Jak wybrać dobry zlewozmywak?

Jak wybrać dobry zlewozmywak? Jakiej powinien być wielkości? Gdzie go umieścić? Przygotowaliśmy kilka porad.

Rozmiar zlewozmywaka

Zanim wybierzemy miejsce, w którym zamontujemy zlewozmywak, musimy wybrać jego wielkość. Wymiary zlewów dostosowane są do wymiarów mebli. W zależności od tego, ile mamy miejsca w kuchni, możemy zamontować jedno- lub dwukomorowy zlew. Standardowe szerokości to 40, 45, 50, 60, 80 i 100 cm przy 50 cm głębokości. Najczęściej znajdziemy na rynku zlewy z jedną lub dwiema komorami, ale nie są rzadkością również zlewy z 1,5 lub 2,5 komory. Te połówki to zazwyczaj pomocnicze komory np. na suszarkę.

Miejsce na zlewozmywak

W większości przypadków miejsce na zlew jest z góry narzucone przez dewelopera. To właśnie według wizji projektanta budynku zostały zaplanowane wszystkie przyłącza. Zazwyczaj decydujemy się na umieszczenie zlewu właśnie we wskazanym miejscu, jednak pamiętajmy, że to nie musimy się tego ściśle trzymać. Jeśli chcemy mieć np. zlew narożny, a nie było to przewidziane w planach, nic straconego. Standardowo zlewy umieszczane są pod oknem lub po prawej stronie kuchni.

Materiał na zlewozmywak

Teraz, kiedy mamy już wybrane miejsce i wielkość zlewu, musimy wybrać materiał, z jakiego zlewozmywak ma być wykonany (czyli jaki materiał będziemy brać pod uwagę przy zakupie). Najpopularniejsze zlewozmywaki wykonane są z połączenia chromu i niklu. Są odporne na uderzenia, ścieranie, działanie środków chemicznych i wysokie temperatury. Mają więc wszystko, czego nam potrzeba. Jedyny ich minus to konieczność częstego czyszczenia. Jeśli tego nie dopilnujemy, szybko powstaną zacieki, których później będzie się trudno pozbyć. Inne dostępne materiały to np. kamień, granit czy krzem i zlewy ceramiczne (ostatnio bardzo modne!).

Jaki kształt zlewozmywaka?

Do najbardziej popularnych zlewozmywaków należą te w kształcie kwadratów i prostokątów. Do tej pory były to najczęściej kupowane zlewy, ale ostatnio zaczyna się to zmieniać na rzecz zlewów okrągłych, trapezów i w kształcie litery L, idealnych do szafek narożnych.

Wybieramy kolor zlewozmywaka

Najpopularniejsze są zlewozmywaki w kolorze stalowym, szarym, białym oraz czarnym. Nie ma już problemu z dopasowaniem baterii do koloru zlewu - często są nawet sprzedawane w zestawach. Wybierając zlewozmywak, możemy dopasować go kolorystycznie do aranżacji kuchni - aby pasował do AGD lub blatu roboczego (jeśli wybierzemy ten sam kolor co blat, zlew będzie mniej widoczny, co może okazać się cennym zabiegiem, jeśli mamy kuchnię połączoną z salonem).

Komory w zlewozmywaku

Mamy wybrany kolor, kształt, materiał i miejsce zlewozmywaka. Czas na decyzję, czy kupujemy jedno- czy dwukomorowy zlew. W małych kuchniach idealnie sprawdzi się jedna komora. Uwaga, nie warto kupować najmniejszych zlewów na rynku - zmywanie stanie się bardzo niewygodne, a przy okazji za każdym razem zachlapiemy cały blat!

Jeśli jednak mamy więcej miejsca i możemy sobie pozwolić na dwie komory, polecamy to rozwiązanie. Dodatkowa komora przyda się nie tylko przy imprezach okolicznościowych, ale także w codziennym funkcjonowaniu całej rodziny.

Zlewozmywak nakładany czy podwieszany?

Do wyboru mamy zlewy nakładane lub podwieszane. Do montażu pierwszej opcji potrzebujemy szafkę kuchenną bez blatu, na którą nakładamy zlew. Zlew można też montować na wycięty wcześniej blat, wtedy nakładamy go od góry. Natomiast zlewy podwieszane montuje się od dołu - również przez wycięcie w blacie.

Nie zapomnij o...

Pamiętajmy o dopasowaniu odpowiedniej baterii i syfonu do zlewozmywaka. Dla laika dobór syfonu to nie lada wyzwanie, ale większość producentów dodaje w zestawie komplet rur i innych potrzebnych rzeczy do podłączenia. Jeśli chodzi o baterię, najlepsza będzie wysoka - wtedy bez problemu umyjemy pod nią nawet duże garnki i miski oraz blachy z piekarnika. Dodatkowym ułatwieniem zmywania będzie wyjmowana wylewka.

Dodatki do zlewozmywaka

Kiedy zlewozmywak mamy już wybrany, przydałoby się kilka dodatków, które usprawnią nam pracę w kuchni. Na rynku pojawiło się wiele gadżetów - nam najbardziej podobają się nakładki na komorę w formie deski do krojenia, dozowniki na płyny do mycia naczyń, koszyczki do mycia np. owoców, pojemniki na sztućce oraz ociekacz.

Cena zlewozmywaka

Ceny zlewozmywaków oczywiście uzależnione są od wielu czynników. Materiał, wielkość, kształt, jak również to, czy zlew jest kupiony w sklepie czy robiony na zamówienie, mają swój wpływ na cenę. Standardowe zlewy, które kupimy w marketach budowlanych mają przystępne ceny - już od ok. 100 zł za zlewozmywak okrągły jednokomorowy wykonany z metalu czy ok. 300 zł za zlewozmywak granitowy z 1 komorą.

Więcej o:
Copyright © Gazeta.pl sp. z o.o.