Nowoczesna rezydencja nad stawem

W Connecticut, w północno-wschodniej części Stanów Zjednoczonych powstała wyjątkowa rezydencja zaprojektowana przez amerykańskie Studio Cutler Anderson Architects. Prócz oryginalnej bryły uwagę zwraca okoliczna przyroda - łąki, lasy, a także duży staw.

Wyjątkowe miejsce na dom

Założenie był proste - projektanci szukali wyjątkowego miejsca na rezydencje dla pięcioosobowej rodziny. Właścicielom zależało nie tylko na nowoczesnej bryle budynku, ale także na możliwości obcowania z naturą - słuchaniu śpiewu ptaków czy łowieniu ryb. Wszystkie te warunki spełniło Biuro Projektowe Cutler Anderson Architects, które stworzyło niezwykłą rezydencje blisko lasu, nad ogromnym stawem, który wraz z budynkiem tworzy ciekawy efekt. 

Polecamy: Dom z widokiem na góry w stylu XIX-wiecznej chaty >>

budynek podzielony na trzy części

Największym wyzwaniem dla architektów było rozmieszczenie budynku tak, aby pomieścić duży staw znajdujący się na terenie działki. Właśnie dlatego budynek ma nietypową formę, został podzielony na trzy części. Z zewnątrz dom został wykonany z desek z drewna cyprysowego, które celowo zostały niewykończone, aby w ten sposób lepiej wtapiać się w naturalne otoczenie. Duże przeszklenia są umieszczone tak, by były zwrócone w stronę wody. Dzięki temu nawet w środku budynku można podziwiać okoliczną przyrodę i poczuć się niczym na leśnej polanie.

Polecamy: Oryginalna rezydencja nad jeziorem Massachusetts >>

Przeszklone przejścia

Projektantom zależało na zachowaniu odrębności budynku i stawu, dlatego zadbali o to by wyeksponować zarówno rezydencję, jak i jej otoczenie. Bez wątpienia woda pełni centralny punkt działki - to właśnie ona przykuwa uwagę i dodaje budynkowi klimatu. Trzy części budynku są połączone ze sobą specjalnymi przeszklonymi przejściami, przypominającymi most. Co ciekawe każda z części budynku pełni inną funkcję.

Polecamy: Dom z dwuspadowym dachem i nietypową elewacją >>

Duże przeszklenia

Dzięki dużym przeszkleniem wnętrza domu są wyjątkowo jasne i przestronne. W budynku znajduje się kuchnia, położona pomiędzy pokojem dziennym a salonem i jadalnią. W pomieszczeniach dominuje drewno, które idealnie oddaje charakter miejsca i nawiązuje do krajobrazu za oknem.

W drugiej części budynku znajdują się trzy sypialnie, każda z łazienką. Przeszklone ściany rozświetlają wnętrza, dzięki czemu pomieszczenia wydają się optycznie większe i bardziej przestronne.

W zgodzie z naturą

W trzeciej części znajdują się kolejne dwie sypialnie oraz garaż prowadzący do bocznej drogi. Także w tej części każda z sypialni ma oddzielną łazienkę oraz niewielki przedsionek. W środku budynku znajduje się drewno jodłowe, które oddaje charakterystyczny, czerwony odcień idealny do wnętrz. Dzięki temu pomieszczenia są bardziej przytulne i cieplejsze. 

Polecamy: Nietypowa rezydencja na skalistym wybrzeżu Rockport >>

Dom w standardzie energooszczędnym

Prócz drewna, które dominuje we wnętrzach, innym wykorzystanym materiałem są duże kamienne płytki podłogowe w jasnoszarych odcieniach. Właścicielom domu zależało także na uzyskaniu energii odnawialnej. Dlatego też dom jest ogrzewany i chłodzony dzięki źródłom geotermalnym, a także za pomocą paneli słonecznych znajdujących się na dachu, które zapewniają dodatkową energię elektryczną.

Dane projektu:

Studio projektowe: Cutler Anderson Architekci 

Architekt: James Cutler

Kierownicy projektu: Meghan Griswold, David Curtin

Zdjęcia: David Sundberg-  ESTO

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.