Przebudowa starego domu (dziesięć ciekawych przykładów)

Remont i przebudowa starego domu to prawdziwe wyzwanie. Może oznaczać wyższe koszty niż te związane z konstrukcją i wykończeniem nowego budynku. Bywa również, że zajmuje więcej czasu. Prezentujemy historie inwestorów, którzy zobaczyli potencjał w starych domach i nie przestraszyli się kłopotów.

Przemiana domu jednorodzinnego pod Warszawą: jedno piętro mniej

Projekt przebudowy (projekt koncepcyjny, budowlany, wykonawczy): PAG Pracownia Architektury Głowacki/Tomasz Głowacki, współpraca arch. Piotr Gubernat, konstrukcja inż. Maciej Tomasiak; kontakt +48 71 729 06 36, pracownia@paglowacki.pl

Punktem wyjścia do tej przebudowy był trzypiętrowy dom z dwuspadowym dachem. Architekci otrzymali zadanie dostosowania budynku do nowych potrzeb właścicieli, poprawienia jego standardu i funkcjonalności.

Dom na początku prac remontowych, w trakcie rozbiórki dachu i najwyższej kondygnacjiFot. PAG Pracownia Architektury

Na zdjęciu: dom na wczesnym etapie przebudowy - w trakcie rozbiórki dachu i najwyższego piętra.

Właściciele chcieli też zmienić wygląd domu. Po przebudowie dom nawiązuje swoją modernistyczną stylistyką do znajdujących się w okolicy przedwojennych domów jednorodzinnych.

Działka, na której stoi dom, jest gęsto zadrzewiona, co mocno ogranicza dostęp światła słonecznego. Z tego powodu zdecydowano się na nietypowe rozwiązanie - obniżenie bryły budynku i wprowadzenie półpodestowej struktury ułatwiającej doświetlenie ciemnych wnętrz. Dom składa się teraz z trzech przenikających się brył o różnej wysokości.

Żeby zrekompensować zmniejszenie wysokości budynku, rozbudowano go w poziomie. W starej części domu wycięto część stropu pomiędzy niskim przyziemiem a piętrem, co pozwoliło stworzyć przestronny salon o wysokości 3,7 m.

Na płaskim obecnie dachu budynku urządzono dwa tarasy. Elewacje domu pokryto białym tynkiem.

Dom po przebudowie, od strony ulicyFot. PAG Pracownia Architektury

Remont i rozbudowa domu w Podkowie Leśnej

Autorzy projektu przebudowy domu: architekci Konrad Chmielewski i Jacek Marzan; kontakt: tel. (22) 827 91 37, tel (22) 669 58 03, jmarzan@wp.pl

Właścicielka tego domu w Podkowie Leśnej szukała domu blisko kawiarni, którą prowadzi. Znalazła stary niezamieszkały budynek z lat 30. XX wieku. Początkowo udało jej się kupić tylko połowę domu, drugą kupiła później, gdy udało się uporządkować sprawy spadkowe poprzednich właścicieli. Remont zaczął się, zanim jeszcze druga połowa stała się własnością inwestorki.

dom jednorodzinny, dom zdjęcia, domy realizacje, dom tradycyjnyFot. archiwum właścicieli

Na zdjęciu: dom był nie tylko zniszczony, ale również za mały. W trakcie przebudowy zyskał piętro.

