Remontujesz mieszkanie? Sprawdź, jakie błędy są najczęściej popełniane. Niektóre mogą cię słono kosztować

Remont mieszkania pozornie wydaje się błahostką. Jednak każdy, kto odnawiał swoje wnętrza wie, jak wiele wiąże się z tym trudności. Na szczęście, niektórych z nich można uniknąć. Oto najczęściej popełniane błędy, popełniane podczas remoncie.

Nieprzemyślane zakupy

Szukając odpowiednich mebli do swojego mieszkania, często tracimy zdolność racjonalnego myślenia i kupujemy meble pod wpływem chwili. W przypadku remontu, tak impulsywne zachowanie może nas niestety słono kosztować. Meble, prócz kwestii wizualnych muszą spełniać szereg wymagań, takich jak funkcjonalność i trwałość. Jednak nawet wtedy nie zawsze należy dokonać zakupu. Dlaczego? Podstawową kwestią są wymiary. Zanim dokonamy zakupu, trzeba zmierzyć konkretny mebel i sprawdzić czy i gdzie można go umieścić. Nawet najpiękniejszy mebel będzie nietrafionym zakupem, jeśli będzie zajmował zbyt wiele miejsca, zastawi przejście, albo braknie kilku centymetrów, żeby ustawić go tam, gdzie planowaliśmy. Dlatego zanim zdecydujemy się na zakup, koniecznie trzeba dobrze zmierzyć meble, aby sprawdzić czy na pewno się zmieszczą.

Brak planu

Jednym z podstawowych błędów, jakie popełniamy przy remoncie jest brak planu. Decydując się na zmiany we wnętrzach konieczne jest wcześniejsze przemyślenie każdej decyzji, aby wszystkie elementy ze sobą współgrały. Jest to o tyle ważne, że w przypadku remontu jeden błąd pociąga za sobą następne. Dlatego, zanim zdecydujemy się na kupno wszystkich mebli i sprzętów, warto zrobić dokładny plan. Powinien on uwzględniać wszystkie niezbędne elementy, takie jak dokładny metraż, skosy na ścianach, a także czy pomieszczenie znajduje się od północnej czy południowej strony. Dzięki temu lepiej dobierzemy kolor oraz oświetlenie. Mając na uwadze, że pomieszczenia znajdujące się od północnej strony będą bardziej zaciemnione, dobrze jest pomyśleć o cieplejszym oświetleniu oraz żywych kolorach, dzięki którym takie wnętrze będzie przytulniejsze i jaśniejsze.

Nie myślimy przyszłościowo

Niestety, wiele osób remontując mieszkanie nie zastanawia się nad tym, czy za kilka lat będzie ono równie funkcjonalne, co teraz. Dzieje się tak zwłaszcza, jeśli mamy małe dzieci. Bardzo często ulegamy modzie i urządzamy pokój dla dziecka, dopasowując wszystkie meble do jego aktualnego wieku. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest poszukanie złotego środka. Coraz więcej firm ma w swojej ofercie meble, np. łóżko, które można regulować. Dzięki temu nie trzeba wybierać między wersją łóżka dziecięcego albo tradycyjnego i można dostosować jego długość do obecnego wzrostu dziecka. Działa to także w drugą stronę. Jeśli remontujemy mieszkanie w którym w przyszłości pojawią się dzieci, warto wziąć to pod uwagę. W przeciwnym razie za kilka lat może się okazać, że mieszkanie będzie wymagało kolejnego remontu, by stworzyć przestrzeń do zabawy dla nowego członka rodziny.

Złe ułożenie gniazdek

W natłoku prac i poszukiwań konkretnych sprzętów i mebli często zapominamy o sprawach prozaicznych. Sztuką jest nie tylko dobrać odpowiednie akcesoria, ale pamiętać także o gniazdkach i włącznikach. Zanim zdecydujemy się na zakup mebli, trzeba zmierzyć, czy przypadkiem nie zastawią one gniazdka, uniemożliwiając tym samym odpowiednie funkcjonowanie. Cóż z tego, że urządzimy wnętrza zgodnie z najnowszymi trendami, jeśli nie lada problemem okaże się włączenie światła, albo skorzystanie z gniazdka, by wysuszyć włosy w łazience? Dlatego tak ważna podczas remontu jest funkcjonalność, o której nie można zapominać.

Rozwiązania "na chwilę"

Bardzo częstym błędem jest nie urządzanie pomieszczeń do końca, zastępując brakujące elementy, zastępczymi, które mają służyć jedynie na chwilę. W rzeczywistości bardzo często okazuje się, że meble czy akcesoria, które miały być jedynie w zastępstwie, dopóki nie uda nam się znaleźć wymarzonego dywanu czy komody, służą nam przez kolejne lata, psując całą aranżację. Rzadko kiedy prowizoryczne elementy służą jedynie przez chwilę, dlatego nie warto zastępować nowych mebli, starymi. Jeśli chcesz wyremontować mieszkanie, trzymaj się początkowych ustaleń i nie daj się zwieść myśleniu, że to jedynie tymczasowe rozwiązanie. 

Przesadna oszczędność

Niestety, w przypadku remontu często taniej, znaczy drożej. Dlaczego? Tańsze rozwiązania bardzo często okazują się nietrwałe i niefunkcjonalne, przez co efekt nie będzie taki, jak sobie wymarzyliśmy. Co więc zrobić w takiej sytuacji? Aby zbyt szybko nie być zmuszonym do kolejnego remontu i nie wydawać dwa razy pieniędzy, lepiej wybrać materiały i meble dobrej jakości, które posłużą nam na lata. Tanie odpowiedniki są najczęściej słabej jakości i już po kilku miesiącach możemy pożałować swojej decyzji.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.