10 błędów w urządzaniu łazienki. Czego warto się wystrzegać?

Urządzanie łazienki to zawsze ogromne wyzwanie. Jakie błędy najczęściej popełniamy? Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

Źle dobrane płytki

Chociaż metod wykańczania ścian w łazience jest wiele, wciąż najpopularniejsze są płytki. Jedną z najważniejszych kwestii jest dobór odpowiednich płytek i fug. Wzorzyste czy gładkie? Matowe czy błyszczące? Fugi pasujące do płytek czy kontrastujące? Pytań jest wiele. Fachowcy radzą, aby nie decydować się na jasne, matowe płytki podłogowe - są trudne w utrzymaniu czystości. Warto wybrać płytki antypoślizgowe! Złym rozwiązaniem są też białe fugi. Po kilku latach szarzeją i łazienka nie wygląda już estetycznie.

Meble niedopasowane do ceramiki

Meble w łazience, oprócz tego że mają być praktyczne, powinny również wyglądać estetycznie. Warto rozważyć zakup mebli i ceramiki tych samych producentów. Zazwyczaj proponują oni gotowe zestawy. Zakupy powinniśmy rozpoczynać od mebli. Dobry sprzedawca z pewnością pomoże nam dobrać np. umywalkę do szafki. Pamiętajmy, że biel bieli nie równa, więc jeśli zdecydujemy się na zakup mebli łazienkowych dwóch różnych firm, nie mamy pewności, że będą do siebie idealnie pasować.

Niepraktyczne lustro

Nie od dziś wiadomo, że odpowiednio ustawione lustra, mogą optycznie powiększyć każdą, nawet najmniejszą łazienkę (np. powieszenie dwóch tafli luster naprzeciw siebie). Podstawą w łazience jest lustro nad umywalką. Według ekspertów, jego górna krawędź powinna się kończyć min. 180 cm nad podłogą i być zawieszone odpowiednio wysoko nad umywalką, aby tafla nie była wiecznie zachlapana.  Oczywiście jest to uzależnione od wzrostu domowników.

Zła wentylacja

Łazienka to pomieszczenie, w którym zawsze jest sporo wilgoci. W takich warunkach idealnie rozwija się pleśń i grzyb. Warto zadbać o wentylacje łazienki. Jeśli mamy łazienkę o powierzchni 6 m kw. wydajność wentylatora powinna wynosić min. 100 m sześciennych/h.

Źle dobrane oświetlenie

W łazience powinno być co najmniej kilka źródeł światła. Samo oświetlenie sufitowe zdecydowanie nie wystarczy! Oczywiście jest ono podstawą - światło powinno być jak najbardziej naturalne i równomiernie oświetlające całe pomieszczenie. Nie można zapominać o dodatkowym oświetleniu bocznym przy lustrze. Światło powinno padać na całą twarz i nie powodować cieni.

Zła kolorystyka

Masz małą łazienkę? Koniecznie zrezygnuj z ciemnych płytek! Łazienka będzie wydawać się większa, jeśli zrezygnujesz z ciężkich, przytłaczających wzorów na płytkach. Mozaika (chociaż ostatnio tak popularna) też nie jest dobrym pomysłem. Warto wybrać płytki w jasnych kolorach i zimnych odcieniach.

Za dużo!

Jedną z zasad urządzania małych przestrzeni jest zachowanie "wolnej podłogi",. Po pierwsze zastanówmy się czy nie dało by się wygospodarować miejsca w innym pomieszczeniu na część naszych sprzętów. Podczas kupowania mebli zwróćmy uwagę na podwieszane szafki. Nie dość, że całość będzie prezentować się bardziej estetycznie, to łatwiej będzie nam np. umyć podłogę.

Kierowanie się modą

Pamiętajmy, że znacznie trudniej zrobić remont łazienki, niż np. "odświeżyć" salon. Kucie płytek, zmiana armatury czy ceramiki łazienkowej to twardy orzech do zgryzienia. Przy aranżowaniu łazienki, nie warto kierować się modą (ma to do siebie, że szybko przemija). Najbezpieczniej będzie postawić na klasykę. Wybierzmy spokojną bazę, a poszalejmy z dodatkami. Wybierzmy oryginalną lampę czy ciekawe akcesoria łazienkowe.

Wszystko na wierzchu

Im mniej przedmiotów na wierzchu, tym łazienka wydaje się być przestronniejsza. Warto więc dobrze przemyśleć zakup mebli łazienkowych, w których "ukryjemy" wszystkie kosmetyki, suszarki czy zapas papieru toaletowego. Dobrym rozwiązaniem są kosze

Pralka koniecznie w łazience

Wiele osób upiera się przy pralce w łazience. Zastanówmy się czy nie praktyczniej będzie przenieść pralkę np. do kuchni i "ukryć" ją w jednej z szafek? Pralka to duży sprzęt, zabierający wiele cennego miejsca. Zamiast niej, w łazience można by postawić dodatkową szafkę.

Więcej o:
Copyright © Agora SA