Architekci namówili właścicielkę do wykonania nadbudowy budynku - dzięki temu dziś domownicy mają do dyspozycji 220 m2 powierzchni użytkowej. Ostatecznie przekonał ją argument, że i tak trzeba dokonać zasadniczej przebudowy konstrukcji dachu, więc warto skorzystać z okazji i podciągnąć ściany do wysokości pierwszego piętra. Zasadnicze zmiany, poza nadbudową, dotyczyły piwnicy, którą pogłębiono, położono nowe podłogi z betonem podkładowym, termoizolacją i hydroizolacją (także ścian zewnętrznych). Na parterze połączono dwa oddzielne pomieszczenia, tworząc wspólną przestrzeń dla jadalni i salonu. W związku z tym wyburzono dwa odcinki ścian konstrukcyjnych i zastąpiono je podciągami z belek stalowych. Powiększono żelbetową płytę daszku nad głównym wejściem i wsparto ją na czterech, także żelbetowych słupach. Poszerzono dolną partię wejściowych schodów. Piętro rozbudowano do obrysu parteru. Dach otrzymał nową więźbę dachową, izolację termiczną (wełna mineralna) i nowe pokrycie.

dom jednorodzinny, dom zdjęcia, domy realizacje, dom tradycyjnyFot. Andrzej Pisarski

Modernizacja domu we Wrocławiu

Projekt przebudowy domu: architekci Łukasz Kabarowski i Anna Misiura/KMA Kabarowski Misiura Architekci; kontakt: tel. +48 600 380 687, biuro@k-m-a.pl

Projekt wnętrz: Maciej Skupiński Studio wnętrz MOOOS

Właściciele tego domu mieli typowy dylemat - chcieli większej powierzchni niż w swoim dotychczasowym mieszkaniu w dobrej dzielnicy Wrocławia, ale nie zamierzali rezygnować z dobrej lokalizacji. Wiedzieli, że nie interesuje ich przeprowadzka do domu na wsi.

Znalezienie w ich okolicy pustej działki budowlanej jest w zasadzie niemożliwe, zaczęli więc szukać starego budynku.  W końcu trafili na stosunkowo nieduży i bardzo zaniedbany dom, z końca lat dwudziestych XX wieku.

przebudowa starego domuFot. Anna Misiura

Na zdjęciu: Dom powstał w latach 20. XX wieku. Dzielnica, w której stoi, jest pod opieką konserwatora, co trzeba było uwzględnić w trakcie modernizacji starego domu.

Inwestorzy, para z dwójką dzieci, chcieli, by projekt przebudowy domu uwzględniał zasady nowoczesnego budownictwa, ale jednocześnie by zachowano w nim charakter starego budynku. Nie potrzebowali natomiast rozbudowy, bo powierzchnia mieszkalna była dla nich całkowicie wystarczająca.

Zmiany przygotowane przez architektów dotyczyły wnętrza, ale też ujednolicenia i unowocześnienia architektonicznej bryły. Zachowano fundamenty, ściany piwnicy i parteru oraz strop nad piwnicą. Wymieniono natomiast dwuspadowy dach, kryjąc go dachówką ceramiczną. Zdecydowano się też na zmiany w parterze budynku: tradycyjny cokół zastąpiono betonową platformą-tarasem, co optycznie odciążyło nieco jego przysadzistą bryłę. Grafitowa dachówka kontrastuje więc z białym betonem na tarasie i cienkowarstwowym, białym tynkiem ścian, uzupełnionym brązowo-rdzawą barwą drewna. Mansardę od strony ogrodu osłonięto szklanym kubikiem, parter wyróżniono okładziną drewnianą, a wszystkie rynny ukryto tak, żeby nie zakłócały gładkich powierzchni ścian budynku.

dom realizacje, dom zdjęcia, domy zdjęcia, dom jednorodzinnyFot. Krzysztof Smyk

Przemiana zrujnowanego budynku w nowoczesną willę

Projekt przebudowy domu: Indrek Peil i Siiri Vallner z pracowni Kavakava; kontakt www.kavakava.ee

To miejscowość Paldiski w Estonii. Kiedyś w tej okolicy była radziecka baza wojskowa, w której między innymi trenowano załogi atomowych okrętów podwodnych. Jedną z pozostałości był zrujnowany, powojskowy barak - nowi właściciele działki postanowili wykorzystać jego solidną konstrukcję przy budowie nowego domu.

Stary wojskowy barak przed przebudowąFot. archiwum pracowni Kavakava

Na zdjęciu: tak wyglądał stary powojskowy barak, kiedy działkę kupili nowi właściciele.

Inwestorzy poprosili architektów z pracowni Kavakava, żeby projektując nowy dom, nawiązali do militarnej przeszłości okolicy, ale także, żeby wykorzystali solidne ściany starego budynku. Wymurowane z cegieł silikatowych, miały 65 cm grubości. Architekci oparli na nich konstrukcję domu i wyeksponowali je we wnętrzach.

Ze względu na lokalne ograniczenia nie można było znacząco zwiększyć powierzchni zabudowy. Dlatego rozbudowa polegała głównie na dobudowaniu dwóch modułów na piętrze. Każdy z nich ma swoje własne schody i duże przeszklenia; z okien widać morze.

Na elewacjach wyeksponowano surowy beton. Willa ma otwierającą się na przestrzeń, przeszkloną fasadę od strony morza, i zamkniętą, wypełnioną wąskimi, pionowymi oknami elewację od strony ulicy. We wnętrzach wyburzono wewnętrzne ściany działowe i stworzono jedną dużą strefę dzienną. Dużą przestrzeń pokoju dziennego powiększa dodatkowo taras rozciągający się na całą długość budynku. Powierzchnia domu to 197 m2.

Fasada od strony ulicy - wąskie i wysokie okna wpuszczają wystarczająco dużo światła do wnętrz, ale chronią prywatność mieszkańcówFot. Martin Siplane

Na zdjęciu: tak dom wygląda teraz - stare ściany z silikatowej cegły wyeksponowane są tylko we wnętrzach, na zewnątrz architekci postawili na surowy beton.

Przebudowa domu na warszawskim Bemowie

Projekt przebudowy domu: architekt Marcin Zadrożny, TZA; kontakt: tel. 504 320 500, biuro@tzarch.pl

Dom powstał na początku lat 80. na warszawskim Bemowie. Należał wówczas do rodziny obecnej właścicielki. W latach poprzedzających remont był wynajmowany. Przez ponad trzydzieści lat swojego istnienia zestarzał się technicznie i estetycznie. Projekt obejmował uproszczenie i uporządkowanie formy zewnętrznej budynku i ujednolicenie wnętrz.

Dom przed przebudową był nieocieplony, a rozkład pomieszczeń nie do końca odpowiadał wymaganiom nowych mieszkańców. Sama powierzchnia domu była absolutnie wystarczająca na potrzeby trzyosobowej rodziny, ale funkcjonalność pozostawiała wiele do życzenia.

przebudowa domu, remont starego domuFot. archiwum pracowni TZA

Na zdjęciu: Przed przebudową wejście do domu kryło się pod gankiem, inną formę miały też lukarny. Dom zdecydowanie nie wyglądał nowocześnie.

Budynek jest częścią zespołu szeregowców o zbliżonej architekturze, choć różniących się wieloma detalami, materiałami wykończeniowymi itp. - Nasz projekt miał na celu uproszczenie i unowocześnienie bryły, tak jednak, by zachować porządek pierzei. Zachowana została linia zabudowy, wysokość gzymsu i kalenicy. Zmodyfikowaliśmy układ okien - od strony ulicy mają wszystkie układ pionowy, podkreślony również nowym kształtem okien mansardowych doświetlających poddasze - nadaliśmy im formę pionowych wykuszy z płaskim dachem, co pozwoliło lepiej doświetlić tę kondygnację i otworzyć widoki na zewnątrz - wcześniej okna były usytuowane wyżej, powyżej linii wzroku. Okna od strony ogrodu powiększyliśmy - część również do posadzki, a niektóre do wysokości około 40 cm nad podłogą, by stworzyć siedziska z widokami na ogród - opowiada architekt Marcin Zadrożny.

Masywny podcień wejściowy zastąpiono lekkim, szklanym wiatrołapem. Okapy dachu zostały ścięte, dzięki czemu widoczne fragmenty ściany szczytowej tworzą jedną płaszczyznę. Cały dom ocieplono, ponownie wykonano również izolację pionową ścian piwnicy.

Modyfikacje we wnętrzu były największe na parterze, gdzie połączono salon, jadalnię i kuchnię, tworząc dużą część dzienną. Pozostałe zmiany miały charakter niewielkich, porządkujących interwencji - przesunięcia drzwi, modyfikacji położenia ścianek działowych. Pomieszczenie nad przylegającym do głównej bryły domu garażem zostało zaadaptowane na potrzeby gabinetu do pracy. Na strychu urządzono "samodzielne" mieszkanie dla gości z niewielką kuchnią i osobną łazienką. Sama konstrukcja dachu została wzmocniona, a pokrycie wymienione.

Zakres prac remontowych był bardzo szeroki - objął wszystkie instalacje w domu (pozostała jedynie pierwotna instalacja wentylacji grawitacyjnej), wymieniono wszystkie posadzki wraz z podkładami i izolacjami, tynki. Ocalały jedynie zewnętrzne ściany, część działowych i konstrukcja klatki schodowej.

przebudowa domu, remont starego domu, dom jednorodzinny, dom w mieścieFot. pracownia TZA

Jedną ze zmian była wymiana okna w salonie - nowy otwór okienny jest większy, a widok na zieleń ułatwiony. Rozbudowa domu w poziomie nie była możliwa, wykorzystano więc inne możliwości - nad garażem powstało dodatkowe pomieszczenie, w którym jest gabinet, zaadaptowano także strych budynku. W efekcie dom ma aż cztery funkcjonalne poziomy.

W trakcie remontu powiększono otwór okienny w salonieFot. pracownia TZA

Adaptacja poddaszaFot. pracownia TZA

Przebudowa domu kostki koło Wolsztyna

Projekt przebudowy domu: PL Architekci; kontakt: tel. +48 61 223 71 39, biuro@plarchitekci.pl

Budynek z lat 70. XX wieku wymagał modernizacji razem ze zmianami zachodzącymi w rodzinie. Trójka dzieci potrzebowała swoich osobnych pokoi, a rodzice i babcia spokoju. Budynek miał jeszcze tę wadę, że parter był wyniesiony wysoko ponad poziom gruntu, więc dostęp do ogrodu był utrudniony.

Dom przed przebudową od strony ogroduFot. PL Architekci

Na zdjęciu: Dom przed przebudową od strony ogrodu

Stary dom z lat 70. przed przebudowąFot. archiwum pracowni PL Architekci

Po rozbudowie domu jego powierzchnia zwiększyła się aż trzykrotnie. Powstała część garażowa i wygodna strefa dzienna z dużą kuchnią, salonem i jadalnią. Część dzienna otwiera się na taras, który płynnie przechodzi w ogród. Sypialnie dorosłych i dzieci są od siebie oddzielone, do dwóch z nich można się dostać kładką widoczną z salonu. Z myślą o licznych domownikach, architekci zaplanowali wiele schowków i miejsc na wbudowane szafy - rodzinie ułatwi to zachowanie porządku.

Architekci zmniejszyli też liczbę okien we frontowej elewacji, bo dom sąsiaduje z ruchliwą drogą. Okna nowych pomieszczeń wychodzą na ogród.

Dom po przebudowie - elewacja od strony ulicyFot. pracownia PL Architekci

Metamorfoza peerelowskiej kostki

Autorzy projektu przebudowy domu: architekci Kuba Woźniczka, Rafał Specylak, współpraca: Marek Woźniczka; kontakt: office@kameleonlab.com; tel. 691 853 471;

Ten dom przeszedł prawdziwą metamorfozę. Zupełnie niepozorna peerelowska kostka stała się bardzo ciekawym, nowoczesnym domem. O zakupie, jak to zwykle bywa w takich przypadkach, zadecydowała dobra lokalizacja. Dziś dom ma powierzchnię użytkową 235 m2, o 120 m2 więcej niż przed przebudową.

przebudowa domu, dom kostka, dom jednorodzinny, domy realizacje, domy zdjęciaFot. archiwum właścicieli

Na zdjęciu: Dom przed przebudową był typową peerelowską kostką z wysokim podpiwniczeniem.

