Akcesoria dla miejskich ogrodników

Idea miejskich ogrodów nie jest nowa, ale w ciągu ostatnich kilku lat przeżywa prawdziwy rozkwit. Zielony dach nowojorskiego MoMa czy uprawiane od 2010 roku ogromne połacie dawnego lotniska Templehof to przykłady potwierdzające, że miejskie ogrody wyrastają w coraz bardziej zaskakujących miejscach. Lokalni aktywiści, tacy jak Ron Finley w Los Angeles, zagospodarowują nawet miejskie nieużytki, zamieniając je w prawdziwe oazy zieleni. Każdy, kto tylko chce może zostać miejskim ogrodnikiem - nawet dysponując jedynie balkonem. Oto kilka przydatnych akcesoriów, które pozwolą wyczarować miejski ogród na niedużej przestrzeni.
Drabina dekoracyjna od MIA home passion; z prawej: drewniany kwietnik od LOUE Drabina dekoracyjna od MIA home passion; z prawej: drewniany kwietnik od LOUE Fot. MyBaze.com / z lewej: drabina dekoracyjna od MIA home passion; z prawej: drewniany kwietnik od LOUE

Drugie życie drabiny

Piętrowa uprawa to jeden z najprostszych sposobów na to, by na skrawku balkonu zmieścić więcej doniczek. Drabina jest najprostszym domowym sposobem na stworzenie kilkupoziomowego zieleniaka. W tym celu można wykorzystać starą składaną drabinę, albo wybrać gotowy regał stworzony na bazie tej prostej konstrukcji.

drabiny od MIA home passionFot. MyBaze.com / drabiny od MIA home passion

lampa Green Lamp firmy SIESTA lampa Green Lamp firmy SIESTA Fot. MyBaze.com/ lampa Green Lamp firmy SIESTA

Doniczki inne niż wszystkie

Green Lamp to oryginalne połączenie lampy i doniczki, zaprojektowane przez studio SIESTA - młody duet projektowy z Warszawy. Ukryte wśród zieleni światło będzie piękną ozdobą każdego balkonowego ogrodu, ale z powodzeniem odnajdzie się także wewnątrz mieszkania.

doniczki od BG DESIGNFot. MyBaze.com / doniczki od BG DESIGN

Modułowe doniczki "Trzy" dają wiele możliwości ustawienia, zarówno na balkonie, jak i w tradycyjnym ogrodzie. Można je potraktować jak zwykłe donice - albo dowolnie zestawiać, tworząc wielopoziomowe konstrukcje pod uprawę roślin.

Zielone Obrazy Zielone Obrazy Fot. MyBaze.com/ Zielone Obrazy

Zielone obrazy

Wertykalna uprawa to jeden z najbardziej efektownych sposobów na zieleń w niewielkiej przestrzeni. Zielone Obrazy to możliwość zaadaptowania tej idei w skali mikro. Umocowane w prostokątnej ramie specjalne sakwy umożliwiają uprawę roślin w pionie, będąc jednocześnie oryginalną i naturalną dekoracją wnętrza.

doniczka Boskke Sky Plante od OUTLAB doniczka Boskke Sky Plante od OUTLAB Fot. MyBaze.com / doniczka Boskke Sky Plante od OUTLAB

Do góry nogami

Boskke Sky Planter to rozwiązanie, które może wywrócić koncepcję Twojego ogrodu do góry nogami. Wiszące doniczki, które zaprzeczają grawitacji, to bardzo efektowny i jednocześnie mądry projekt. Specjalny system nawadniający stopniowo przepuszcza wodę od nasady doniczki w dół, zapewniając roślinom optymalne warunki rozwoju. Wiszący ogród to koncepcja, która pozwoli także zaoszczędzić sporo miejsca.

doniczki ancient premium picsFot. MyBaze.com / doniczki ancient premium pics

FOR.REST FOR.REST Fot. MyBaze.com / Doniczki od For.Rest

Ręcznie malowane

Białe ceramiczne doniczki z subtelnym, ręcznie malowanym wzorem to wizytówka studia FOR.REST. Prosty pomysł, który świetnie komponuje się z zielenią, wniesie do domowego ogrodu delikatne urozmaicenie ? i szczyptę poczucia humoru. Dzięki temu, że ornamentyka jest utrzymana w tym samym stylu, doniczki można ze sobą dowolnie zestawiać.

doniczki od For.RestFot. MyBaze.com / doniczki od For.Rest

duży zielnik firmy WITAMINA D duży zielnik firmy WITAMINA D Fot. MyBaze.com / duży zielnik firmy WITAMINA D

Zieleń w sakwie

Alternatywą dla doniczek mogą być uszyte z wodoodpornej tkaniny sakwy. Ich dużą zaletą jest możliwość złożenia na płasko na okres zimowy, dzięki czemu nie zabierają dużo miejsca. Sakwy to pomysł Małgorzaty Knobloch i Igora Wiktorowicza ze studia projektowego Witamina D.

duży zielnik firmy WITAMINA DFot. MyBaze.com / duży zielnik firmy WITAMINA D

Więcej o: