Ile kosztuje remont domu - mieszkania?

Zbliża się okres urlopowy, kiedy najczęściej planujemy odnawianie domu czy mieszkania. Sprawdź, ile w przybliżeniu zapłacisz za robociznę za konkretne prace remontowe - malowanie ścian, układanie płytek, wymianę drewnianej podłogi lub ceramiki łazienkowej i inne.

Zanim zaczniemy remont

Samodzielne wykonywanie prac remontowych sprawdza się zazwyczaj wtedy, gdy zmiany do wykonania są stosunkowo proste. Jeśli nie masz doświadczenia, lepiej zdać się na fachowców - zobacz jak ich szukać. Jak wybrać tynkarza, glazurnika, malarza... Trzeba wtedy pomyśleć o ich legalnym zatrudnieniu i podpisać umowę.

Zanim zaczniesz remont, przeczytaj o tym na co zwrócić szczególną uwagę. A może szukasz sposobów na sfinansowanie remontu?

Czasem przy zmianie aranżacji wnętrz warto zastanowić się czy skorzystać z pomocy projektanta, który z pewnością przyspieszy prace nad zagospodarowaniem przestrzeni domu i ułatwi kontakty z fachowcami.

Malowanie ścian

Najbardziej efektowną, od razu widoczną zmianą w domu jest zmiana koloru ścian lub czasem tylko ich odświeżenie. Jeśli malujesz samodzielnie, możesz zacząć od sporządzenia planu pracy dla początkującego malarza. Trzeba będzie przygotować ściany przed malowaniem, podjąć decyzję jaki kolor wybrać, jaką farbę, czy malować pędzlem czy wałkiem. Oto kilka naszych rad - poradnik malowania ścian.

 

Ile to kosztuje - robocizna (ceny netto):

- Odbicie tynków wewnętrznych z zaprawy cementowo-wapiennej lub cementowej na ścianach i stropach - 12,89-22,01 zł/m2

- Przecieranie tynków z zeskrobaniem starej farby - 9,92-16,94 zł/m2

- Zeskrobanie i zmycie starej farby w pomieszczeniach - 2,51-4,02 zł/m2

- Uzupełnienie tynków z zaprawy cementowo-wapiennej na ścianach i stropach - 33,62-56,53 zł/m2

- Kładzenie gładzi gipsowej na ścianie (jedna warstwa) - 11,09-18,75 zł/m2

- Ręczne układanie zwykłych tynków - 22,84-36,67 zł/m2

- Dwukrotne malowanie farbą emulsyjną, bez gruntowania tynków wewnętrznych, gładkich - 4,28-7,98 zł/m2

- Dwukrotne malowanie farbą emulsyjną z gruntowaniem podłoża z płyt gipsowo-kartonowych - 4,97-9,09 zł/m2

- Dwukrotne malowanie farbami emulsyjnymi starych tynków ścian wewnętrznych, z przygotowaniem powierzchni pod malowanie - 6,13-11,17 zł/m2

 

Ceny wg. danych Sekocenbud

Tapetowanie

Tapety od dłuższego czasu są bardzo modne. W projektowaniu wnętrz panuje trend podkreślania ładną, dekoracyjną tapetą najwyżej jednej lub dwóch ścian w pomieszczeniu, takich, na które chcemy zwrócić szczególną uwagę. Wytapetowane pojedyncze ściany mogą być tłem dla imponującego, na przykład odziedziczonego po przodkach mebla (łóżka, komody, stołu czy konsoli) lub zdobić ścianę, na którą "wchodzimy" najczęściej do domu czy mieszkania. Podpowiadamy jaką tapetę wybrać - w sprzedaży jest ogromny wybór - winylową, papierową, flokowaną, na fizelinie, a może fototapetę? Staniemy przed decyzją czy kupujemy w rolce czy w arkuszu, ile rolek, jaki klej wybrać. Zobacz jak, krok po kroku, przykleić tapetę do malowania, a w jaki sposób papierową.

 

Ile to kosztuje - robocizna (ceny netto):

- Zrywanie starych tapet - 2,24-3,84 zł/m2

- Przecieranie tynków ze zdzieraniem tapet - 9,92-16,94 zł/m2

- Układanie tapet gładkich na zakład - 12,49-20,13 zł/m2

 

Ceny wg. danych Sekocenbud

Wymiana lub remont drewnianej podłogi

Drewniane podłogi w naturalny sposób, w trakcie użytkowania ulegają zniszczeniu. Czasem wystarczy tylko naprawić wytarty w jednym miejscu fragment podłogi lub wymienić listwy przypodłogowe na ładniejsze lub praktyczniejsze. W spoinach pomiędzy poszczególnymi klepkami parkietu często pojawiają się widoczne pęknięcia i szczeliny, które można odnowić. A co zrobić ze starą podłogą na legarach - nie zawsze trzeba się jej pozbywać? Dużym wyzwaniem dla wykonawcy jest wykonanie styku posadzek z różnych materiałów, na przykład z kamienia i parkietu. Warto pamiętać, że chociaż drewnianą podłogę może ułożyć majsterkowicz-amator, to posadzkę, z którą przez wiele lat nie będzie się nic działo może ułożyć tylko dobry fachowiec.

Zobacz czym oprócz drewna można wykończyć podłogę.

A dla miłośników drewna za wszelką cenę, nawet w łazience - kilka porad o egzotycznym drewnie.

 

Ile to kosztuje - robocizna (ceny netto):

- Uzupełnienie posadzki z deszczułek parkietowych dębowych lub jesionowych (do grubości 22 mm) - 137,54-235,75 zł/m2

- Zerwanie posadzki z tworzyw sztucznych - 3,74-6,39 zł/m2

- Rozebranie posadzek z deszczułek z oderwaniem listew lub cokołów - 15,59-26,62 zł/m2

- Rozebranie i ułożenie ślepych podłóg z desek podłogowych - 61,47-88,05 zł/m2

- Ocyklinowanie posadzek z deszczułek zniszczonych lub malowanych lakierem chemoutwardzalnym - 21,61-36,92 zł/m2

- Układanie posadzki z deszczułek parkietowych dębowych, jesionowych kl. I, grubości 22 mm - 147,66-252,81 zł/m2

- Układanie posadzki z paneli podłogowych warstwowych, układanych na klej - 215,71-293,39 zł/m2

- Układanie cokołów z drewna liściastego - 15,89-24,23 zł/m2

- Lakierowanie posadzek i parkietów - 11,52-18,26 zł/m2

 

Ceny wg. danych Sekocenbud

Wymiana płytek ceramicznych

Powierzchnie ułożone z płytek ceramicznych nie zawsze trzeba w całości wymieniać. Chociaż nie jest to łatwe, to kilka odklejających się płytek można przymocować z powrotem. Czasami aby odświeżyć podłogę wystarczy wymienić tylko fugi. Nowe płytki ceramiczne można również położyć bez zrywania starej glazury czy terakoty. Jeśli jednak trzeba zdemontować starą okładzinę w całości, to warto poczytać więcej o przygotowaniu podłoża pod nową warstwę płytek. W sprzedaży znajdziemy wiele różnych zapraw do przyklejania płytek - którą wybrać? Jak rozmieścić na ścianie płytki ceramiczne, aby efekt był doskonały? Wbrew pozorom nie jest to takie proste... Więcej o płytkach ceramicznych dowiecie się z wywiadu, który przeprowadziliśmy z naszymi ekspertami. Odpowiedzą na pytania jakie płytki są teraz modne, kto je projektuje, jak powstają i czym różnią się między sobą, czy polskie wyroby są tak dobre jak zagraniczne ...itp.

Obejrzyjcie galerie płytek, które można układać nie tylko w łazience czy w kuchni. A co można ułożyć na ścianie zamiast glazury?

 

Ile to kosztuje - robocizna (ceny netto):

- Rozebranie okładzin ściennych i podłogowych z płytek ceramicznych - 28,69-48,99 zł/m2

- Przygotowanie podłoża pod posadzki z terakoty lub gresu układanych na klej - 7,66-14,42 zł/m2

- Wykonanie warstwy wyrównawczej pod posadzki z zaprawy cementowej grubości 20 mm - 12,32-18,60 zł/m2

- Układanie na ścianach glazury o wymiarach 20x20 cm na klej, z przygotowaniem podłoża - 82,08-139,22 zł/m2

- Układanie posadzki z płytek gresowych nieszkliwionych, 30x30 cm - 76,79-151,91 zł/m2

- Układanie na klej posadzki z płytek terakotowych 20x20 cm - 110,11-200,79 zł/m2

- Układanie na klej posadzki z płytek terakotowych 30x30 cm - 65,42-138,74 zł/m2

 

Ceny wg. danych Sekocenbud

Wymiana ceramiki łazienkowej

W łazience oprócz ułożenia nowych płytek często decydujemy się na nową ceramikę sanitarną. Do wyboru mamy urządzenia stojące lub podwieszane. Do podwieszanych potrzebne będą specjalne stelaże podtynkowe, dzięki którym wszelkie podłączenia stają się niewidoczne.

