Wnętrza: biblioteka na 10 sposobów

Prawdziwy miłośnik książek nie zdradzi ich na korzyść elektronicznej konkurencji i zawsze będzie miał w domu mniejszy lub większy księgozbiór. Zobaczcie, jak można przechowywać ulubione tomy, by wpisały się w klimat wnętrza.
WNĘTRZA: półżartem<BR />
Prosty drewniany regał został wbudowany skosem w ścienną wnękę. Na takie nietypowe rozwiązanie zdecydowali się gospodarze, którzy do tradycyjnie urządzonego salonu chcieli wprowadzić nieco humoru.<BR />
Warto wiedzieć: światło do czytania
Prawdziwy bibliofil nie obejdzie się bez wygodnego miejsca do czytania. Aranżując kącik, pamiętajmy o dobrym oświetleniu.
W pomieszczeniu, w którym czytamy, jest potrzebne łagodne światło ogólne; bezpośrednio na książkę powinno natomiast padać dodatkowe, lekko rozproszone światło punktowe.
W zależności od wystroju wnętrza kącik możemy oświetlić lampą podłogową lub biurkową z regulowanym ramieniem i nieprzezroczystym abażurem. Przydadzą się również halogenowe punkty, zainstalowane np. w suficie nad półkami, które oświetlą księgozbiór i ułatwią wyszukiwanie potrzebnych książek.
Wybierając źródło światła, zdecydujmy się na dobrej jakości energooszczędne świetlówki lub LED-y. Najkorzystniejsze dla naszych oczu jest światło o barwie zbliżonej do naturalnego (tzw. barwa dzienna) i o mocy 40-60 W.

WNĘTRZA: półżartem
Prosty drewniany regał został wbudowany skosem w ścienną wnękę. Na takie nietypowe rozwiązanie zdecydowali się gospodarze, którzy do tradycyjnie urządzonego salonu chcieli wprowadzić nieco humoru.
Warto wiedzieć: światło do czytania Prawdziwy bibliofil nie obejdzie się bez wygodnego miejsca do czytania. Aranżując kącik, pamiętajmy o dobrym oświetleniu. W pomieszczeniu, w którym czytamy, jest potrzebne łagodne światło ogólne; bezpośrednio na książkę powinno natomiast padać dodatkowe, lekko rozproszone światło punktowe. W zależności od wystroju wnętrza kącik możemy oświetlić lampą podłogową lub biurkową z regulowanym ramieniem i nieprzezroczystym abażurem. Przydadzą się również halogenowe punkty, zainstalowane np. w suficie nad półkami, które oświetlą księgozbiór i ułatwią wyszukiwanie potrzebnych książek. Wybierając źródło światła, zdecydujmy się na dobrej jakości energooszczędne świetlówki lub LED-y. Najkorzystniejsze dla naszych oczu jest światło o barwie zbliżonej do naturalnego (tzw. barwa dzienna) i o mocy 40-60 W. Fot. Slawomir Frackowiak
WNĘTRZA: lekka ścianka<BR />
W tym mieszkaniu sypialnię urządzono w pokoju dziennym i przesłonięto regałem z książkami. Od strony salonu stoi przy nim sofa i lampka (idealne miejsce do czytania). Od strony sypialni na dole regału są zamykane szafki.
WNĘTRZA: lekka ścianka
W tym mieszkaniu sypialnię urządzono w pokoju dziennym i przesłonięto regałem z książkami. Od strony salonu stoi przy nim sofa i lampka (idealne miejsce do czytania). Od strony sypialni na dole regału są zamykane szafki. Fot. Marek Szymanski
WNĘTRZA: wciąż więcej<BR />
Księgozbiór właściciela systematycznie się powiększa, wykonany na zamówienie regał
biblioteczny w całości wypełnił więc ścianę z drzwiami. Zamiast długich półek zaprojektowano w nim równe modułowe przegrody.
WNĘTRZA: wciąż więcej
Księgozbiór właściciela systematycznie się powiększa, wykonany na zamówienie regał biblioteczny w całości wypełnił więc ścianę z drzwiami. Zamiast długich półek zaprojektowano w nim równe modułowe przegrody. Fot. Sylwester Rejmer
WNĘTRZA: na dobranoc<BR />
Biblioteczka w sypialni - pomysł nie tylko dla osób lubiących czytać przed snem. Można na przykład zabudować ścianę za łóżkiem - jeśli półki będą miały jej kolor, regał nie zdominuje wnętrza.
WNĘTRZA: na dobranoc
Biblioteczka w sypialni - pomysł nie tylko dla osób lubiących czytać przed snem. Można na przykład zabudować ścianę za łóżkiem - jeśli półki będą miały jej kolor, regał nie zdominuje wnętrza. Fot. Sylwester Rejmer
WNĘTRZA: proste rozwiązanie<BR />
Ściana dekoracyjnie wykończona tzw. czesanym tynkiem jest główną ozdobą wnętrza. Proste półki na książki nie odwracają od niej uwagi. Ciekawym pomysłem są zamontowane na stałe podpórki do książek.
WNĘTRZA: proste rozwiązanie
Ściana dekoracyjnie wykończona tzw. czesanym tynkiem jest główną ozdobą wnętrza. Proste półki na książki nie odwracają od niej uwagi. Ciekawym pomysłem są zamontowane na stałe podpórki do książek. Fot. Michal Skorupski
WNĘTRZA: pod sufitem<BR />
Liczny księgozbiór trudno pomieścić na niewielkim metrażu, dlatego warto wykorzystać każdą wolną przestrzeń. Rzadziej czytane tomy można ustawić np. na półkach nad drzwiami.
WNĘTRZA: pod sufitem
Liczny księgozbiór trudno pomieścić na niewielkim metrażu, dlatego warto wykorzystać każdą wolną przestrzeń. Rzadziej czytane tomy można ustawić np. na półkach nad drzwiami. Fot. Sylwester Rejmer
WNĘTRZA: po łuku<BR />
Duży korytarz (11 m kw.) aż się prosił się o dodatkową funkcję - właściciele urządzili w nim bibliotekę. Za względu na łukowaty kształt pomieszczenia całą zabudowę trzeba było zrobić na wymiar.
WNĘTRZA: po łuku
Duży korytarz (11 m kw.) aż się prosił się o dodatkową funkcję - właściciele urządzili w nim bibliotekę. Za względu na łukowaty kształt pomieszczenia całą zabudowę trzeba było zrobić na wymiar. Fot. Alex Pavlovic
WNĘTRZA: za szkłem<BR />
W klasycznie zaaranżowane wnętrze wpisuje się zrobiona na zamówienie stylowa szafa z przeszklonymi drzwiami. Takie rozwiązanie ma ogromną zaletę - księgozbiór się nie kurzy.
WNĘTRZA: za szkłem
W klasycznie zaaranżowane wnętrze wpisuje się zrobiona na zamówienie stylowa szafa z przeszklonymi drzwiami. Takie rozwiązanie ma ogromną zaletę - księgozbiór się nie kurzy. Fot. Dariusz Dostojewski
WNĘTRZA: pomoc kuchenna<BR />
Na domową bibliotekę przeznaczono część zabudowy kuchennej. Przeszklone szafki w półwyspie są dostępne od strony salonu, nie ma więc obaw, że wilgoć lub tłuste osady zniszczą księgozbiór.
WNĘTRZA: pomoc kuchenna
Na domową bibliotekę przeznaczono część zabudowy kuchennej. Przeszklone szafki w półwyspie są dostępne od strony salonu, nie ma więc obaw, że wilgoć lub tłuste osady zniszczą księgozbiór. Fot. Sylwester Rejmer
WNĘTRZA: w kwadracie<BR />
Gdy książek nie jest dużo, można się pokusić o ciekawe zaaranżowanie biblioteczki. Nasza propozycja to kwadratowe półki połączone taflami przezroczystego szkła.
WNĘTRZA: w kwadracie
Gdy książek nie jest dużo, można się pokusić o ciekawe zaaranżowanie biblioteczki. Nasza propozycja to kwadratowe półki połączone taflami przezroczystego szkła. Fot. Radoslaw Wojnar
Więcej o:
Komentarze (10)
Wnętrza: biblioteka na 10 sposobów
Zaloguj się
 • tubi_ornot

