Gipsowe rozety

Rozety są elementami, które kojarzą się z bogatymi wnętrzami pałacowymi. Najczęściej zdobiły sufity i były wykonane z gipsu. Przedstawiamy nietypowe sposoby na wykorzystanie tego typu dekoracji we wnętrzach.

Zgodnie z przeznaczeniem

Rozety gipsowe najczęściej pojawiały się jako dekoracja sufitu. Najpopularniejsze były te okrągłe, często stosowano również owalne lub kwadratowe. Zazwyczaj były bardzo ozdobne, misternie wykonane i złocone. Dzisiaj taka dekoracja najczęściej pojawia się we wnętrzach klasycznych. Warto jednak zwrócić uwagę na zastosowanie rozet we współczesnym wydaniu.

Na ścianie

Gipsowe rozety mogą pojawić się w naszych domach w miejscach niekoniecznie zgodnych z ich przeznaczeniem. I takie podejście może być nie tylko ciekawe ale bardzo oryginalne. Zdjęcie przedstawia wnętrza mieszkania właścicielki bloga "I' m Busy Procrastinating" Holly. Ściana w salonie Holly była duża i z roku na rok wydawała się coraz bardziej nudna. Holly i jej mąż wpadli na pomysł by samodzielnie wykonać instalację z kilku gipsowych rozet. W ten sposób ściana o zdecydowanej i ciemnej barwie zyskała blask i bardzo oryginalny wygląd. Pomysł może zainspiruje miłośników samodzielnie wykonywanych dekoracji.

Płaskorzeźba

Często poszukuje się sposobu na zaakcentowanie i ozdobienie centralnej ściany w różnego rodzaju miejscach publicznych. Rozety wydają się być idealnym rozwiązaniem. W tym przypadku rozety o różnych kształtach i rozmiarach rozmieszczono równomiernie na ścianie i w ten sposób powstała delikatnie rzeźbiona dekoracja stanowiąca tło dla urządzonej w stonowany sposób sali w restauracji.

W łazience

W tej pięknej, minimalistycznej łazience stare drewniane podłogi wspaniale korespondują z dekoracyjną wanną na rzeźbionych nogach oraz z błyszczącym żyrandolem osadzonym w gipsowej rozecie. Całości dopełnia nierzucająca się w oczy nowoczesna miska klozetowa i stojąca bateria wannowa. Idealne połączenie.

Zegar

Z tradycyjnej rozety gipsowej można samodzielnie wykonać bardzo dekoracyjny zegar ścienny. Poza rozetą będziemy potrzebować mechanizm zegara (można kupić albo wykorzystać ze starego, nieużywanego już z pewnych powodów) i baterie. Ponadto przyda się farba w sprayu, wiertarka i wiertła, ewentualnie pędzel.

W kolorze

Gipsowe rozety mogą pojawić się na przykład na ścianie w centralnym miejscu salonu albo nawet w przedpokoju. Ciekawym rozwiązaniem będzie pomalowanie ich na różne pastelowe kolory. Wszystkie elementy dekoracyjne, które zostały wykonane z gipsu bardzo łatwo jest potem przemalować.

Nowoczesna rozeta

Nowoczesne rozety znaleźć można w ofercie producenta gipsowej sztukaterii z Wielkiej Brytanii, firmy Solomon & Wu. W kolekcji Cubist wykorzystano asymetryczne kształty w listwach dekoracyjnych, opaskach, karniszach, panelach ściennych oraz w rozetach nadając im nowoczesny kształt.

Zrób to sam!

Jak pokazują powyższe przykłady w prosty sposób można stworzyć własną kompozycję z rozet o różnych fakturach i wzorach. Można je też pomalować na różne kolory, zyskując dzięki temu niepowtarzalną instalację ścienną. Dla wszystkich miłośników DIY (Do it yourself - zrób to sam).

Zobacz także:

Sypialnia, jak urządzić sypialnie, łóżko

Jak urządzić sypialnię?>>

Sue Rohrer, figurki, wakacje

Wnętrza pełne wspomnień z wakacji>>

 

małe mieszkanie, kawalerka, funkcjonalna kawalerka

Mieszkania z białą ścianą. 10 wnętrz, które nas inspirują>>

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.