Kevin sam w domu. Najpiękniejsze filmowe wigilie wszech czasów. Zainspirujcie się!

Kevin sam w domu - pamiętacie tę wigilię? Wy też możecie urządzić święta w iście hollywoodzkim stylu. Oto zestawienie dziesięciu najlepszych świątecznych przyjęć, które warto naśladować.
Kevin sam w domu Kevin sam w domu Fot. screenshot

Kevin sam w domu (Home Alone), 1990 r.

Trudno sobie wyobrazić jakiekolwiek zestawienie łączące filmy i święta Bożego Narodzenia bez "Kevina samego w domu". Nie mogło go zabraknąć także tutaj. Na szczęście Kevin potrafił równie skutecznie walczyć ze złodziejami, co udekorować wigilijny stół. Przedsiębiorczy siedmiolatek sam uczcił święta w klasycznym amerykańskim stylu. Kevin nakrył stół białym obrusem, na środku ustawił stroik i flankujące go dwa świeczniki w formie złotych aniołów unoszących zielone świece. Tylko tyle wystarczyło, żeby stworzyć świąteczny nastrój. Proste talerze i białe serwetki dopełniły całości. Pojawił się też elegancki kieliszek, jak na 7-latak przystało, wypełniony mlekiem. Jednym słowem minimalny wysiłek, a maksymalny efekt. Nawet spędzając święta samemu, warto sobie w ten sposób uatrakcyjnić wigilię.

Rzeczy w stylu KevinaFot. materiały prasowe

1. Ozdoba w kształcie cukierków, Tiger; 2. Talerz obiadowy, Zara Home; 3. Zawieszka z aniołem, Rosendahl; 4. Zielone świece, Tiger; 5. Biały obrus z wytłaczanym wzorem, Ikea; 6. Stroik Woody, Home & You.

Jak udekorować stół wigilijny? Nakrycie stołu na święta

Harry Potter i więzień Azkabanu Harry Potter i więzień Azkabanu Fot. screenshot

Wigilia ? la "Harry Potter i więzień Azkabanu" (Harry Potter and the Prisoner of Azkaban), 2004 r.

Siłą rzeczy Gwiazdka w Hogwarcie musi być magiczna. Już zamkowe sale szkoły dla młodych czarodziei stwarzają wyjątkową atmosferę. Na wigilijnych stołach odnajdujemy tą samą szlachetność i prostotę, co w starych murach.

Harry PotterFot. thehollywoodnews.com

Rustykalny, surowy stół pozostał nieosłonięty tkaninami. Naturalne drewno współgra z pokrytymi lekką patyną złotymi naczyniami. Do tego szklane dzbanki na wodę, fioletowe lniane serwetki i gotowe. Każdy kto ma do dyspozycji prosty drewniany stół, może pokusić się o taką stylizację. Potrzebna będzie jeszcze tylko złota zastawa o nieco archaicznych zdobieniach. Połączenie prostych form, naturalnych i zarazem szlachetnych materiałów, zagwarantuje magiczne święta.

Rzeczy w stylu Harry'ego PotteraFot. materiały prasowe

1. Sztućce Seletti Key, Czerwona Maszyna; 2. Ozdobny talerz plastikowy, Witek's; 3. Kieliszek do wina z ornamentem, Zara Home; 4. Zestaw serwetek Contento, Decomania.pl; 5. Stół drewniany Chartres, Hemelaer; 6. Miska drewniana Zassenhaus, Fide.pl.

Jak prawidłowo ułożyć na stole talerze i sztućce?

Rodzinny dom wariatów Rodzinny dom wariatów Fot. Cinepix

Wigilia w stylu filmu "Rodzinny dom wariatów" (The Family Stone), 2005 r.

Nietuzinkowa rodzina Stone'ów pod przywództwem Diane Keaton świętuje Boże Narodzenie zgodnie z tradycją. Choć zjazd rodzinny nie wszyscy biesiadnicy będą miło wspominać, to samą kolację wigilijną z pewnością tak. Pani domu nie tylko przyrządziła smakowitą ucztę, ale także podała ją ze smakiem. Na stole królują stonowana kolorystyka i gromadzona przez lata zastawa. Co istotne priorytetem nie jest tutaj, aby wszystko do siebie pasowało i było ułożone pod linijkę, ale żeby wszyscy czuli się przy stole dobrze i swobodnie. Stąd rzeczy starsze sąsiadują z nowymi, waza z jednego serwisu z misą z innego.

Rodzinny dom wariatówFot. screenshot

W efekcie powstał stół na swój sposób przytulony, bezpretensjonalny, który niczego nie udaje. Pozostaje tym samym zgodny z charakterem rodziny Stone'ów. Warto pójść za ich przykładem i zamiast na efekciarstwo postawić na autentyczność. Na stole może się pojawić zarówno ulubiony kubek, jak i stary serwis po babci. Ważne jedynie, żeby zachować spójną kolorystykę.

Rzeczy w stylu rodziny Stone'ówFot. materiały prasowe

1. Bieżnik żakardowy, Zara Home; 2. Świecznik Skimmer, Ikea; 3. Talerz deserowy Haviland Louveciennes, Galeria Niuans; 4. Kubek ceramiczny, Bloomingville; 5. Sztućce Casa Bugatti Dorico, Czerwona Maszyna; 6. Cukiernica Willow, Home & You.

Dekoracje: wigilijne stoły

Listy do M Listy do M Fot. TVN

Wigilia w filmie "Listy do M", 2011 r.

"Listy do M" to polska odpowiedź na brytyjski przebój "To właśnie miłość", i trzeba dodać, że odpowiedź bardzo udana. Film nie tylko skutecznie wprowadza w świąteczny nastrój, ale także podpowiada jak szykownie przygotować wigilijną kolację. Małgorzata, grana przez Agnieszkę Wagner, dla siebie i męża urządza stylową i wyrafinowaną ucztę. Zamiast typowego dla świątecznych stołów połączenia czerwieni z zielenią postawiła na eleganckie czarno-białe nakrycie.

Listy do MFot. TVN

Stół wypełniają starannie wyselekcjonowane przedmioty - nowoczesna porcelana, szlachetne kryształy, srebrne dodatki, białe świece. Jest to nakrycie, które można stosunkowo łatwo stworzyć samemu, potrzebne są jednak dyscyplina i umiarkowanie. Bazę powinien stanowić biały, gładki obrus i czarny bieżnik np. z filcu, taki jak ten na stole Małgorzaty. Do tego zastawa stanowiąca połączenie współczesnych naczyń z klasycznymi modelami. Szykowny efekt gwarantowany.

Rzeczy w stylu filmu Fot. materiały prasowe

1. Krzesło Calligaris Deju Vu, Italia Design; 2. Mosiężne obrączki na serwetki, Zara Home; 3. Zastawa stołowa Menu Contour Black, Fabryka Form; 4. Karafka do whisky Rubus, garneczki.pl; 5. Gruba biała świeca, Tiger; 6. Czarny bieżnik z filcu, Dekomotyw.

Wschodnie obietnice Wschodnie obietnice Fot. Peter Mountain

Wigilia ? la "Wschodnie obietnice" (Eastern Promises), 2007 r.

Ten film to iście międzynarodowa produkcja - kanadyjski reżyser, australijska aktorka, francuski aktor, a do tego rosyjska wigilia. We "Wschodnich obietnicach" rodzina pochodzących z Rosji restauratorów wyprawia świąteczne przyjęcie. Zgodnie z rosyjską tradycją jest "na bogato", zarówno jeśli chodzi o jedzenie, jak i nakrycie. Przy czym przepych jest tu utrzymany w wyjątkowo dobrym guście. Mimo wszechobecnego złota i srebra udało się uniknąć grożącego w takich sytuacjach kiczu.

Wschodnie obietniceFot. Peter Mountain

Stół szczelnie otula satynowy obrus w odcieniu głębokiej zieleni. Jego zdecydowana barwa dobrze się komponuje z czerwonymi świecznikami oraz srebrnymi tacami wypełnionymi wykwintnymi przysmakami. Czerwone są także serwetki, świece i elementy stroików. Wysokiej jakości zastawa nadaje całości szlachetności, a ciepła kolorystyka sprawia, że chce się zasiąść za stołem i najeść do syta. Przysmaki kuchni rosyjskiej (w tym bliny, barszcz i kawior), wyglądają w takiej aranżacji wyjątkowo apetycznie.

Rzeczy w stylu Fot. materiały prasowe

1. Świeczniki dekoracyjne, Home & You; 2. Sztućce Jardin d'Eden, Christofle; 3. Zestaw do wódki i kawioru Transat, Ercuis; 4. Posrebrzana taca Jardin d'Eden, Christofle; 5. Misa Alessi Joy, Czerwona Maszyna; 6. Obrus ciemnozielony, Tchibo.

Fanny i Aleksander Fanny i Aleksander Fot. Gutek Film

Wigilia w filmie "Fanny i Aleksander" (Fanny och Alexander), 1982

Najbardziej utytułowany film w karierze Ingmara Bergmana zawiera jeden z najsugestywniejszych obrazów obchodów świąt Bożego Narodzenia, jaki trafił na srebrny ekran. W szwedzkiej rodzinie Ekdahl z oddaniem świętują wszyscy - zaproszeni goście, służba i gospodarze. Razem dekorują dom, tańczą, śpiewają i w końcu zasiadają do stołu. A ten imponuje nie tylko pokaźnymi rozmiarami, ale także nakryciem. Główną rolę odgrywa czerwony obrus skutecznie ocieplający wnętrze. Na nim ustawiono starannie dobraną porcelanę, kryształy, oryginalne świeczniki, a także ręcznie wykonane ozdoby.

Fanny i AleksanderFot. screenshot

Na wigilii u Ekdahlów jest elegancko, ale bez zbędnego zadęcia, tak, iż każdy z biesiadników może czuć się swobodnie. Wydaje się, że taki stół to gotowy przepis na udane święta. Aby osiągnąć analogiczny efekt, warto postawić na czerwone tkaniny, białą zastawę i złote dodatki. Doskonałym uzupełnieniem całości będą stroiki z naturalnych materiałów, które z powodzeniem można wykonać samemu.

kolażFot. materiały prasowe

1. Drzewko świąteczne, Mia Home; 2. Obrus z żakardowym wzorem, Zara Home; 3. Złoty koszyk na pieczywo, Zara Home; 4. Czerwona miseczka Mynte, Pretty Home; 5. Kieliszek kryształowy do wódki Monika, Patera; 6. Świecznik Bodil & Kul, Halens.

Grinch Grinch Fot. United International Pictures

Wigilia "Grinch: Świąt nie będzie" (Dr. Seuss' How the Grinch Stole Christmas), 2000 r.

W poszukiwaniu oryginalnych inspiracji warto się odwołać do baśni. Film "Grinch: Świąt nie będzie" przenosi widzów do niezwykłej wioski o nazwie Ktosiowo, w której żyją Ktosie. Zasadniczo miasteczko nie różni się od tych zamieszkanych przez ludzi, z tym, że jest bardziej fantazyjne. Więcej fantazji wkłada się tam też w nakrycie do wigilijnej wieczerzy. Stoły są kolorowe i zapełnione oryginalnymi naczyniami, które nie muszą pochodzić z jednego kompletu. Niektóre mają wybujałe kształty, inne bardziej powściągliwe, ale za to uzupełnione o odważne barwy.

GrinchFot. screenshot

Radosny mix kolorów wygląda niemal bajkowo, przenosząc nas z powrotem w świat dzieciństwa. Takie nakrycie, to zdecydowanie propozycja dla osób nieszablonowych i z wyobraźnią, które nie zawahają się sięgając po nietypowe naczynia, a nawet takie ocierające się o kicz. By jednak uniknąć tego ostatniego, biały tradycyjny obrus będzie koniecznością.

Rzeczy w stylu GrinchaFot. materiały prasowe

1. Pucharki szklane Kastehelmi, Iittala; 2. Obrus z haftowanym wzorem, Zara Home; 3. Drzewko świąteczne Philippi, Barokko; 4. Komplet talerzy Rosa, La Shelf; 5. Sztućce Vialli Design Tulio, decorato.pl; 6. Patera Sweet Green, Rosendahl.

Małe kobietki Małe kobietki Fot. screenshot

Wigilia w filmie "Małe kobietki" (Little Women), 1994 r.

W domu panien March żyło się skromnie, ale godnie. Młode kobiety same przygotowywały wigilijną kolację, dekorując stół własnoręcznie wykonanymi ozdobami. Centralną część wypełniły zielonymi gałązkami jodły i świerku, co nie tylko dobrze wyglądało, ale wprowadzało do wnętrza naturalny zapach drzew. Jeśli ktoś ubiera w domu sztuczną choinkę, to powinien pokusić się o taki sam zabieg, aby uzyskać iście świąteczny zapach.

Małe kobietkiFot. screenshot

Pozostałe elementy nakrycia stołu to porcelana o delikatnym, kwiatowym wzorze, świece, szyszki i ozdoby z papieru. Całość prezentuje się bardzo naturalnie i delikatnie. Jest to propozycja dla osób preferujących rzeczy hande made i naturę. Dzięki papierowym dekoracjom można zaangażować do pomocy dzieci, które będą czerpać tym większą radość ze świąt.

Rezczy w stylu Małych kobietekFot. materiały prasowe

1. Drewniany serwetnik, Fiorello; 2. Półmisek Villeroy & Boch, Fide.pl; 3. Czajnik i filiżanka Maria Teresa, Ćmielów; 4. Drewniana lalka Vitra nr 4, Mesmetric; 5. Okrągły koszyk na pieczywo z obiciem, Zara Home; 6. Świecznik Cones, Home & You.

Downton Abbey Downton Abbey Fot. Nick Briggs

Wigilia w filmie "Downton Abbey", 2010 r.

Popularny brytyjski serial przenosi widzów w świat przedwojennej arystokracji pełen konwenansów i sztywnej etykiety. Zapewne nie są to elementy, które dziś koniecznie chcielibyśmy kultywować, w przeciwieństwie do ówczesnej sztuki nakrywania do stołu. A jest to sztuka przez wielkie "S", prawdziwe arts de la table. Stół nakrywany jest z ogromną starannością, nie może być mowy o przypadku, czy jakichkolwiek niedociągnięciach, a już szczególnie podczas wigilijnej kolacji. Musi być gustownie, elegancko i wykwintnie.

Downton AbbeyFot. ITV

Na stole w zamku Downton Abbey wzór delikatnych porcelanowych talerzy współgra z kryształowymi kieliszkami, żakardowym obrusem i srebrnymi kandelabrami, które górują nad całością. W zasadzie na stole nie ma wiele więcej, ale też więcej nie potrzeba. Szlachetne materiały stanowią ozdobę samą w sobie. Jeśli chcemy osiągną taki sam efekt, należy wyciągnąć rodową porcelanę, srebra i kryształy. Starannie wypolerowane i ustawione wypełnią pokój eleganckim blaskiem, nadając świetności temu wyjątkowemu wieczorowi.

Rzeczy w stylu Downton AbbeyFot. materiały prasowe

1. Szklana zastawa ze złotą obwódką, Zara Home; 2. Zestaw solniczki z pieprzniczką Ercuis, Galeria Niuans; 3. Serwis kawowy Bolero, Ćmielów; 4. Lniana serwetka, Zara Home; 5. Świecznik pięcioramienny Christofle, Galeria Niuans; 6. Sztućce Christofle Marly, Galeria Niuans.

Witaj święty Mikołaju Witaj święty Mikołaju Fot. screenshot

Wigilia w filmie "W krzywym zwierciadle: Witaj święty Mikołaju" (National Lampoon's Christmas Vacation), 1989 r.

Wigilia u Griswoldów być może nie należała do najbardziej udanych - jednak katastrofa goniła następną - ale pechowej rodzinie nie można odmówić starań o dobrą atmosferę. Ellen Griswold włożyła wiele wysiłku, żeby stół przyodziać w świąteczne barwy. Na czerwony obrus nałożyła biały, koronkowy, co stworzyło efektowną bazę, dla białych talerzy. Na środku Ellen ustawiła elegancki stroik z białych i czerwonych kwiatów oraz gałązek świerku.

Witaj święty MikołajuFot. screenshot

Warto zwrócić uwagę na sposób podania potrwa. Jedzenie na półmiskach jest zaaranżowane w niemal artystyczny sposób. Szparagi zostały ustawione w pionową strukturę przypominającą choinkę i przyozdobione pomidorkami koktajlowymi. Całość naprawdę robi wrażenie i jest potwierdzeniem tezy, że nie trzeba dysponować ogromnym budżetem, aby pięknie nakryć stół. Potrzebna jest za to odrobina fantazji i zaangażowania, a wtedy z dostępnych pod ręką produktów można wyczarować efektowną ucztę. Warto jedynie dobrze przypilnować indyka w piekarniku.

Rzeczy w stylu GriswoldówFot. materiały prasowe

1. Plastikowa patera, La Shelf; 2. Nóż kucharza i szpikulec do mięsa, Fabryka Form; 3. Szklany świecznik Rosendahl, Barokko; 4. Choinka-świeca, Zara Home; 5. Obrus w kratę, Ikea; 6. Półmisek Villeroy & Boch, Fide.pl; 7. Czerwona serwetka, Rossi.

Więcej o:
Copyright © Agora SA