Okna: powiew świeżości

Dekoracyjne tkaniny w staroświecki różany deseń, którymi ozdobiono okna i łóżko, wniosły do sypialni atmosferę wiejskiego ogródka. Aby jednak nie zrobiło się zbyt kwieciście, zastosowano również gładki materiał w odcieniu świeżej zieleni.

Okna: powiew świeżości

Dekoracyjne tkaniny w staroświecki różany deseń, którymi ozdobiono okna i łóżko, wniosły do sypialni atmosferę wiejskiego ogródka. Aby jednak nie zrobiło się zbyt kwieciście, zastosowano również gładki materiał w odcieniu świeżej zieleni. Do dekoracji okna użyto dwóch rodzajów tkanin: mięsistego, bardzo trwałego żakardu z mieszanki włókien poliestrowych i bawełnianych oraz sztucznej tafty o subtelnym połysku. Użyto ich w aranżacji całego wnętrza, wystrój jest więc spójny.

Okna: powiew świeżości

Realistyczne kwiaty w pastelowych kolorach, tzw. angielskie róże, to wzór zaprojektowany w XIX wieku w Anglii, do dziś niezmiennie popularny.

Okna: powiew świeżości

Szeroki, 40-centymetrowy mankiet z podwójnie złożonego żakardu obciąża lekką taftę, z której uszyto roletę, tak by po opuszczeniu była idealnie gładka. Ożywia też jednobarwną płaszczyznę tkaniny i jest elementem łączącym ją z wiszącą z boku zasłoną.

Okna: powiew świeżości

Do drapowania zasłon nie używano taśm. Wzdłuż ułożonych fałd przyszyto do tkaniny coraz częściej stosowane fleksy, czyli plastikowe miniprowadnice z przesuwającymi się po nich haczykami. Fleksy pozwalają regulować długość zasłon i sprawiają, że marszczenia są regularne i nie deformują się.

Okna: powiew świeżości

W dzień zasłona jest zwykle podpięta z boku okna szeroką opaską uszytą z żakardu. Przypina się ją do uchwytu z mosiądzowanej stali, zamocowanego powyżej parapetu (z takiego samego materiału są oba karnisze). Tkaninę usztywniono podszewką.

Więcej o:
Copyright © Agora SA