Kawalerka. Minimalizm w mieszkaniu

Minimalizm? Ależ tak! Zmysłowość w harmonijnym związku z funkcjonalizmem. Podana nie wprost, lecz zasugerowana. Bardzo na miejscu w warszawskiej kawalerce-hotelu o powierzchni 24 m kw., gdzie motywem przewodnim jest relaks i przyjemność dla zmysłów.

Kawalera łatwa w utrzymaniu

Podczas spotkania, na którym przedstawiałam projekt, właściciel nic nie mówił. Oglądał, oglądał, oglądał i tylko od czasu do czasu rzucał tylko: OK. Po czym wyszedł, żeby przemyśleć - opowiada Anna Olszewska, projektantka z warszawskiej pracowni Space Design. - Wytrzymałam dziesięć minut, a potem wysłałam mu sms z pytaniem "I jak?". W odpowiedzi otrzymałam "Super! Relax jest the best!".

Kawalerka w wersji mikro. To mieszkanie ma tylko 18 m kw.

Pełna kompensacja

Malutka kawalerka jest nowocześnie wykończona, ultrafunkcjonalna i pełna designerskich smaczków. Na pierwszy rzut oka wystrój wydaje się prosty, dopiero drugie, uważne spojrzenie pozwala dostrzec specyficzną jakość, którą Anna określa jako "sensualny funkcjonalizm".

Na skromnej powierzchni udało mi się zmieścić sypialnię, łazienkę, szafy w przedpokoju i pełnowymiarową kuchnię z lodówką, zmywarką, płytą oraz piekarnikiem. Zależało mi na tym, żeby wnętrze było łatwe w utrzymaniu, jasne i przestronne, dlatego nie użyłam drewna, lecz gładkiego, lakierowanego MDF-u. Na podłodze zamiast popularnej żywicy położyliśmy wylewkę poliuretanową, która w dotyku jest przyjemnie ciepła i elastyczna - wylicza projektantka.

Motyw przewodni fototapeta

Skrót perspektywiczny, w jakim został pokazany motyw na fototapecie, wprowadza element dynamiki nie tylko do obrazu, ale do całej przestrzeni dziennej. Neon wykonano we współpracy z firmą, która wyprodukowała oryginalny, umieszczony na elewacji warszawskiego kina Relax.

Kawalerka czyli wszystko w jednym

Podział przestrzeni

Strefę dzienną (mieszcząca sypialnię i kącik jadalny) można odseparować od przeszklonej kabiny prysznicowej za pomocą przesuwnych drzwi z lakierowanego MDF. Brodzik, model Olympic, Novellini; bateria prysznicowa, model Citterio M, Axor. Oświetlenie w postaci wpuszczanych oczek sufitowych w korytarzu i łazience, Spotline.

Kawalerka - jak urządzić to najmniejsze z mieszkań

- Punktem zaczepienia dla wyobraźni jest otwarty prysznic, oczywiście dodatkowo podświetlony - led zapala się albo gaśnie, w zależności od potrzeb. Z jednej strony chodziło mi, jak zawsze, o funkcjonalność i estetykę. Ale z drugiej o zmysłową przyjemność przebywania w tym wnętrzu. Wyobraziłam sobie zapracowanego singla, który w sprawach biznesowych przyjeżdża do Warszawy - tłumaczy projektantka. - Jest sam i po pełnym napięć dniu odpoczywa, swobodnie korzystając z intymności, którą daje ta przestrzeń. A jeśli zatrzyma się tu para, tym lepiej. Zaraz obok prysznica mamy łóżko... Skąd wziął się ten pomysł? Uważam, że życie powinno mieć w sobie seksapil! Projektując wnętrze w taki sposób, chciałam to wręcz narzucić! - śmieje się Anna Olszewska.

Kuchnia dopasowana do potrzeb

Zabudowa stolarska została wykonana na zamówienie wg koncepcji projektantki. Stół (na trzech nogach, co pozwala wsunąć dwa krzesła), model Jump, Pedrali; krzesła projektuK Marcel Wanders, Magis.

Kawalerka a la lata 50.

Fototapeta znajdująca się na ścianie za łóżkiem została wykonana na zamówienie. Jest powiększeniem oryginalnego zdjęcia z lat 60. zakupionego w PAP-ie. Kinkiet, model I.Cono, Vibia.

Małe mieszkanie w skandynawskim stylu - 25 m kw.

Salon w którym można odpocząć

Zrelaksuj się - zachęca neon z fototapety, która jest powiększeniem oryginalnego zdjęcia z lat 60. przedstawiającego warszawskie kino Relax. - Fototapeta nawiązuje oczywiście do głównego wątku całego projektu, czyli idei relaksu. Drugim powodem, dla którego się tutaj znalazła, jest mój sentyment do architektury Warszawy czasów PRL-u. Niedocenionej i w większości już wypartej przez nowe biurowce oraz apartamentowce - wyjaśnia Anna. - To sugestia, by używając wyobraźni, cofnąć się w czasie.  Dlatego do kuchni wybrałam krzesła, które kojarzą się z klubowymi fotelami i stolikami sprzed lat, a forma baterii w łazience jest ukłonem w stronę estetyki lat 50.

W swoich projektach staram się stworzyć drugą, a nawet trzecią odsłonę - opowiada projektantka.Konstruuję je w taki sposób, żeby można było odkrywać przestrzeń ciągle na nowo. Wierzę, że w tym niewielkim mieszkanku można się zakochać drugi, trzeci i piąty raz - stwierdza z przekonaniem Anna.

Mnie się wydaje, że przy ponownej wizycie wnętrze nie będzie już w stanie niczym zaskoczyć. Ale kiedy czytam komentarze gości, wśród których są samotni podróżnicy, zapracowani biznesmeni, a także młode (i bardziej zaawansowane stażem) pary, przekonuję się, że w słowach Anny Olszewskiej nie było przesady. Większość stałych bywalców deklaruje, że na pewno jeszcze powróci do malutkiej, białej kawalerki przy kultowym warszawskim placu Zbawiciela. Placu w centrum stolicy, pełnym młodych ludzi zarówno w tygodniu, w porze lunchu, jak i podczas weekendów, kiedy to dosłownie kipi nocnym życiem.

Minimalizm w kuchni i w sypialni

Funkcjonalna zabudowa kuchenna mieści wyposażenie typowej kuchni: piekarnik, Gorenje; bateria kuchenna, model Cosmopolitan, Hansgrohe; okap, Electrolux; zlewozmywak, model Planar, Franke; biała roleta zaciemniająca, IKEA.

 Fot. Michał Mrowiec

Sypialnia

Nastrój w sypialni tworzy neon odbijający się w szkle kabiny prysznicowej i podświetlany stolik, model Wow Luminoso, Pedrali; łóżko bez wezgłowia, model Pisolo, Pianca; pled i poduszki, Ivano Redaelli.

Funkcjonalna łazienka

W malutkiej łazience toaleta sąsiaduje z przeszkloną kabiną prysznicową. Pojemna zabudowa stolarska pod umywalką została wykonana na zamówienie; umywalka podblatowa, model Vero, Duravit; bateria umywalkowa ścienna Citerrio M, Axor; kinkiet, model Talo, Artemide.

 Łazienka

 

Więcej o:
Copyright © Agora SA