Wymiana prysznica wiąże się często z podjęciem decyzji jaki brodzik wybrać - akrylowy czy stalowy, a może powinien być bardzo płytki. Czasem warto zapewnić sobie odrobinę luksusu i zamontować w kabinie panel prysznicowy. Zastanawiając się nad tym czy kupić wannę z hydromasażem, warto wiedzieć w jaki sposób trzeba będzie później o nią dbać.

Zobacz umywalkowe piękności, umywalki z szafką lub w postaci konsoli, nietypowe wanny, miski ustępowe i bidety, pomysł na prysznic.

 

Ile to kosztuje - robocizna (ceny netto):

- Wymiana umywalki ceramicznej z syfonem - 189,56-403,92 zł

- Wymiana wanny - 377,58-566,23 zł

- Wymiana brodzika akrylowego 90x90 cm - 316,47-437,05 zł

- Wymiana ustępu typu kompakt - 548,25-983,31zł

- Wymiana bidetu z baterią, natryskiem dolnym, zaworami i syfonem - 531,33-754,44 zł

 

Ceny wg. danych Sekocenbud

Wymiana baterii łazienkowych i kuchennych

Eksperci z branży baterii donoszą, że od kilku lat polscy klienci przestali się sugerować tylko ceną i nie kupują dla zasady najtańszych produktów. Raczej ulegają "marketingowi szeptanemu" i robią rozeznanie wśród znajomych, którzy polecają lub odradzają kupno baterii danej firmy, kierowani własnym doświadczeniem. Wiedzą, że bateria musi nie tylko ładnie wyglądać, ale również być funkcjonalna, że może oszczędzać wodę, regulować temperaturę. Zwłaszcza w bateriach kuchennych znajdziemy kilka ciekawych udogodnień takich jak podłączenie do zmywarki, oświetlenie, dwie wylewki, dozownik na detergenty i inne. Oczywiście trzeba wiedzieć jak dbać o baterie.

 

Ile to kosztuje - robocizna (ceny netto):

- Wymiana baterii umywalkowej ze spustem otwieranym dźwignią - 156,04-254,95 zł

- Wymiana baterii prysznicowej ściennej z sitkiem i rurą natryskową - 174,03-232,84 zł

- Wymiana baterii wannowej ściennej z natryskiem wężowym - 181,51-261,38 zł

- Montaż baterii zlewozmywakowej stojącej - 129,36-211,53 zł

 

Ceny wg. danych Sekocenbud

Wymiana okien i drzwi

W każdym domu po kilkunastu latach użytkowania drzwi i okna nadają się do wymiany nie tylko z powodu zużycia, wyglądu czy usterek, ale także ze względu na nowoczesne rozwiązania, które firmy ciągle opracowują z myślą o wygodzie użytkowania i funkcjonalności. W sprzedaży znajdziemy okna z szybami przeciwsłonecznymi, samoczyszczącymi czy z rozwiązaniami dla osób starszych i niepełnosprawnych, można też zamówić produkt o całkiem niestandardowych kształtach. Zanim zdecydujesz się na zakup okna, przeczytaj artykuł o tym jak wybrać dobre okno i ile powinno mieć szyb, a może wystarczy wymienić pękniętą szybę?

Współcześnie projektowane drzwi wewnętrzne nie są już tylko zwykłą przegrodą budowlaną, ale stają się meblem, ozdobą i dopełnieniem wnętrza. Wybieramy je przede wszystkim ze względu na zastosowany materiał i wzór. Coraz częściej decydujemy się na rozwiązania poprawiające korzystanie z nich - montujemy modele dwuskrzydłowe czy przesuwne. Sprawdź czy można wymienić drzwi za 2000 zł. A co warto wiedzieć o wejściowych drzwiach antywłamaniowych?

