Ekspert z IKEA odpowiada na pytania czytelników #1

IKEA słynie z pomysłowych rozwiązań do małych wnętrz i nie tylko. Dlatego na pytania czytelników dotyczące problemów aranżacyjnych odpowiada dekoratorka wnętrz IKEA Katarzyna Jaros-Puzio. Przeczytaj, z czym zmagają się Polacy w aranżacji wnętrz.
Zasłony zamiast frontów - szafa tania i efektowna. Zasłony zamiast frontów - szafa tania i efektowna. fot. IKEA

Pytanie 1: gdzie trzymać ubrania?

PYTANIE: Nie chcę inwestować w stałe elementy wystroju, jak choćby wbudowane szafy, bo nie zamierzam długo mieszkać w swojej kawalerce. Ale gdzie trzymać ubrania?

ODPOWIEDŹ: Jeśli w pokoju jest wnęka, proponuję wypełnić ją elementami systemów do przechowywania - mogą to być np. ażurowe regały z drążkami na wieszaki, półkami, drucianymi koszami i różnymi pojemnikami. To niedrogie rozwiązanie, zwłaszcza jeśli fronty zastąpimy zasłonami zawieszonymi na szynie przymocowanej np. do sufitu. Znacznie tańsze od szafy będą również wieszaki na kółkach. Widuje się je głównie w sklepach, ale znakomicie nadają się do mieszkania. Można na nich trzymać nie tylko sukienki czy marynarki, ale także drobne części garderoby włożone do wiszących półek i kieszeni. Aby tak przechowywane ubrania się nie kurzyły, trzeba je chować do pokrowców.

Otwarte półki zastępują szafki zamykane drzwiczkami. Otwarte półki zastępują szafki zamykane drzwiczkami. fot. IKEA

Pytanie 2: brak schowków w kuchni

PYTANIE: Urządzając kuchnię, zrezygnowałam z szafek wiszących. Teraz tego żałuję, bo mam zdecydowanie za mało schowków. Co robić?

ODPOWIEDŹ: Najprostszym rozwiązaniem są półki zawieszone na ścianie w dowolnej, niekoniecznie symetrycznej kompozycji. W sklepach znajdziemy modele o różnej długości i głębokości, zrobione z rozmaitych materiałów - metalu, drewna, szkła. Bez trudu dobierzemy więc takie, które pasują do już istniejącej zabudowy i oczywiście do przeznaczonego na nie miejsca. Można na nich stawiać naczynia, pojemniki na produkty spożywcze, a nawet garnki. Radzę jednak nie zdawać się na przypadek w wyborze przechowywanych tam rzeczy, tylko dobrze się zastanowić, co warto wyeksponować, a co lepiej ukryć w szafkach. Uzupełnieniem półek mogą być mocowane na ścianie listwy magnetyczne na noże oraz relingi z haczykami, na których zawiesimy kubki, filiżanki czy pojemniki na sztućce.

Stół jadalny z powodzeniem może służyć jako biurko. Stół jadalny z powodzeniem może służyć jako biurko. fot. IKEA

Pytanie 3: gdzie wstawić biurko?

PYTANIE: Obowiązki zawodowe coraz częściej zmuszają mnie do pracy w domu. Niestety, wszystkie ściany są już zagospodarowane i nie pozostało przy nich miejsca na biurko, nawet nieduże. Doradźcie coś.

ODPOWIEDŹ: Pracować można nie tylko przy biurku ustawionym przy ścianie. Jego rolę równie dobrze odegra stół jadalny umieszczony na środku pomieszczenia - z tego mebla nie korzysta się przecież przez cały dzień. Warto pomyśleć o modelu z szufladą, która przyda się na akcesoria niezbędne podczas pracy. A w blat proponuję wbudować ładowarkę do laptopa, tak by w każdej chwili można było naładować baterię.

Więcej o:
Copyright © Agora SA