Nowi właściciele, małżeństwo z dwójką dzieci, chcieli, żeby przy przebudowie zachować jak największą powierzchnię ogrodu. Prócz rozbudowy, budynek wymagał remontu dachu, ocieplenia, wymiany instalacji oraz podłóg. Z dachu zdjęto wszystkie warstwy izolacji, po to, by na nowo odizolować stropodach i docieplić go w nowoczesny sposób, spełniający współczesne standardy. Trzeba było także usunąć skorodowane belki stropodachu - ten problem ujawnił się dopiero w trakcie remontu. Ściany zewnętrzne - zarówno te stare z pełnej cegły, jak i nowe z bloczków silikatowych o grubości 18 cm, zostały ocieplone i wykończone okładziną z desek.

Pierwotnie dom pokryty był tynkiem, architekci zaprojektowali wykończenie z drewna, pomalowanego na czarno, ożywionego limonkowymi wstawkami. Na tyłach domu powstała efektowna rama, która pełni rolę konstrukcyjną, ale przydaje się też do zawieszenia hamaka.

przebudowa domu, dom kostka, dom jednorodzinny, domy realizacje, domy zdjęciaFot. Tomasz Zakrzewski

Przebudowa domu kostki: zamiast rozbiórki

Autorzy projektu przebudowy domu: PL+ Paweł Litwinowicz, projekt wnętrz: PL+ Paweł Litwinowicz, Aleksandra Litwinowicz; kontakt: tel. 48 602 613 955, e-mail: info@plplus.pl

Ten dom kostkę z przełomu lat 60. i 70. XX wieku właściciele kupili z myślą o rozbiórce. Od kilku lat stał pusty i niszczał. Działka miała za to świetną lokalizację, w jednej z bardziej atrakcyjnych dzielnic Poznania. Jednak okazało się, że konstrukcja domu jest w dobrym stanie, a współpracujący z właścicielami architekci mieli ciekawy pomysł na przebudowę. Dzięki temu udało się stworzyć ciekawy, nowoczesny dom o powierzchni mieszkalnej nieco ponad 200 m2.

stary dom do remontuFot. Paweł Litwinowicz

Na zdjęciu: dom w momencie kupna był w opłakanym stanie. Przez kilka lat stał jako niszczejący pustostan.

Żeby ograniczyć koszty, starano się jak najmniej ingerować w konstrukcję, a jedynie zwiększyć funkcjonalność domu. W ramach generalnego remontu osuszono i odgrzybiono mury, wymieniono stolarkę, pokryto na nowo dach oraz ułożono nową instalację grzewczą i wodno-kanalizacyjną. Świeżymi tynkami wykończono też ściany zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz. Ściany zewnętrzne ocieplono 20-centymetrową warstwą izolacji.

We wnętrzach usunięto niektóre ściany działowe i dodano nowe okna i drzwi. Na zewnątrz z kolei powstał taras z pergolą, na której w przyszłości ma się piąć winorośl.

dom kostka, dom z PRL, remont domu, remont domu kostki, renowacja domuFot. Agnieszka Liguz/Re-Arch.pl

Remont starego domu z cegły

Kiedy nowi właściciele zobaczyli go po raz pierwszy, był to mocno zaniedbany, dom z cegły sprzed II wojny światowej z dobudowanym chlewikiem i kurnikiem. Początkowa powierzchnia mieszkalna - zaledwie 75 m2. Wśród zalet była dobra lokalizacja, bliskość miasta, piękny ogród ze starymi drzewami i niska cena za całą nieruchomość.

remont starego domuFot. Lilianna Sokołowska/Archiwum właścicieli

Na zdjęciu: Dom na wczesnym etapie remontu.

Nowi właściciele zobaczyli w tym domu potencjał i zaczęli przebudowę domu. Udało im się niemal trzykrotnie zwiększyć powierzchnię mieszkalną i to bez przestawiania ścian zewnętrznych. Wykorzystali gospodarcze dobudówki na parterze i piętrze, a także zaadaptowali duże poddasze. Wymienili wszystkie drewniane okna na nowe PVC, zaizolowali dach, ocieplili ściany, położyli nowe posadzki, zainstalowali nowy system ogrzewania z kotłem elektrycznym i kominkiem z płaszczem wodnym.

Pięcioosobowa rodzina zamieszkała w domu już po roku remontu, ale to nie znaczy, że prace się skończyły. Trwają już siedem lat, a właściciele nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa. Dom czeka jeszcze na ostateczne wykończenie elewacji.

remont domu, remont dachu, ocieplenie, dachówkaFot. Lilianna Sokołowska/Archiwum właścicieli

 

Na zdjęciu: W trakcie remontu zaadaptowano poddasze i dodano dwie duże lukarny powiększające powierzchnię użytkową

Przebudowa domu jednorodzinnego w Rawiczu

Projekt przebudowy domu: Biuro Realizacji Inwestycju Sebastian Dubicki i May Art Studio Maciej May; kontakt Biuro Realizacji Inwestycji tel: 607999757, May Art Studio Maciej May, tel.: 666 047 654, www.mayartstudio.pl

Dom, typowa kostka z czasów PRL-u, powstał w latach 70. Kiedy kupili go nowi właściciele, trzeba było dostosować budynek do nowych potrzeb, tym bardziej, że miał teraz pełnić dodatkowo funkcje biura. Na dole domu jest obecnie biuro projektowe, a na górze część mieszkalna.

Dom przed przebudowąFot. May Art Studio

Dom przed przebudową był w złym stanie technicznym. W trakcie remontu starego domu wymieniono wewnątrz posadzki i schody. Docieplono również ściany zewnętrzne i wykonano nowe elewacje (tynk i elementy drewniane). Wykonano nowe izolacje przeciwwilgociowe, wymieniono wszystkie instalacje - wodno-kanalizacyjną, gazową, elektryczną. Prace obejmowały też zmianę wielkości otworów okiennych i wymianę stolarki.

Powierzchnia domu zwiększyła się w niewielkim stopniu - zaledwie o 10 m2. Od strony ogrodowej pojawiły się też boczne ściany osłaniające taras i podpierające nową konstrukcję dachu, dodano też drewnianą pergolę tarasową o wym. 4x6 m. Żeby zniwelować różnice między podłogą w domu a ogrodem, usypano zieloną skarpę, dzięki czemu zejście z tarasu do ogrodu stało się bardziej naturalne. Zrezygnowano z balkonu od frontu - po otwarciu budynku na ogród stał się bezużyteczny.

Ze względu na zmianę funkcji budynku konieczna była też modyfikacja układu pomieszczeń. Główne różnice w układzie pomieszczeń występują na dole budynku, gdzie projektanci musieli stworzyć jedno duże pomieszczenie z funkcją otwartego biura projektowego z wydzielonym pokojem na spotkania z klientami. Ten pokój jest otwarty na część ogrodową. Na parterze jest też aneks kuchenny i WC.

Na piętrze jedyną zmianą było wydzielenie aneksu kuchennego przy pokoju dziennym. Poza tym na tym poziomie znajdują się jeszcze dwie sypialnie i łazienka.

Przebudowa domu w RawiczuFot. Maciej May/May Art Studio

Dom po przebudowie od strony ogroduFot. Maciej May/May Art Studio

Więcej o:
Copyright © Agora SA