  Oceniono 28 razy 26

  To wszystko półeczki na podręczną biblioteczkę, a nie domową bibliotekę. Choć niektóre pomysły mogą być wykorzystane jako dodatkowe miejsca na książki. Ale mam wrażenie że, niestety, w wielu domach są wystarczające.

 • polska_baba

  Oceniono 27 razy 25

  Jakbym miała tylko tyle książek, jak pokazane jest na tych zdjęciach, to nie miałabym problemu. Parę lat temu w ramach bookcrossingu wyniosłam z domu ponad 600 książek, nawet nie zauważyliśmy specjalnej różnicy. U mnie każdy centymetr półek jest wykorzystany, najczęściej piętrowo.

 • kerkopithekion

  Oceniono 9 razy 7

  lubię takie "ściany" z książek - więc najbardziej mi odpowiadają te drzwi obramowane półkami
  ale mam smutne wrażenie że mało kto ma tyle książek żeby potrzebował aż tylu tych półek :(

 • pinola

  Oceniono 3 razy 3

  Mam taką wielką bibliotekę na łuku, w korytarzu i o ile wygląda naprawdę super - o tyle jej funkcjonalność jest dyskusyjna. W korytarzu często się chodzi i nawet pomimo codziennego odkurzania - to na ksiązki lecą tłumany kurzu. Przeszklenie tego byłoby trudne (łuk) i zniszczyłoby cały efekt. A odkurzanie wielkiej ilości książek jest zajeciem trudnym i mozolnym. Przekonałam się we własnym domu, że biblioteka jednak najlepiej za szkłem i niekoniecznie w korytarzu...

 • msqu

  Oceniono 9 razy -5

  Ach, książki. Ten fetysz klasy aspirującej.

  Moim zdaniem czytanie literatury popularnej (np. Władcy Pierścieni) nie daje niczego więcej oprócz chwili oderwania od rzeczywistości. Czyli de facto eskapizmu. Czy to jest dobre i rozwijające, to nie wiem. Ale obecnie na pewno snobistyczne.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX