Jak kupować na targach staroci? 10 rzeczy, o których musisz pamiętać

Pchle targi to miejsca, w których można kupić prawdziwe perełki. Rządzą się jednak swoimi prawami. Jak mądrze robić zakupy? Jak nie dać się oszukać? Na co warto zwrócić uwagę?
Targ staroci na Kole Targ staroci na Kole Targ staroci na Kole czynny jest w weekendy od 10.00 do 15.00 (Fot. red.)

Ubierz się odpowiednio

Wybierając się na targ staroci, zostaw w domu luksusowy zegarek i drogą torebkę. Na pchlich targach obowiązują ceny umowne. Sprzedawcy mają "skaner w oczach" i doskonale potrafią ocenić, ile jesteś w stanie zapłacić za konkretny przedmiot. Jeśli będziesz wyglądać "przeciętnie", istnieje większa szansa że sprzedawca zaproponuje niższą cenę. Będzie też bardziej skory do targowania - prędzej opuści kilka groszy, gdy masz na sobie dżinsy i T-shirt niż elegancką koszulę drogiej marki.

Targ staroci na Kole, jak kupować na targach staroci?, jak kupować na pchlich tagach, jak kupować antyki, jak kupować starocieWarto przyjrzeć się ręcznie robionym, koronkowym serwetom (Fot.red)

Targ staroci na Kole Targ staroci na Kole Na warszawskim Kole można kupić niemal wszystko - od zegarków, po samowary (Fot. red.)

Nie okazuj entuzjazmu

To jedna z najważniejszych zasad obowiązujących na pchlich targach. Jeśli wypatrzyłeś białego kruka, nigdy nie okazuj entuzjazmu. Jeżeli w stercie rupieci leży ten jeden, upragniony przedmiot (a Ty doskonale wiesz, ile jest wart), zacznij oglądanie od innych rzeczy. Lampkę, książkę, figurkę czy filiżankę, która naprawdę cię interesuje, weź do ręki jako ostatnią. Gdy sprzedający wyczuje, że Ci na niej zależy, cena automatycznie pójdzie w górę.

Targ staroci na Kole, jak kupować na targach staroci?, jak kupować na pchlich tagach, jak kupować antyki, jak kupować starocieMiłośnicy porcelanowych figurek na pewno znajdą coś dla siebie. Na Kole jest ich pełno! (Fot. red.)

Udawaj niewiedzę

Trzymasz już w ręku upatrzony przedmiot. W tym momencie warto pokazać swoje umiejętności aktorskie. Zachowuj się tak, jakbyś nie miał pojęcia, co znalazłeś.  Możesz pokusić się nawet o naiwne pytanie: "Co to jest?". Przekonasz się, czy sprzedawca wie, co ma w ofercie. Pamiętaj, aby nie wyjść z roli. Panuj nad emocjami!

Targ staroci na Kole, jak kupować na targach staroci?, jak kupować na pchlich tagach, jak kupować antyki, jak kupować starocieA może "portret przodka"? (Fot. red.)

Targ staroci na Kole Targ staroci na Kole Drewniane aniołki w kartonie - na Kole taki widok to norma! (Fot. red.)

Bądź ostrożny

Pamiętaj, że niektóre przedmioty na targowiskach staroci mogą pochodzić z kradzieży. Szczególną ostrożność należy zachować, kupując np. barokowe drewniane rzeźby amorków czy inne zabytkowe figury. Koniecznie należy sprawdzić, czy dany przedmiot nie figuruje w krajowym wykazie zabytków skradzionych (www.skradzionezabytki.pl). Dokładnie skatalogowano tu dzieła sztuki i inne zabytkowe przedmioty poszukiwane przez policję. Warto spróbować podpisać ze sprzedawcą odpowiednią umowę, na podstawie jego dowodu osobistego.

Targ staroci na Kole, jak kupować na targach staroci?, jak kupować na pchlich tagach, jak kupować antyki, jak kupować starocieChcesz kupić starą rzeźbę? Uważaj, może pochodzić z kradzieży! (Fot. red.)

Targ staroci na Kole Targ staroci na Kole Potrzebujesz części do starego zegara? Na pchlim targu na pewno ją znajdziesz! (Fot. red.)

Zaplanuj budżet

Kupujący na targowiskach dzielą się na dwie grupy. Są tacy, którzy przyszli z konkretnym zamiarem kupienia np. porcelanowego bibelotu, i tacy, którzy przyszli się rozejrzeć - a nuż coś wpadnie w oko? Niezależnie od tego, do której frakcji należysz, warto wyznaczyć sobie limit, ile możesz przeznaczyć na zakupy. Wydać majątek na niepotrzebne rzeczy to nie sztuka!

Targ staroci na Kole, jak kupować na targach staroci?, jak kupować na pchlich tagach, jak kupować antyki, jak kupować starocieUwaga, miedź znów wraca do łask. Warto na nią zapolować! (Fot. red.)

 

 

Targ staroci na Kole Targ staroci na Kole Lalki, krzesła i lampy - warto się targować! (Fot. red._

Uwaga na

Kupienie wartościowej rzeczy wymaga ogromnej wiedzy. Targowiska pełne są falsyfikatów i tzw. składaków, sprzedawanych jako autentyki. Biurko złożone z kilku egzemplarzy innych mebli (sprzedawane jako oryginał) czy szable poskładane z broni różnego typu to już klasyki. Jeśli planujemy tego typu zakup, warto wybrać się na targowisku z kimś, kto ma wiedzę w danej dziedzinie. Ktoś, kto od lat zbiera stare monety czy ordery, z całą pewnością będzie wiedział, w co warto zainwestować. Osoba interesująca się bronią z łatwością odróżni "składak" od oryginału.

Targ staroci na Kole, jak kupować na targach staroci?, jak kupować na pchlich tagach, jak kupować antyki, jak kupować starocieJeleń na rykowisku? Na Kole to norma (Fot. red.)

Targ staroci na Kole Targ staroci na Kole Na targach staroci trzeba mieć oczy dookoła głowy (Fot. red.)

Omijaj duże stoiska

Jeżeli chcesz upolować coś wyjątkowego po naprawdę dobrej cenie, unikaj dużych "profesjonalnych" stoisk. Możesz być absolutnie pewien, że handlarze doskonale zdają sobie sprawę z tego, co sprzedają i ile jest to naprawdę warte. Z drugiej strony, doświadczeni sprzedający mogą z łatwością sprzedać Ci bubel za spore pieniądze. Na każdym tagu staroci spotkać można ludzi, dla których handlowanie na bazarku jest formą spędzania wolnego czasu lub chęcią dorobienia. Wśród książek rozłożonych na gazecie, czy bibelotów poupychanych w karton przyniesiony z domu można znaleźć prawdziwe skarby!

Targ staroci na Kole, jak kupować na targach staroci?, jak kupować na pchlich tagach, jak kupować antyki, jak kupować starocieWarto uważnie przyglądać się drobiazgom sprzedawanym "na gazetach" (Fot. red.)

 

Targ staroci na Kole Targ staroci na Kole Orient na warszawskim Kole (Fot. red.)

Bądź cierpliwy - targuj się!

Kupowanie na tagu staroci, w niczym nie przypomina zakupów w markecie. Jeśli znajdziesz coś, co Ci się podoba, a uznajesz, że jest zdecydowanie za drogie, targuj się! Jest to bardzo mile widziane. Sprawdzaj dokładnie dany przedmiot, pokazuj jego wady. Zwróć uwagę handlującemu, że książka ma zagięte rogi a filiżanka obtłuczone uszko. Możesz udawać, że jeszcze się zastanowisz. Istnieje duża szansa, że sprzedający zaproponuje ci niższą, rozsądną cenę.

Targ staroci na Kole, jak kupować na targach staroci?, jak kupować na pchlich tagach, jak kupować antyki, jak kupować starocieIkony i samowary - kiedyś popularne, dziś ze świecą szukać (Fot. red.)

Targ staroci na Kole Targ staroci na Kole Wśród wielu figurek wypatrzyliśmy miniaturę pomnika Broniewskiego w Płocku (Fot. red.)

Małe nominały

Gdy wybierasz się na targowisko, zawsze miej przy sobie małe nominały i drobne. Zdecydowanie bardziej wiarygodnie wyglądasz płacąc dwudziestozłotówkami niż dwustuzłotowym banknotem. Gdy utargujesz cenę, postaraj się zapłacić za nią równo. Oprócz tego, że nie stracisz twarzy, jest mniejsza szansa na to, że padniesz łupem kieszonkowca, który z daleka dostrzeże wypchany banknotami o dużych nominałach portfel. I jeszcze jedna rada: pilnuj swoich rzeczy! Targowiska to raj dla złodziei.

Targ staroci na Kole, jak kupować na targach staroci?, jak kupować na pchlich tagach, jak kupować antyki, jak kupować starocieStare monety, sprzączki i guziki (Fot. red.)

Targ staroci na Kole Targ staroci na Kole Na targu staroci znaleźć można sporo fajansu z Włocławka. Uwaga, znów staje się modny! (Fot. red.)

Zapoznaj się z kalendarzem imprez

W zasadzie w każdym mieście odbywają się targi staroci. Warszawa ma np. słynne Koło czy coniedzielną Olimpię. Mieszkańcy Krakowa mają jarmark na Kazimierzu, a poznaniacy - w Starej Rzeźni. Co roku na przełomie lipca i sierpnia w Gdańsku odbywa się słynny już Jarmark Dominikański.

Lato to czas wyjazdów, warto więc sprawdzić, czy w miejscu, do którego się udajemy, nie odbywają się jakieś jarmarki czy imprezy kolekcjonerskie. Warto zajrzeć na stronę Kolekcjonerstwo.pl, gdzie podane są terminy okazjonalnych imprez i największych krajowych stałych jarmarków staroci.

Targ staroci na Kole, jak kupować na targach staroci?, jak kupować na pchlich tagach, jak kupować antyki, jak kupować starocieMatka Boska, Słoneczniki i materac do masażu. Takie rzeczy tylko na pchlich targach! (Fot. red.)

Więcej o: