W/(m2K). Tymczasem dla dachów nieocieplonych wynosi on często więcej niż 1 W/(m2K). Eksperci zalecają więc, by termomodernizację każdego domu zaczynać od docieplenia dachu.

Dach stromyFot. Rockwool

Takie przedsięwzięcie  nie zawsze jest opłacalne. Może się okazać, że koszty jego przeprowadzenia będą większe niż korzyści finansowe. Na pewno ocieplenie połaci dachu
trzeba zaplanować wtedy, gdy zamierzamy zaadaptować strych na cele mieszkalne. W istniejących domach z poddaszem użytkowym zwiększenie izolacyjności dachu jest uzasadnione ekonomicznie, gdy obudowa poddasza wymaga generalnego remontu z powodu zawilgocenia, pęknięć lub deformacji.

Czytaj także: Ile kosztuje ocieplanie poddasza

Termomodernizacja okien dachowych

Bardzo często podczas modernizacji pomieszczeń na poddaszu osadza się w połaci dodatkowe okna, zmienia ich wielkość lub położenie. Najtańszym i najprostszym rozwiązaniem jest wymiana starego okna połaciowego na nowe o tych samych lub bardzo zbliżonych wymiarach.

Okna połacioweFot. Velux

Źle zamontowane okno dachowe może być źródłem strat ciepła, ponieważ przez nieszczelności przenika wilgoć i zimno. Przy montażu okna zadaniem dekarza jest odtworzenie wszystkich warstw izolacji termicznej i przeciwwilgociowej dachu. Pomóc w tym mogą gotowe akcesoria montażowe: rama izolacyjna, wokółokienna izolacja przeciwwilgociowa oraz paroizolacja. Poprzez swoje idealne dopasowanie do rozmiaru okna, gwarantują one, że będzie ono szczelne i dobrze ocieplone.

Czytaj także: Okna dachowe wspomagają ogrzewanie domu

Termomodernizacja dachu płaskiego - stropodach wentylowany

Spadek połaci w stropodachu wentylowanym uzyskiwano dawniej przez ułożenie cienkich płyt żelbetowych (korytkowych) na ściankach ażurowych opartych na stropie. Obecnie wykonuje się sztywne poszycie na konstrukcji z drewna. W ten sposób między stropem nad ostatnią kondygnacją a połacią dachu tworzy się pusta przestrzeń. Najczęściej jest ona nieprzełazowa (w najwyższym miejscu ma z reguły nie więcej niż 80-100 cm wysokości), zdarza się jednak, że bywa też wykorzystywana (zwłaszcza jej wyższa część) jako niewielki stryszek.

W nieprzełazowych stropodachach konieczne jest wycięcie otworu, przez który wdmuchuje się ocieplenie w postaci granulatu. Jeśli przestrzeń ta była już zaizolowana termicznie, trzeba stary materiał usunąć i równomiernie rozprowadzić nowy.

Dach płaskiFot. Rockwool

Jeśli jest wystarczająco dużo miejsca, izolację termiczną można wykonać z wełny mineralnej w matach. Aby mieć bardzo ciepły strop, materiał izolacji układa się
w dwóch warstwach i kierunkach. Wełnę mineralną można dodatkowo od góry zabezpieczyć membraną dachową.

Zakup materiałów i wykonanie izolacji termicznej stropodachu wentylowanego, nie są bardzo kosztowne. T stosunkowo niewielki nakład finansowy, a szybko przyniesie  oszczędności w postaci niższych rachunków za ogrzewanie domu.

Termomodernizacja dachu płaskiego - stropodach niewentylowany

Tego rodzaju dachy płaskie były bardzo popularne w domach-kostkach, wznoszonych w latach 70. i 80. ubiegłego wieku. Niestety, jeszcze do niedawna takie dachy nie miały dobrej opinii. W dużej mierze przyczyniło się do tego to, że izolacja przeciwwilgociowa ułożona była na izolacji termicznej, a w związku z tym szybko się niszczyła. Dachy te przeciekały, przemarzały i trzeba je było wciąż naprawiać. Sposobów polepszenia ich izolacyjności cieplnej jest kilka. Najłatwiej jest dodać warstwę ocieplenia, ale nie zawsze pozwala na to stan dachu. Często trzeba usunąć stare warstwy i wykonać nowe, a nawet zmienić rodzaj stropodachu na stropodach wentylowany lub dach odwrócony.

Stropodach niewentylowanyFot. Rockwool

Gdy ocieplenie stropodachu niewentylowanego było wykonane z żużlu, gruzu gazobetonowego, supremy lub wełny mineralnej, która została zawilgocona, najlepiej przeprowadzić generalny remont. Trzeba wtedy usunąć wszystkie warstwy znajdujące się na stropie ostatniej kondygnacji. Następnie trzeba wykonać warstwę ze spadkiem i ułożyć ocieplenie z płyt styropianu lub polistyrenu ekstrudowanego z fazowanymi krawędziami albo też z wełny mineralnej. Płyty ocieplenia układa się w dwóch warstwach z przesunięciem o połowę długości. Aby ostateczne krycie dachu było
szczelne, układa się na nim jedną lub dwie warstwy papy termozgrzewalnej na styropianie lub membrany kauczukowej na wełnie mineralnej. Dodatkowo, taki stropodach można wykończyć żwirem lub roślinnością. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, gdy konstrukcja stropu jest odpowiednio wytrzymała.

Czytaj także: Jak zaizolować stropodach?

Termomodernizacja stropu poddasza nieużytkowego

Podczas termomodernizacji domu strych najlepiej jest adaptować. Nie każde poddasze nadaje się jednak do wykorzystania na cele mieszkalne. Jest tak z przestrzenią pod dachem o niezbyt dużym spadku połaci (9-30°). Dlatego zwykle pozostawia się ją jako zimny, sporadycznie odwiedzany strych. Nie ma potrzeby, żeby go ogrzewać i ocieplać.
Takie poddasze może pozostać zimne; ciepło musi być w pomieszczeniach poniżej. Dlatego w domach ze skośnym dachem, pod którym znajduje się poddasze nieużytkowe, zamiast na połaciach dachu, izolację cieplną układa się ją jedynie na jego stropie. Obowiązują przy tym podobne zasady, jak podczas ocieplania stropodachów.

Strop poddasza nieużytkowegoRys. Wawrzyniec Święcicki

Zazwyczaj do ocieplenia stropu nieużytkowego poddasza stosuje się wełnę mineralną. Nie da się po niej chodzić więc warto postarać się wykonać choćby prowizoryczną podłogę z desek. Na stropie trzeba ułożyć skrzynie z desek ustawionych na sztorc i podzielonych przewiązkami (na przykład co 1 m), o wysokości odpowiadającej grubości ocieplenia. Miejsce między nimi wypełnia się materiałem izolacji cieplnej i układa deski.

Czytaj także: Ocieplenie stropu nieużytkowego poddasza

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.