Jak stworzyć domową galerię obrazów?

Właściwe zaaranżowanie domowej galerii obrazów może być wyzwaniem. Dlatego krok po kroku pokazujemy, jak należy postępować, aby osiągnąć najlepszy efekt. Twoja ściana będzie zachwycać.
Domowa galeria obrazów Domowa galeria obrazów Fot. Pottery Barn

Wybieramy elementy ekspozycji

Pierwszym krokiem do stworzenia domowej galerii jest wybór obrazów, zdjęć, grafik czy innych obiektów, z których będzie się ona składać. Należy się tu kierować przede wszystkim własnym gustem oraz tym, czy wybrane eksponaty komponują się z wystrojem pokoju. Warto przy tym trochę zamieszać, tzn. do zestawu zdjęć, dobrać np. akwarelę albo stary plakat. To nie tylko stworzy dużo więcej możliwości aranżacyjnych, ale także doda naszej galerii charakteru.

domowa galeria obrazów domowa galeria obrazów fot. Pottery Barn

Dobieramy rozmiar ram

Dla uzyskania ciekawego efektu lepiej sięgnąć po ramy w różnych rozmiarach. To zapewni nam różnorodność niezależnie od tego, co będziemy oprawiać. Dobrze jest mieć dwa większe obrazy, które będą stanowiły główne punkty przyszłej galerii, wokół których będziemy ją organizować.

galeria obrazówmat. producenta

komponowanie domowej galerii obrazów komponowanie domowej galerii obrazów mat. własne

Planujemy kompozycję

Kompozycję, jaką planujemy stworzyć na ścianie, warto sobie najpierw rozrysować na papierze. Bardziej obrazowy sposób, to wycięcie takiej samej wielkości, co nasze obrazy, arkuszy papieru i przyklejenie ich za pomocą taśmy do ściany. W ten sposób od razu zobaczymy, czy starczy nam miejsca i jaki rozstaw między ramami wybrać.

komponowanie domowej galerii obrazówmat. własne

Planujemy kompozycję obrazów Planujemy kompozycję obrazów mat. własne

Planujemy kompozycję cd.

Planowanie rozmieszczenia obrazów najlepiej zacząć od usytuowania największego obiektu. Wokół niego budujemy kompozycję z mniejszych obrazków i grafik. Jeżeli nie czujemy się pewnie samodzielnie aranżując ścianę, można posłużyć się gotowymi wzorcami kompozycji.

Planowanie domowej galerii obrazówNiestandardowe rozmieszczenie obrazów. mat. własne

Planowanei kompozycji obrazów w domowej galerii Planowanei kompozycji obrazów w domowej galerii mat. własne

Wariant bezpieczny

Powieszenie kilku obrazków tej samej wielkości w układzie przypominającym siatkę, to sprawdzona opcja dla osób preferujących uporządkowane struktury. Zawsze musimy pamiętać o tym, żeby kompozycja, na którą się zdecydujemy, pasowała do stylu naszego wnętrza.

Domowa galeria obrazówFot. Benjamin Moore / Eric Roth

domowa galeria obrazów domowa galeria obrazów fot. Pottery Barn

Nie tylko obrazy

Prostym trikiem, który pozwoli "podkręcić" wygląd naszej domowej galerii i uczynić ją bardziej oryginalną, jest dodanie innych elementów niż oprawione w ramy zdjęcia i obrazy. Może to być np. kapelusz, poroże, a nawet niewielka półka z jakimś ciekawym drobiazgiem. To nada naszej galerii osobowości.

Domowa galeria obrazówmat. producenta

Domowa galeria obrazów Domowa galeria obrazów fot. Pottery Barn

Złam zasady

Chcesz się wyróżnić? Wyjdź poza schemat i złam zasady. Powieś obrazy tak, aby zachodziły na siebie, przysłoń je innymi elementami wystroju, bądź zaaranżuj w niestandardowy sposób. Czasem te najbardziej szalone pomysły są najciekawsze i powodują, że galeria nabiera niepowtarzalnego charakteru.

Domowa galeria obrazówFot. Pottery Barn

Domowa galeria obrazów Domowa galeria obrazów mat. producenta

Wybór sposobu zawieszenia

Wbicie gwoździa do ściany i powieszenie na nim obrazka, to nie jedyna opcja warta rozważenia. Ramy można przykładowo zawiesić na linkach przymocowanych do listwy. Obecnie są w sprzedaży gotowe systemy takich listewek, ale też można je wykonać samemu. Obrazy zamiast wieszać można także rozstawić na specjalnie do tego celu przeznaczonych półkach, co daje bardzo ciekawy efekt.

Domowa galeria obrazówFot. Pottery Barn

Domowa galeria obrazów Domowa galeria obrazów mat. producenta

Oświetlamy galerię

Ostatnim krokiem ku domowej galerii jest jej oświetlenie. Zazwyczaj 2-3 reflektorki zawieszone nad obrazami wystarcza, aby całość była dobrze widoczna. Należy pamiętać, aby światło nie było zbyt ostre i agresywne. Jeśli między obrazami są duże odległości, można każdy obraz oświetlić oddzielnie.

Domowa galeria obrazówmat. producenta

Więcej o: