Jump the Gap 2011 - Polak zwyciężył!

Międzynarodowy konkurs dla projektantów Jump the Gap, stworzony przez Roca we współpracy z Centrum Wzornictwa w Barcelonie w tym roku wygrał Michał Warykiewicz! Prezentujemy prace zwycięzcy oraz wszystkich finalistów konkursu. A Wam, który projekt podoba się najbardziej?

Miejsce pierwsze - Michał Warykiewicz IN & OUT Shower

Michał Warykiewicz, młody polski projektant wygrał 4. edycję międzynarodowego konkursu dla młodych dizajnerów Jump the Gap. Zwycięstwo zapewnił mu projekt ?IN & Out Shower?. Oryginalny obrotowy prysznic zaprojektowany przez polskiego projektanta, był bezkonkurencyjny.

Wyboru jedenastu finalistów oraz laureata konkursu dokonało jury, w skład którego weszli czołowi przedstawiciele świata architektury i wzornictwa: Ron Arad jako przewodniczący oraz Gilda Bojardi, Javier Mariscal, Marcel Wanders, John Anthony Sahs, Josep Congost, Dyrektor Roca Design Center oraz Tomasz Rygalik, przedstawiciel polskiego środowiska projektowego.

IN & OUT Shower jest niekonwencjonalnym rozwiązaniem, które łączy prysznic w łazience z prysznicem w ogrodzie. Urządzenie jest zbudowane na okrągłej podstawie, na której umocowane są dwa szklane, półkoliste parawany. Obracając prysznic o 180 stopni tryb łazienkowy przestawia się na tryb ogrodowy, który doskonale sprawdzi się np. w upalne letnie dni. Filary IN & OUT Shower są izolowane i uszczelniane na stykach ze ścianami. Woda odprowadzana jest poprzez specjalny drenaż znajdujący się pomiędzy podłogą a płaszczyzną obrotową. Obroty przy zmianie trybu są ciche i delikatne dzięki zastosowaniu silnika hydraulicznego.

 

Zwycięski projekt Jump the Gap 2011

 

 

 

Ogłoszenie wyników nastąpiło 3 listopada br. w Londynie, tym razem w otwartej niedawno Roca London Gallery, którą zaprojektowała Zaha Hadid. Wyboru jedenastu finalistów oraz laureata konkursu dokonało jury, w skład którego weszli czołowi przedstawiciele świata architektury i wzornictwa: Ron Arad jako przewodniczący oraz Gilda Bojardi, Javier Mariscal, Marcel Wanders, John Anthony Sahs, Josep Congost, Dyrektor Roca Design Center oraz Tomasz Rygalik, przedstawiciel polskiego środowiska projektowego.

 

BATH 2.0 Autorzy: Fabrizio Tozzoli, Eliana Salazar, Ekwador

Główna idea projektu oparta jest na oszczędzaniu wody i przestrzeni w związku z
niedoborem wody i przeludnieniem miast.


W projekcie BATH 2.0 możliwe jest ułożenie elementów sanitarnych w pionie, w taki sposób, aby zaoszczędzić powierzchnię i wykorzystać tzw "szarą wodę". Dzięki znajdującemu się pod prysznicem i umywalką systemowi oczyszczania, woda jest odprowadzana do WC, co pozwala na jej ponowne wykorzystanie.  BATH 2.0 pozwala zaoszczędzić 60% powierzchni łazienki i 50% wody pitnej. Jest to możliwe dzięki rotacyjnemu wyborowi urządzeń, które są wykorzystywane w łazience.

 

BATH 2.0  Autorzy: Fabrizio Tozzoli, Eliana Salazar, Ekwador

Bath the transformer Autor: Andrey Lebedev, Rosja

 

To projekt wanny, która stanowi wygodną przestrzeń kąpielową zarówno dla jednej, jak i dla dwóch osób. Za pomocą specjalnego mocowania przy ścianie, można ustawić ją w wybranej pozycji. Lekkie ramy wanny są wypełnione powłokami z elastycznego materiału.

 

Bath the transformer Autor: Andrey Lebedev, Rosja

Bathboard Autor: Silwia Ulicka Rivera, Hiszpania

 

To projekt rozwiązujący problem braku miejsca oraz nadmiernego zużycie wody. Autorkę zainspirowała elastyczność balonu. Wanna, którą można zwijać i rozwijać wykonana jest z gumowej pianki - bardzo lekkiego, miękkiego i elastycznego materiału. Brak narzuconego kształtu pozwala na minimalne zużycie wody.

 

Po rozwinięciu forma dopasowuje się do zawartości. W konsekwencji zużycie wody zależy od pozycji przyjętej przez użytkownika. Urządzenie oszczędza miejsce ? zwinięte odstaje od ściany tylko 12 cm. W przeciwieostwie do tradycyjnych wanien, zastosowano tu elastyczny wąż odpływowy. Wanna jest przymocowana do ściany za pomocą metalowej konstrukcji. Masa całkowita Bathboard nie przekracza 3 kg, co ułatwia np. transport, a miękka faktura jest przyjazna dla dzieci.

 

Bathboard Autor: Silwia Ulicka Rivera, Hiszpania

Bana Bender Autorzy: Hong ruei hong, Lin pin i, Chiny

 

Projekt oparty jest na połączeniu dwóch czynności, które są ważne dla aktywnego i szybkiego stylu życia. Koncepcja zestawu prysznicowego umożliwia mycie się i ćwiczenie jednocześnie. Urządzenie jest przeznaczone szczególnie dla osób, które ze względu na brak czasu nie mogą wygospodarować wolnej chwili na ćwiczenia.


Panel prysznicowy wykonany jest z giętkiego, elastycznego materiału. Trzymając uchwyty po obu stronach "Bana Bender", można ćwiczyć biorąc jednocześnie prysznic.

 

Bana Bender Autorzy: Hong ruei hong, Lin pin i, Chiny

Live Bath - anemone Autor: Irina Samoylova, Rosja

Żywa wanna - ukwiał. Inspirowany morską istotą projekt wanny posiada powłokę, której wnętrze pokryte jest rozgałęzionymi rzęskami. Wanna cechuje się elastycznością i plastycznością.

 

Rzęski, podobnie jak w oceanie wznoszą się i opadają masując ciało. Zabieg ten możliwy jest przez zmieniające się ciśnienie wody, którym poddane są czułki. Efekt chromoterapii daje rozproszone między rzęskami światło, którego kolor zależy od temperatury wody.

 

Live Bath - anemone Autor: Irina Samoylova, Rosja

MIST Autor: Sylwester Szymaoski, Katarzyna Hryniewiecka, Polska

Higiena, ograniczenie utraty wody i aspekt ekologiczny, to kryteria, które zadecydowały o ostatecznym kształcie projektu. Jego zamysłem było stworzenie uproszczonego produktu, który jest wygodny do codziennego użytku w każdej przestrzeni. MIST to połączenie baterii i umywalki w jedną formę. Koncepcja MIST jest oparta na wykorzystaniu obiegu wody. Oddychający materiał absorbuje wodę podczas jej zużywania, po czym jest ona odparowywana. Dodatkowo eliminowane są wszelkie zanieczyszczenia. Urządzenie działa jak nawilżacz powietrza przyczyniając się do dobrego mikroklimatu. Innowacyjne zerwanie z tradycyjną linią umywalki polega na wypływie wody przez dyszę bez konieczności instalowania baterii. Koncepcja ta wykorzystuje dwa stany wody - ciecz i gaz. Urządzenie minimalizuje straty wody, a delikatna mżawka zachęca do większej dbałości o higienę. Głównym celem tego rozwiązania było stworzenie produktu, który będzie stymulowad do interakcji i zabawy.

 

Aby uruchomić strumień, wystarczy ustawić urządzenie pod kątem 10 stopni, wyłączenie nastąpi po powrocie do pozycji wyjściowej. Większy kąt nachylenia intensyfikuje moc strumienia wody.

 

MIST Autor: Sylwester Szymaoski, Katarzyna Hryniewiecka, Polska

Recycle water Autor: Heldern Rodrigues, Portugalia

 

Założeniem projektu było oddzielenie dwóch stref  - prysznica i toalety oraz optymalizacja zużycia wody. Woda po wykorzystaniu, jest absorbowana przez gąbkę. Gdy gąbka jest pełna, system hydrauliczny wyciska wodę do zbiornika, z którego będzie ponownie wykorzystywana, np. do spłukiwania toalet.


Wszystkie elementy systemu są sterowane przez czujniki ruchu. Pod prysznicem można ustawić cyfrowo temperaturę oraz pożądaną ilość wody. Po 5 sekundach od wejścia pod prysznic, system uruchamia strumień wody. Aby go wyłączyć, wystarczy wyjść spod prysznica. Również w toalecie i bidecie można samemu regulować ilość zużytej wody.

 

Recycle water Autor: Heldern Rodrigues, Portugalia

Roca Soap Autorzy: Javier Jimenez Iniesta, Eli Cayuela Martinez, Hiszpania

Fascynacja mydłem jest podstawą tego projektu - to materiał podkreślający znaczenie higieny w codziennym życiu.  Projekt SOAP podważa sens korzystania z jednej umywalki przez wiele lat, proponując tym samym jej wymianę np. co rok.


SOAP to umywalka posiadająca właściwości sensoryczne, działając tym samym na wszystkie zmysły. Można wybrać jej kształt, kolor, fakturę a nawet zapach, dzięki czemu każdy
dostosuje łazienkę do własnych potrzeb.

SOAP to nie tylko umywalka i elementy montażowe, to przede wszystkim zestaw wiążący konsumenta z koncernem umową, pozwalający na wymianę urządzenia co rok. Zaletą tego rozwiązania jest możliwość regularnego otrzymywania zupełnie nowo zaprojektowanego urządzenia. Z drugiej strony na życzenie klienta można w wyniku procesu recyklingu przemodelować stare urządzenie. Wszystkie zużyte SOAP mogą przechodzić w stan ciekły, a potem zostają ponownie użyte.

 

Roca Soap Autorzy: Javier Jimenez Iniesta, Eli Cayuela Martinez, Hiszpania

Roca Soap Autorzy: Javier Jimenez Iniesta, Eli Cayuela Martinez, Hiszpania

Silding Shower Autor: Mario Ginevro, Włochy

 

Sliding Shower to prysznic, który przekształca codzienną higienę w emocjonalne doznania. Autor zwrócił szczególną uwagę na funkcjonalność, oszczędność energii oraz świadome użytkowanie urządzenia. Panel dotykowy pozwala zaprogramować prysznic stopą i dostosować go do potrzeb każdego członka rodziny.

Dzięki temu optymalizuje się zużycie energii. Dotykowy ekran pozwala także regulować ciśnienie i temperaturę wody. W wersji podstawowej prysznic będzie wyposażony w chowane siedzenia i dotykowy interfejs. Wersja rozszerzona oferuje dodatkowo panel obrotowy oraz akcesoria gimnastyczne.

 

Silding Shower Autor: Mario Ginevro, Włochy

Watersite Autor: Agata Trybus, Polska

 

Watersite zmienia tradycyjnie rozumiane pojęcie prysznica kojarzonego z kabiną. Połączenie wody i światła tworzy kameralną atmosferę. Każdy element można włączyć poprzez naciśnięcie jego górnej partii. Wszystkie elementy są elastyczne, pokryte miękkim i bezpiecznym materiałem. Podstawą urządzenia są przenośne, uzupełniające się elementy, dające swobodę aranżacji i tworzenia własnych, niepowtarzalnych Watersite.

 

Watersite Autor: Agata Trybus, Polska

Więcej o:
Copyright © Agora SA