Najpiękniejsze salony z polskich mieszkań

W salonie krzyżują się drogi wszystkich domowników. Warto zadbać, by to pomieszczenie było wygodne i piękne. Obejrzyj inspirujące przykłady.

Nowoczesny salon z pomysłem

Nowoczesne meble, designerskie sprzęty i oświetlenie, dekoracyjne koronkowe motywy - widać, że urządzając ten salon, kierowano się trendami. Jednak nie jest to mieszkanie na pokaz, bo tym, co najpierw rzuca się w oczy, jest wesoły domowy klimat.
Pokój dzienny z aneksem kuchennym urządzono w jasnych kolorach i ożywiono dodatkami w mocniejszych barwach. Górna część ściany w aneksie wypoczynkowym jest zabudowana regałem pomysłu projektantki. Na podłogę wybrano dywan Discs. Kąt za kanapą rozjaśnia żółta lampa Lace z abażurem zdobionym motywem koronki.
Miejsce do pracy zaaranżowano w rogu pokoju dziennego. Blat biurka (fornirowany wenge) z jednej strony łączy się z półkami regału. Wzdłuż niskiej szafki, tuż przy podłodze, zamontowano oświetlenie ledowe.

Fot. Paweł Gąsior

Salon nowoczesny

Głębokie sofy-szezlongi zapewniają domownikom wygodny relaks - można nie tylko na nich siedzieć, ale też wypoczywać w pozycji półleżącej. Ich kolor nawiązuje do barwy wysokiej zabudowy w kuchni. Szafka RTV i półka na książki przyciągają uwagę oryginalną formą.

Salon pełen sztuki

Kolorystyka z dominującą bielą zestawioną z czernią i brązem nie konkuruje z obrazami (wszystkie autorstwa Joanny Jurgi, przyjaciółki właścicielki). Przeciwnie, jest ich neutralnym tłem. Aby nic nie odrywało uwagi od tych dzieł, gospodyni zrezygnowała z innych dekoracyjnych przedmiotów.
Kąt wypoczynkowy urządzono w stylu vintage. Bardzo zniszczony fotel z lat sześćdziesiątych po odnowieniu wygląda jak nowy. Do niego dobrano pasujący formą stolik i współczesną kanapę. Płytką wnękę w ścianie wypełniają półki.

Fot. Monika Lewandowska/Phototapeta

Salon z czarnym pasem

Drewno o ciepłym kolorze i pomarańczowe akcenty sprawiają, że nowocześnie zaaranżowany salon wygląda nastrojowo i przytulnie. Umeblowanie części wypoczynkowej jest dość oszczędne: dwie wiszące szafki, półka fornirowana palisandrem i czarna szafka. Czarny pas na ścianie miał być z płyty MDF, ostatecznie zdecydowano się na tapetę o fakturze przypominającej skorupę żółwia.

       Fot. Sylwester Rejmer

Widok na pokój z kuchni. Kominek to główna ozdoba oszczędnie urządzonej części wypoczynkowej. Zbudowano go w miejscu rozebranego starego pieca, którego kafle wykorzystano do obudowania wkładu kominkowego. Widok na pokój z kuchni. Kominek to główna ozdoba oszczędnie urządzonej części wypoczynkowej. Zbudowano go w miejscu rozebranego starego pieca, którego kafle wykorzystano do obudowania wkładu kominkowego. Fot. Olo Studio

Salon z kominkiem

Kominek to główna ozdoba oszczędnie urządzonej części wypoczynkowej. Zbudowano go w miejscu rozebranego starego pieca, którego kafle wykorzystano do obudowania wkładu kominkowego.

Meble w rodzinie od pokoleń Meble w rodzinie od pokoleń MARIA MIKLASZEWSKA, MARTYNA RUDNICKA

Biblioteka w salonie

W salonie urządzono domową bibliotekę. Wykończone sztukaterią półki na książki umieszczono we wnękach zbudowanych z płyty gipsowo-kartonowej. Salon urządzony jest meblami przekazywanymi w rodzinie z pokolenia na pokolenie. Co prawda kanapa jest secesyjna, a fotel pochodzi z okresu art déco, ale obite harmonizującymi ze sobą tkaninami tworzą zgrabny zestaw. W eklektyczny charakter wnętrza znakomicie wpisało się także biurko w stylu Ludwika XVI.

Obicia mebli z postarzanej skóry harmonizują z położonymi 
na podłodze panelami laminowanymi, imitującymi tzw. dąb zwietrzały. Koloru części wypoczynkowej dodaje trawiasta zieleń na obrazie autorstwa Anety Ziomkowskiej. Obicia mebli z postarzanej skóry harmonizują z położonymi na podłodze panelami laminowanymi, imitującymi tzw. dąb zwietrzały. Koloru części wypoczynkowej dodaje trawiasta zieleń na obrazie autorstwa Anety Ziomkowskiej. Fot. Radosław Wojnar

Salon z zielonym obrazem

Oszczędnie umeblowany, nowoczesny salon. Obicia mebli z postarzanej skóry harmonizują z położonymi na podłodze panelami laminowanymi, imitującymi tzw. dąb zwietrzały. Koloru części wypoczynkowej dodaje trawiasta zieleń na obrazie autorstwa Anety Ziomkowskiej.

Salon z kroplą turkusu

Postarzone olejem dębowe deski na podłodze oraz ściany i sufit ozdobione sztukaterią w starym stylu pozwalają zapomnieć, że wnętrza są współczesne. Charakterystyczny klimat zabytkowych francuskich mieszkań przywołują tu meble jadalniane w stylu Ludwika XVI. Ważną ozdobą są tu lampy - kryształowy żyrandol oraz dopasowane do niego stylem plafoniery i kinkiety.

Fot. Radoslaw Wojnar

Salon z szarą ścianą

Część wypoczynkową wydzielono optycznie z całego wnętrza, malując ścianę za kanapą na szaro (fragment ten został zaznaczony aluminiowymi listwami). Dzięki temu zabiegowi wnętrze wydaje się krótsze.

Salon w klimacie ekologicznym

Na kolor wiodący salonu projektantka wybrała chłodną szarość, która optycznie powiększa wnętrze (szare są tu nie tylko ściany, ale także meble i podłoga). Aby jednak wystrój nie był monotonny, dodała kilka mocnych turkusowych akcentów, m.in. fotel w stylu lat sześćdziesiątych oraz obrazy Anny Skajnowskiej-Olszewskiej. Ściankę z płyty gipsowo-kartonowej, przesłaniającą kuchnię, obłożono tymi samymi laminowanymi panelami co podłogę. Ich kolor dobierano bardzo długo - miały wyglądać jak drewno, spatynowane przez wodę i wiatr. Na brzegach ścianki panele wykończono aluminiowymi profilami.

Fot. Marek Szymański

Salon - mieszanka stylów

Meble na pozór z innej bajki odnalazły się w swoim towarzystwie. W salonie stanął fotel uszak z lat sześćdziesiątych XX wieku (z nowym obiciem), chińska komoda służąca jako szafka pod TV, stary dębowy stół z intarsjowanym blatem, krzesła pantony oraz nowoczesna kanapa. Wnętrze oświetla żyrandol z weneckiego szkła.
Jedną ze ścian pokoju dziennego zdobi grafika 'Mashroom Planet'. Autorem tej wielkiej ozdoby (200 x 280 cm) jest Mateusz Kołek. Za sztukaterią obiegającą całe wnętrze zainstalowano taśmy LED.

Salon z koronkową dekoracją

Biały to ulubiony kolor gospodyni, i w tym mieszkaniu go nie brakuje. Pomysłem gospodarza było skontrastowanie bieli z grafitem (na ten odcień pomalowano niektóre ściany). Szwedzki fotel z zamszowym siedziskiem, kupiony na aukcji internetowej, pochodzi z lat sześćdziesiątych XX wieku. Stolik z blatem w kształcie misy jest zrobiony z blachy.
Niebanalna dekoracja nad kanapą to kawałek tapety z koronkowym wzorem, usztywniony dwiema listewkami. Na podłogę wybrano panele imitujące bielony dąb.

         Fot. Sylwester Rejmer

Salon z kroplą błękitu

Jeśli drewno - to dąb. Z niego są olejowane deski na podłodze, stolik kawowy oraz solidny okrągły stół w kąciku jadalnym. Do przykrywającej go pięknej serwety pasują krzesła z ażurowymi oparciami, które też wyglądają jak zrobione z koronki. Całości dopełnia błękitna zastawa.
Gospodyni lubi wnętrza nowoczesne, o prostym wystroju, ale z elementami retro. Stąd pomalowane techniką przecierek dwie sosnowe witryny, w których jest przechowywana zastawa stołowa. Regał we wnęce, wymyślony przez projektantkę i zrobiony przez stolarza, ma oryginalny kształt - przypomina drabinę.

Fot. Radosław Wojnar

Salon: niewiele ozdób, dużo przestrzeni

Przestronny salon z wygodną kanapą i pięknym stołem. Gospodarze lubią patrzeć na wyremontowane zabytkowe kamienice po drugiej stronie ulicy, zrezygnowali więc z firan w oknach.

Więcej o:
Copyright © Agora SA