Gipsowe rozety

Rozety są elementami, które kojarzą się z bogatymi wnętrzami pałacowymi. Najczęściej zdobiły sufity i były wykonane z gipsu. Przedstawiamy nietypowe sposoby na wykorzystanie tego typu dekoracji we wnętrzach.
Rozety gipsowe we wnętrzach Rozety gipsowe we wnętrzach Fot. www.cococozy.com

Zgodnie z przeznaczeniem

Rozety gipsowe najczęściej pojawiały się jako dekoracja sufitu. Najpopularniejsze były te okrągłe, często stosowano również owalne lub kwadratowe. Zazwyczaj były bardzo ozdobne, misternie wykonane i złocone. Dzisiaj taka dekoracja najczęściej pojawia się we wnętrzach klasycznych. Warto jednak zwrócić uwagę na zastosowanie rozet we współczesnym wydaniu.

Gipsowe rozety we wnętrzach Gipsowe rozety we wnętrzach Fot. imbusyprocrastinating.com

Na ścianie

Gipsowe rozety mogą pojawić się w naszych domach w miejscach niekoniecznie zgodnych z ich przeznaczeniem. I takie podejście może być nie tylko ciekawe ale bardzo oryginalne. Zdjęcie przedstawia wnętrza mieszkania właścicielki bloga "I' m Busy Procrastinating" Holly. Ściana w salonie Holly była duża i z roku na rok wydawała się coraz bardziej nudna. Holly i jej mąż wpadli na pomysł by samodzielnie wykonać instalację z kilku gipsowych rozet. W ten sposób ściana o zdecydowanej i ciemnej barwie zyskała blask i bardzo oryginalny wygląd. Pomysł może zainspiruje miłośników samodzielnie wykonywanych dekoracji.

Rozety gipsowe we wnętrzach Rozety gipsowe we wnętrzach Fot. decorative-ceiling-medallions.com

Płaskorzeźba

Często poszukuje się sposobu na zaakcentowanie i ozdobienie centralnej ściany w różnego rodzaju miejscach publicznych. Rozety wydają się być idealnym rozwiązaniem. W tym przypadku rozety o różnych kształtach i rozmiarach rozmieszczono równomiernie na ścianie i w ten sposób powstała delikatnie rzeźbiona dekoracja stanowiąca tło dla urządzonej w stonowany sposób sali w restauracji.

Rozety gipsowe we wnętrzach Rozety gipsowe we wnętrzach Fot. Jason Busch/ thedesignfiles.net

W łazience

W tej pięknej, minimalistycznej łazience stare drewniane podłogi wspaniale korespondują z dekoracyjną wanną na rzeźbionych nogach oraz z błyszczącym żyrandolem osadzonym w gipsowej rozecie. Całości dopełnia nierzucająca się w oczy nowoczesna miska klozetowa i stojąca bateria wannowa. Idealne połączenie.

Rozety gipsowe we wnętrzach Rozety gipsowe we wnętrzach Fot. shelterness.com

Zegar

Z tradycyjnej rozety gipsowej można samodzielnie wykonać bardzo dekoracyjny zegar ścienny. Poza rozetą będziemy potrzebować mechanizm zegara (można kupić albo wykorzystać ze starego, nieużywanego już z pewnych powodów) i baterie. Ponadto przyda się farba w sprayu, wiertarka i wiertła, ewentualnie pędzel.

Rozety gipsowe we wnętrzach Rozety gipsowe we wnętrzach Fot. lampsplus.com

W kolorze

Gipsowe rozety mogą pojawić się na przykład na ścianie w centralnym miejscu salonu albo nawet w przedpokoju. Ciekawym rozwiązaniem będzie pomalowanie ich na różne pastelowe kolory. Wszystkie elementy dekoracyjne, które zostały wykonane z gipsu bardzo łatwo jest potem przemalować.

Rozety gipsowe we wnętrzach Rozety gipsowe we wnętrzach Fot. solomonandwu.com

Nowoczesna rozeta

Nowoczesne rozety znaleźć można w ofercie producenta gipsowej sztukaterii z Wielkiej Brytanii, firmy Solomon & Wu. W kolekcji Cubist wykorzystano asymetryczne kształty w listwach dekoracyjnych, opaskach, karniszach, panelach ściennych oraz w rozetach nadając im nowoczesny kształt.

Rozety gipsowe we wnętrzach Rozety gipsowe we wnętrzach Fot. bobvila.com

Zrób to sam!

Jak pokazują powyższe przykłady w prosty sposób można stworzyć własną kompozycję z rozet o różnych fakturach i wzorach. Można je też pomalować na różne kolory, zyskując dzięki temu niepowtarzalną instalację ścienną. Dla wszystkich miłośników DIY (Do it yourself - zrób to sam).

Zobacz także:

Sypialnia, jak urządzić sypialnie, łóżko

Jak urządzić sypialnię?>>

Sue Rohrer, figurki, wakacje

Wnętrza pełne wspomnień z wakacji>>

 

małe mieszkanie, kawalerka, funkcjonalna kawalerka

Mieszkania z białą ścianą. 10 wnętrz, które nas inspirują>>

Więcej o: