Domy kanadyjskie. Ile kosztują i czy warto je budować?

Domy kanadyjskie, tak popularne właśnie w Kanadzie czy USA, a więc w krajach na dużym obszarze o podobnym klimacie co Polska. Choć są często energooszczędne, niedrogie i szybkie w budowie, komy kanadyjskie wciąż nie mogą konkurować popularnością z tradycyjną technologią murowaną w naszym kraju. W czym zatem tkwi problem? Przyjrzyjmy się im bliżej i spróbujmy znaleźć odpowiedź na to pytanie.

Domy kanadyjskie - technologia

Popularne "kanadyjczyki" to domy, których podstawową konstrukcję stanowi szkielet drewniany.

Domy kanadyjskie - konstrukcja 

Zanim zostanie postawiony szkielet, konieczne jest przygotowanie fundamentu. Najczęściej domy kanadyjskie buduje się na płycie fundamentowej, choć możliwe jest również ich postawienie na ścianach fundamentowych. Od rodzaju fundamentu zależy ułożenie podłogi. W przypadku fundamentu płytowego będzie to podłoga ułożona bezpośrednio na gruncie, zaś w przypadku ścian fundamentowych będzie to podłoga ułożona nad przestrzenią wentylowaną.

Fundamenty pod drewniany dom kanadyjskiFot. Wood House/www.domy-szkieletowe.eu

Szkielet domu kanadyjskiego składa się z pionowych słupków drewnianych ułożonych w odległości 30, 40 lub 60 cm od siebie. Kluczowy jest identyczny rozstaw pomiędzy słupkami, nawet jeśli na ścianie planowane jest okno. W jego miejscu instaluje się belkę stanowiącą nadproże. Rozstaw słupków jest bowiem tak zaplanowany, żeby można było z łatwością obić dom płytami OSB, które usztywniają i wiążą całą konstrukcję. Słupki wiąże się u góry dwoma oczepami. Jeden spina ze sobą poszczególne słupki, a drugi wiąże ze sobą całe ściany. W domach jednorodzinnych z użytkowym poddaszem wystarczy użycie słupków o wymiarach 4x15 cm.

Budowa domu szkieletowego - drewniany szkielet okrywany jest plytami OSBFot. Freedom/http://drewnianeszkieletowe.cba.pl

Ściany wspierają strop, który jest wykonany z belek drewnianych o parametrach i rozstawie dobranym do konkretnego projektu. Na belkach mocuje się płyty OSB, a jeśli komuś zależy na deskowaniu, wówczas przybija się deski. Bardzo istotne dla późniejszej akustyki w domu jest odpowiednie zadbanie o izolację stropu. W domach z poddaszem użytkowym zaleca się wykonanie podwójnej izolacji: pomiędzy belkami i pod podłogą.

Skorzystaj z bezpłatnego kalkulatora kosztów budowy domu

Domy kanadyjskie - ocieplenie

Po stworzeniu konstrukcji ścian, przestrzenie pomiędzy słupkami wypełnia się ociepleniem. Najczęściej w tym celu stosuje się wełnę mineralną, choć można używać innych rodzajów ociepleń, np. natryskowych. Raczej nie stosuje się styropianu, gdyż jest zbyt sztywny i nie przylega dobrze do ewentualnych nierówności.

Niezwykle ważne dla dobrego klimatu we wnętrzu domu i właściwych parametrów izolacyjno-energetycznych jest zastosowanie folii. Od zewnątrz stosuje się folię wiatroizolacyjną, od wewnątrz zaś folię paroizolacyjną. Na tak przygotowaną konstrukcję od wewnątrz układa się zwykle płyty kartonowo-gipsowe, kartonowo-włóknowe lub boazerię.

Od zewnątrz budynek wybudowany w technologii szkieletowej można wykończyć dowolnie układając płytki klinkierowe, siding lub układając dodatkową warstwę ocieplenia i tynk dekoracyjny.

Domy kanadyjskie - fakty i mity

W Polsce domy kanadyjskie są mało popularne - częściej buduje się je jako domy letniskowe niż mieszkalne całoroczne. Jest to związane z silnie zakorzenionymi przekonaniami inwestorów - nie zawsze prawdziwymi.

MIT 1. Domy kanadyjskie nie są trwałe

Jedna z obiegowych opinii mówi o tym, że domy wykonane w technologii kanadyjskiej nie są trwałe. Wydaje się bowiem powszechnie, że dom drewniany jest mniej odporny na upływ czasu niż dom murowany. Prawdopodobnie przekonanie to bierze się z niewiedzy oraz ze złych doświadczeń z technologią drewnianą. Rzeczywiście, gdy dawniej używano nieodpowiedniego drewna i brakowało dobrych preparatów zabezpieczających, domy drewniane starzały się szybciej niż domy murowane. Obecne technologie pozwalają jednak na uzyskanie doskonałych parametrów drewna, które daje mu długą żywotność.

Do wykonania domów kanadyjskich używa się dobrych i trwałych gatunków drewna. W Polsce najczęściej jest to drewno świerkowe. Świerk jest bowiem materiałem łatwo dostępnym, mającym odpowiednie cechy wytrzymałościowe, a przy tym trwałym. Odpowiednio przygotowane do budowy drewno musi być nie tylko sezonowane, ale również czterokrotnie strugane i zabezpieczone preparatami przeciwgrzybicznymi i przeciwogniowymi.

MIT 2. Domy kanadyjskie są wykonywane niedbale

Bezpośrednio z tą opinią związana jest druga, która mówi, że domy kanadyjskie są wykonane niedbale, przez co szybciej wymagają naprawy. Prawdopodobnie opinia ta wynika z tego, że domy kanadyjskie pod klucz są często budowane przez ekipy, które nie są profesjonalistami. Przez niewielką popularność tej technologii trudniej znaleźć prawdziwych fachowców, którzy rzeczywiście znają się na tym fachu. Problemy z ekipami dotyczą jednak również technologii murowanej, choć może wówczas jest więcej możliwości naprawienia ewentualnych niedociągnięć murarskich. W domach kanadyjskich kluczowe jest prawidłowe wzniesienie konstrukcji, bo to ona jest najważniejsza i jej niedoskonałości trudniej ukryć i naprawić później.

Jeżeli chciałbyś dostać ofertę na taki dom od profesjonalnej firmy posiadającej wieloletnie doświadczenie w produkcji i budowie domów energooszczędnych z prefabrykatów, wypełnij ten formularz.

MIT 3. Domy kanadyjskie mają złe parametry termiczne

Kolejna opinia, która jest związana z technologią kanadyjską mówi, że domy te w upały szybko się nagrzewają, zaś w zimie szybko wychładzają. W opinii tej jest rzeczywiście garść prawdy, bo faktycznie domy te słabo akumulują ciepło.Jednakże odpowiednia izolacja ścian zewnętrznych pozwala łatwo pozbyć się problemów z nagrzewaniem w lecie.

Odpowiednio wykonane i ocieplone domy kanadyjskie dzięki odpowiedniej izolacyjności uzyskują bardzo dobre parametry współczynnika U, poniżej 0,3 W/m2K, co daje im zasłużone miano domów energooszczędnych.

MIT 4. Domy kanadyjskie mają złą akustykę

Tego typu domom zarzuca się również problemy związane z akustyką, zwłaszcza głośne stropy. Okazuje się jednak, że problem ten najczęściej wynika nie z samej technologii, a jedynie z nieodpowiednio dobranej izolacji akustycznej pomiędzy piętrami. Przy wcześniej wspomnianym podwójnym systemie ocieplenia problem nie powinien wystąpić.

Zalety domów kanadyjskich

Poza opiniami negatywnymi, które jak widać w większości są mitami, warto spojrzeć na opinie pozytywne o domach kanadyjskich.

Domy kanadyjskie szybko się buduje

Jedną z nich, która jest niewątpliwą zaletą technologii szkieletowej to szybkość budowy. Dom szkieletowy buduje się bowiem znacznie szybciej niż dom murowany. Zwykle domy kanadyjskie pod klucz mogą być gotowe w ciągu 3 miesięcy.

Domu kanadyjskie można budować niezależnie od pory roku

Co istotne, na czas budowy domu kanadyjskiego nie ma wpływu pora roku, gdyż dom ten wymaga jedynie użycia drewna, wkrętów i gwoździ, co jest niezależne od pogody. Jedynym elementem, który należy wykonać w odpowiedniej temperaturze zewnętrznej jest fundament.

Domy kanadyjskie są energooszczędne i ekologiczne

Za domami kanadyjskimi przemawiają również względy energooszczędne i ekologiczne. Chodzi tu nie tylko o zmniejszenie zużycia energii, o które walczą ekolodzy, ale również o zastosowanie ekologicznych materiałów.

Drewno jest materiałem, który nie dość, że jest w pełni naturalny, to jeszcze rosnąc absorbuje więcej CO2 niż później jest zużywane do jego obróbki.

Domy kanadyjskie są tanie w budowie

Ostatnią niezaprzeczalną zaletą, która jest często koronnym argumentem dla zwolenników tej technologii są koszty. Ceny domów kanadyjskich są niższe niż ich murowanych odpowiedników. Tańsze są bowiem materiały, których używa się do ich wykonania, mniejsza jest ilość tych materiałów oraz krótszy jest czas pracy ekipy budowlanej. Te trzy elementy sprawiają, że takie domy stają się atrakcyjniejsze zwłaszcza dla osób z mniej zasobnym portfelem.

Domy szkieletowe - cena

W przypadku domów kanadyjskich, kluczowym pytaniem jest cena. Jaką cenę licza producenci?

Przyjrzyjmy się, jak kształtują się ceny tych domów. Na wstępie warto zaznaczyć, że podawane przez producentów ceny domów zwykle dotyczą ceny domu za 1 m2 powierzchni. Większość z nich liczy jednak powierzchnię podłogi, a nie powierzchnię użytkową, która przy domu ze skosami na poddaszu jest zdecydowanie mniejsza.

Tak więc dom o powierzchni użytkowej ok. 140 m2 z poddaszem użytkowym może mieć powierzchnię podłogi ok. 180 m2 lub więcej, w zależności od tego jak wysoka jest ścianka kolankowa.

Domy kanadyjskie - różnice między cenami 

Warto wiedzieć, że cena podawana za 1 m2 domu nie jest stała, lecz raczej mieści się w pewnych widełkach. W tabeli podano średnie ceny za 1 m2 domu oferowane przez różnych producentów. Dotyczą one domu o powierzchni od 100-140 m2.

Przy domach mniejszych konieczna jest dopłata o ok. 300-400 zł/m2, a przy większych cena jest niższa o ok. 100zł/m2. Z czego wynikają takie różnice cenowe i konieczność ewentualnych dopłat?

Zacznijmy od tego, że w każdym domu kanadyjskim są elementy stałe, które należy wykonać, a które nie wynikają bezpośrednio z jego wielkości. Mowa tu przede wszystkim o kominach i kominkach czy kuchni i łazience. Ich koszt jest wysoki i porównywalny, bez względu na to czy mówimy o domu o powierzchni 80 czy 150 m2. W domach większych ich koszt będzie dzielony przez większą liczbę m2, więc automatycznie ich udział w cenie 1 m2 będzie zdecydowanie mniejszy.

domy kanadyjskie

Domy kanadyjskie: cena. Od czego zależy?

Cena domu kanadyjskiego w dużym stopniu zależy od projektu architektonicznego. Tu znaczenie ma przede wszystkim fakt czy dom jest parterowy czy z poddaszem użytkowym. Poddasze użytkowe wymaga bowiem mocniejszego stropu, co jest droższe, ale za to mniejszej powierzchni fundamentów i mniejszego dachu.

Najtańszy dom kanadyjski

Poza liczbą kondygnacji mieszkalnych spore znaczenie ma również dach. Jeśli będzie to dach dwuspadowy bez żadnych jaskółek to jego koszt będzie zdecydowanie niższy niż koszt dachu czterospadowego z kilkoma lukarnami - tak skomplikowana konstrukcja może być nawet dwa razy droższa.

Na cenę wpłynie również liczba ścian działowych. Dom kanadyjski, w którym dominują otwarte przestrzenie jest tańszy od domu, w którym przestrzeń jest mocno podzielona. Wyższa cena jest po prostu wynikiem większej ilości materiałów budowlanych, których trzeba użyć.

Poza liczbą ścian wewnętrznych na cenę wpłynie również liczba i wielkość otworów okiennych. Znaczenie w tym wypadku ma nie tylko konieczność wykonania nadproży czy obróbek blacharskich. Chodzi również o koszt okien. Im większe okna, tym wyższa cena domu.

Podsumowując te rozważania można stwierdzić, że tanie domy kanadyjskie to domy parterowe, kryte dachem dwuspadowym, mające niezbyt wiele otworów okiennych, a we wnętrzach raczej otwarte przestrzenie.

Dom kanadyjskiFot. Budomek/budomek.com.pl

Domy kanadyjskie - instalacje

Myliłby się jednak ten, kto twierdziłby, że projekt architektoniczny jest jedynym wyznacznikiem kosztów związanych z budową domu kanadyjskiego. Otóż spory wpływ na cenę mają również zastosowane instalacje.

Domy kanadyjskie - ogrzewanie

W wersji najtańszej w domach tych są instalowane grzejniki konwektorowe. Mogą one być jednak zastąpione lub uzupełnione przez inne systemy ogrzewania, jak choćby kominek z płaszczem wodnym, ogrzewanie gazowe czy ogrzewanie pompą ciepła. Jest to jednak związane z wykonaniem dodatkowych instalacji, co podnosi koszt o ok. 20 tys. zł w przypadku dwóch pierwszych rozwiązań i ok. 70 tys. zł w przypadku pompy ciepła.

Biorąc więc pod uwagę dom o powierzchni 140 m2 daje to wzrost odpowiednio o 140 zł/m2 czy nawet 500 zł/m2. Są to więc kwoty niemałe.

Pozostałe instalacje w domach kanadyjskich

Poza instalacjami związanymi z ogrzewaniem, kuszące wydaje się być również wykonanie wentylacji mechanicznej z rekuperacją (koszt ok. 20 000 zł), paneli słonecznych (kolejne 20 000 zł), instalacji odkurzacza centralnego (ok. 4 000 zł) czy profesjonalnej instalacji alarmowej (ok. 4 000 zł).

Łączny koszt tych instalacji wyniesie ok. 48 000 zł, co dla naszego domu 140 m2 da efekt wzrostu ceny za 1 m2 o 340 zł. Doliczając te koszty, tanie domy kanadyjskie staną się dużo droższe.

Koszty budowy domu kanadyjskiego

Wpływ materiałów wykończeniowych na cenę

Ostatnim elementem, który może mieć bardzo istotny wpływ na ostateczne koszty budowy domu kanadyjskiego są koszty materiałów wykończeniowych.

Wykończenie domu kanadyjskiego pod klucz

Jak to mówią "sky is the limit", więc podanie kosztu wykończenia domu jest niezwykle trudne. Jednakże wielu producentów daje możliwość oszacowania kosztów wykończenia. Po prostu w swojej ofercie, poza domami w stanie deweloperskim, mają oni również domy pod klucz. W ofercie tej przedstawiają inwestorowi kilka możliwych wariantów wykończenia oraz cenę, za którą wykończenie to może zostać wykonane. Jest to dobre rozwiązanie zwłaszcza dla inwestorów, którzy mają ograniczony budżet i nie chcą na zakończenie budowy mieć problemu z pustym kontem i niewykończonym domem.

Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest również to, że wykonawca domów buduje ich dużo, a więc może liczyć na lepsze ceny materiałów wykończeniowych niż klient indywidualny. Dzięki skorzystaniu z tej usługi klient może więc zaoszczędzić nawet 10-15 proc. wartości materiałów wykończeniowych, przy założeniu, że wybrałby takie same jak wykonawca, lecz kupowałby je samodzielnie. Jeżeli chciałbyś otrzymać ofertę od takiej firmy, wypełnij ten formularz.

Na koniec tych rozważań można stwierdzić, że budowa taniego domu kanadyjskiego może być sporo tańsza od budowy domu w technologii tradycyjnej, ale taka wcale być nie musi. Trzeba bowiem rozsądnie dobierać projekt, wykonawcę i materiały wykończeniowe. Jeśli te trzy warunki zostaną spełnione, to efektem będzie dom nie tylko tani w budowie, ale również tani w eksploatacji dzięki energooszczędności, która wypływa z definicji tej technologii.

Więcej o:
Copyright © Agora SA