Jakie mieszkanie najlepiej kupić na wynajem?

Coraz więcej osób kupuje mieszkania na wynajem. Inwestycja w nieruchomość może przynieść duże zyski, jednak zależy to od kilku czynników. Zanim rozpoczniesz poszukiwania, sprawdź, jakie mieszkanie opłaca się kupić.

Lokalizacja

Mylą się ci, którzy myślą, że najważniejszym kryterium mieszkania jest jego standard. W przypadku nieruchomości kupowanych w celu wynajęcia pierwszą kwestią, na którą trzeba zwrócić uwagę, jest lokalizacja. Nie chodzi jednak tylko o to, aby mieszkanie było usytuowane blisko centrum, a w pobliżu znajdowały się wszystkie najważniejsze sklepy. Wśród ofert najmu prym wiodą mieszkania położone w pobliżu uczelni wyższych. W końcu to właśnie studenci najczęściej poszukują lokali do wynajęcia, dlatego jeśli poszukujemy mieszkania z zamiarem najmu, warto wziąć pod uwagę oczekiwania wynajmujących. Dobra lokalizacja oznacza wszak wyższy czynsz.

Małe mieszkania górą

Okazuje się, że w przypadku wynajmu mieszkania bardzo ważna jest jego powierzchnia. Co ciekawe, jeśli szukamy lokalu na wynajem, mieszkanie o dużym metrażu nie będzie dobrym wyborem. Zdecydowanie lepiej jest wybrać lokal o powierzchni 30m2, niż kupować przestronne mieszkanie o wielkości 100 m2. Dlaczego? Okazuje się, że dochodowość mieszkania maleje wraz z jego rosnącą powierzchnią. Poza tym trzeba wziąć pod uwagę, że do ręki właściciela trafia o co najmniej 1/3 mniej niż oczekiwane zyski z wynajmu lokalu. Małe mieszkania są bardziej opłacalne także z innego powodu. Lokale o mniejszej powierzchni zdecydowanie szybciej znajdują najemców, dzięki czemu okresy niewynajęcia są krótsze niż w przypadku większych mieszkań.

Pokoje ważniejsze niż metry

Kluczową rolę przy kupnie mieszkania pod wynajem odgrywa liczba pokoi. Obecnie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania kompaktowe, czyli takie, które mają jak najmniejszy metraż, przy określonej liczbie pomieszczeń, spełniającej wymagania najemcy. Aktualnie największym zainteresowaniem cieszą się mieszkania dwupokojowe o powierzchni nieprzekraczającej 45m2. Powód jest prosty, stawka za wynajem takiego mieszkania nie będzie znacząco niższa niż w przypadku lokalu o metrażu 50-50m2, za to cena zakupu takiej nieruchomości będzie zdecydowanie niższa. Poza tym mieszkania o niewielkim metrażu z podziałem na małe pokoje chętniej znajdują najemców. Studenci wolą wynająć mieszkanie o niewielkiej powierzchni, ale z osobnymi pokojami. Powód jest banalnie prosty - dzięki temu mogą liczyć na zachowanie prywatności i równocześnie nie płacić za zbędne metry.

Miejscowość

Obecnie najwięcej osób decyduje się na zakup lokalu w Warszawie, Krakowie i Gdańsku. W miastach, w których mieszkańcy borykają się z problemem bezrobocia, zdecydowanie trudniej znaleźć chętnych na wynajem mieszkania. Trzeba liczyć się też z niższym czynszem niż w przypadku lepiej prosperujących miast. Wysokie bezrobocie w Łodzi i Katowicach wiąże się z mniejszym zapotrzebowaniem na wynajem niż w stolicy, gdzie z racji wyższych zarobków i większych możliwości przyjeżdżają ludzie z całego kraju. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że tam, gdzie można pozwolić sobie na wyższy koszt najmu, więcej płaci się za zakup nieruchomości. 

Ważne jest położenie

Dużą rolę przy kupnie mieszkania odgrywa położenie. Nie warto kupować mieszkania w samym centrum i zapłacić znacznie więcej za metr kwadratowy niż w sąsiedniej dzielnicy. Dobrze widać to na przykładzie Warszawy, gdzie za mieszkanie znajdujące się w centrum zapłacimy ponad 10 tysięcy zł za metr kwadratowy, a na położonym ok. 5 km od centrum Mokotowie stawki za metr kwadratowy lokalu wynoszą ok. 8 tysięcy. Nietrudno policzyć, że przy zakupie mieszkania o powierzchni 50m2 różnica w cenie wyniesie ok. 100 tysięcy złotych. Dlatego też nie warto dopłacać do lokalu jedynie z racji jego położenia. Dla najemcy ważne jest, aby mieszkanie znajdowało się w miejscu dobrze skomunikowanym, by łatwo można było przemieścić się do pracy czy szkoły.

Warto myśleć przyszłościowo

Zakup nieruchomości pod wynajem może być nie tylko świetnym biznesem, lecz także inwestycją na przyszłość. Wraz z upływem lat sytuacja rodzinna może ulec zmianie, dlatego już na etapie kupna warto wziąć pod uwagę, czy w przyszłości w tym mieszkaniu nie zamieszka ktoś z naszych bliskich. Łatwiej będzie wtedy zdecydować się na konkretne miasto i lokalizację. Warto także wziąć też pod uwagę kryteria praktyczne: jeśli mieszkamy w południowej Polsce, kupno lokalu w Gdańsku może okazać się kłopotliwe. Co jakiś czas będziemy zobowiązani pojawić się w wynajmowanym mieszkaniu, dlatego zbyt duża odległość może okazać się problemem.

Jeśli jednak weźmiemy pod uwagę wszystkie kryteria, które powinno spełniać mieszkanie pod wynajem, jest duża szansa, że nieruchomość przyniesie nam duże zyski i stanie się świetnym biznesem. 

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.