 

Ile to kosztuje - robocizna (ceny netto):

- Dwukrotne malowanie farbą drzwi o powierzchni ponad 1,0 m2 (uprzednio malowanej) - 16,34-27,66 zł/m2

- Dwukrotne malowanie farbą okien o powierzchni ponad 1,0 m2 (uprzednio malowanej) - 21,18-35,90 zł/m2

- Obsadzenie ościeżnic drewnianych w ścianach wewnętrznych z cegieł, o powierzchni otworu do 2,0 m2 (bez ceny ościeżnicy) - 51,94-86,78 zł/szt.

- Montaż skrzydła drzwiowego wewnętrznego płytowo-płycinowego, oszklonego - 179,62-289,30 zł/m2

- Montaż skrzydła drzwiowego wewnętrznego płytowo-płycinowego, pełnego - 133,30-232,96 zł/m2

- Montaż skrzydła drzwiowego zewnętrznego - 490,89-564,48 zł/m2

- Montaż okna drewnianego, 2-dzielnego, 2-szybowego o powierzchni 1,5-2,0 m2 - 653,64-860,33 zł/m2

- Montaż okna PVC typu VEKA z okuciami obwiedniowymi o powierzchni 1,5-2,0 m2 - 407,39-652,12 zł/m2

 

Ceny wg. danych Sekocenbud

Wymiana parapetów wewnętrznych

Przy okazji wymiany okien warto zastanowić się nad zmianą parapetów. Najbezpieczniej jest traktować parapet jak część okna. Wykonany z materiału kolorystycznie dopasowanego do ramy okiennej, stworzy z nim zamkniętą całość. Zanim kupisz parapet zastanów się z jakiego materiału powinien być wykonany - do wyboru mamy drewno, kamień, marmur syntetyczny, konglomerat, płytę wiórową oklejoną laminatem lub płytę PVC.

 

Ile to kosztuje - robocizna (ceny netto):

- Wykucie parapetu z muru - 15,91-27,16 zł/m

- Obsadzenie parapetów o długości do 1,5 m w ścianach z cegieł (bez ceny parapetu) - 41,73-69,86 zł/szt.

 

Ceny wg. danych Sekocenbud

Sufity podwieszane i dodatkowe oświetlenie

Przy okazji remontu łazienki czy kuchni można zdecydować się na budowę sufitu podwieszanego i zamontować w nim dodatkowe źródła światła poprawiające komfort korzystania z tych pomieszczeń. Sufity podwieszane oprócz tej podstawowej zalety możliwości ukrycia za nimi instalacji, pozwalają po prostu urozmaicić przestrzeń.

 

Ile to kosztuje - robocizna (ceny netto):

- Montaż sufitu podwieszanego z pojedynczych płyt g-k, zwykłych, grubości 9,5 mm, na ruszcie z pojedynczych kształtowników metalowych - 62,68-99,73 zł/m2

 

Ceny wg. danych Sekocenbud

Wymiana grzejników

Zanim zdecydujesz się na wymianę grzejnika, dowiedz się więcej o rabatach, transporcie, osprzęcie i montażu, również o tym w jaki sposób dobrze go podłączyć do instalacji. Pamiętaj o tym, że ciepło z grzejników można sobie dozować odpowiednim sterowaniem. Szukaj inspiracji, zobacz galerię ozdobnych grzejników, sprawdź ile kosztują. O remoncie instalacji grzewczej przeczytasz w rozmowie naszych doświadczonych ekspertów-instalatorów: Tadeusz Dudek, Zbigniew Lewandowski i Roman Strzelczyk.

 

Ile to kosztuje - robocizna (ceny netto):

- Dwukrotne malowanie farbami alkidowymi grzejników żeberkowych - 29,15-49,00 zł/m2

- Wymiana grzejnika żeliwnego, członowego o pow. grzejnej do 2,5 m2 (8 elementów) - 371,42-484,81 zł/kpl.

- Wymiana grzejnika żeliwnego, członowego o pow. grzejnej do 5 m2 (15 elementów) - 686,01-892,07 zł/kpl.

- Montaż grzejników łazienkowych z rur stalowych gładkich (drabinkowych) 600/800 mm - 401,09-517,17 zł/szt

- Montaż grzejników łazienkowych z rur stalowych gładkich (drabinkowych) 600/1200 mm - 557,77-644,64 zł/szt

- Montaż grzejników stalowych dwupłytowych, o wys. 500 i 600mm i dł. 1000 mm - 400,79-682,77zł/szt

 

Ceny wg. danych Sekocenbud

Remont domu - zobacz więcej:

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.